2017 BİTERKEN


      Her ne kadar yeni yıl yenilik olarak algılansa da herkesin yeni yıl beklentisi sağlık, iş ,para olsa da muhasebe anlamında yeni yıl, yani o yeni yıla geçiş aşaması biraz ızdıraplı olur. Yapılan işlerin yeniden yapılması daha ayrıntılı kontrolü, onay vs.

      Tasdik edilmesi zorunlu olan defterler (yevmiye defteri, envanter, işletme defteri gibi) 29/12/2017 Tarihi son tarih. Bu tarihe kadar defterler notere tasdik edilmeli. Aslında ticari defterlerin noter onayı 31 Aralık 2017 tarihine kadar onaylatılabilir ancak 31 Aralık tarihi tatile denk geldiği için son iş günü olan 29 Aralık 2017 tarihinde defterlerin onaylatılması gerekiyor. Defter tasdik edilmemesinin bedeli ise 5.860 TL idari para cezası.

      Zorunlu arabuluculuk yasasını daha önce açık ayrıntılı bir şekilde yazmıştım işte bu arabuluculuk yasası 1 Ocak 2018 tarihinde zorunlu olacak işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlık mahkemelerden önce Arabulucu ile çözüme kavuşacak ,sadece iş kazası ,meslek hastalığı gibi maddi manevi tazminatlarda arabulucuya başvuru şartı aranmayacak ama kıdem, ihbar tazminatları ,işe iade talepleri gibi uyuşmazlıklarda Arabulucuya başvurma zorunluluğu olacak.

      Daha önce 100 ve üzeri çalışanları olan şirketlerde çalışanlarının BES sistemine geçme zorunluluğu kademeli olarak 2017 yılında gerçekleştirilmişti. Şimdi ise 50-99 çalışanı olan işyerleri 1 Ocak 2018 tarihinde zorunlu BES kapsamına alınacak.

      Bunlarla birlikte istihdam teşvikleri var, bilişim ve imalat sektörlerinde sigorta prim işçi ve işveren payı desteği 3 katına çıkartılacak ve 18-25 yaş arası gençleri, engellileri, kadınları işe alan işverenlere 18 ay prim desteği sağlanacak.

      Son olarak Gelir İdaresi’nin yaptığı açıklamaya göre Motorlu araç satışlarının Aralık ayının son günlerinde artması dolayısıyla dairelerdeki sıkışıklığın önlenmesi ve mükelleflere kolaylık sağlamak adına ;Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa il merkezlerindeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili birimler 30 Aralık 2017 tarihi saat 19:00’a kadar açık olacak.Bilginize,

     Herhangi bir ceza ya da aksaklıkla karşılaşılmaması için 2018 yılı için gerekli ve zorunlu işlerin, uygulamaların yapılmasının yararlı olacağını düşünüyor, iyi yıllar diliyorum. 

 

 

YORUM EKLE