banner6

1 Haziran


Tüm dünyayı etkisi altına alan korona (Covid-19) pandemisi aslında hayatımızı çok değiştirdi ve değiştirmeye de devam edecek gibi görünüyor. Adana geçen altı ay gibi bir zamana rağmen halen bir çözüm bulunmuş değil. 
Kimi ülkelerde azalış gözlense de yeniden ikinci bir dalga riski halen mevcut ev hatta vaka sayısının en asgariye indiği ülkelerde yeniden tırmanışa geçen yerler dahi var.
Sonuçta henüz aşı yok, ilaç yok. Sadece takviye tedavilerle kontrol altına alınıyor ve hafif vakalar iyileştirebiliyor. Şuanda herkesin beklediği aşının bulunması ve bu illetten biran önce kurtulmak..
Salgımla mücadele devam ederken ülkeler de bu konuda tedbirler alarak bir yandan yaşamın devam etmesi, gerekli olan ihtiyaçların karşılanması için çalışıyor. İlk başta bazı kurallar uygulanarak salgın kontrol altına alındı ve alınan önlemler meyvesini vererek salgının düşmesini sağladı.
Şimdi ise normalleşme çerçevesinde bazı adımlara atılacak. Tabi burada önemli olan salgının yeniden artmaması için önlemlerin aksatılmaması ve kurallara mutlaka uyulmasının önemi büyük..
İşte bu bağlamda ülkemizde de 1 Haziran hepimiz için çok önem arz ediyor. 1 Haziranda şehirlerarası seyahat sınırlaması kaldırılıyor. Kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve gündüz bakım evleri açılacak. Esnaf ve sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlar maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işlerinin başında olabilecek.
20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indirildi ve 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak. 
Restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler yine belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri hizmet vermeye devam edecek.
Plajlar, bahçeler, milli parklar belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek. Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler, gece 24.00’e kadar hizmet verebilecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı. Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları faaliyetlerini sürdürebilecek. 
Yani bir bakıma aslında normalleşme 1 Haziran itibariyle başlıyor. Ancak salgının artmaması için kurallara kesinlikle uymalıyız. Sosyal mesafe, maske ve hijyen bu konuda çok önemli.. Sonuçta daha kesin çözüm bulunmadı. Aşı, ilaç bulununcaya kadar hiçbir şeyden taviz verilmemeli ve kurallara harfiyen uymalıyız. 
İnşallah en yakın zamanda salgından kurtulur ve eski normal yaşamımıza döneriz.

YORUM EKLE

banner42