5 Ocak…

Tarihe altın harflerle yazılan 5 Ocak, Adana’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümüdür. O özle günü, her yıl olduğu gibi bugün de bir kez daha coşku ve gururla kutluyoruz.

Millet olarak yaptığımız bağımsızlık mücadelede Adana ilimiz de çok önemli ve çok özel bir yere sahiptir. Küçük-büyük, kadın-erkek demeden o gün verilen mücadeleyi tüm Dünya biliyor.

Bugün biz millet olarak bu topraklarda rahat bir şekilde, kurtuluş mücadelesinde canlarını hiçe sayarak zorlu şartlarda kanları döken, şehitlerimiz ve gazilerimize borçluyuz. Hepsini rahmet ve minnetle anıyoruz.

Adana, Atatürk’e bağımsızlık mücadelesinden 8 ay önce kurtuluş ilhamını veren, O’nu ilk besleyen ve büyük kahramanlıkların destanını yazan önemli şehirdir. O nedenle kurtuluş gününün önemi çok büyük ve değerini bilmek de bizlere düşer.

Bilinmelidir ki, Anadolu’nun dört bir yanında, yokluk ve imkansızlıklara rağmen aziz milletimizin canını hiçe sayarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletini sonsuza dek yaşatma kararlılığımız, hiç bir zaman sekteye uğratılamayacak, en ufak girişimde bulunanlara o günden daha fazla tepki ile karşılık bulacaktır.

Kurtuluş mücadelemiz önemli ve o günü gelecek kuşaklara aktarmak da bize düşer. Çünkü geçmişi iyi öğretmeliyiz ki, geleceğimizi daha iyi şekillendirelim.

Evet! 5 Ocak önemli. O nedenle başta Milli Mücadelede milletimize önderlik eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi, ecdadımızı rahmetle, minnetle anıyor, onların bizlere bıraktığı emaneti sonsuza dek koruyacağımıza söz veriyoruz.

Kurtuluş günümüz kutlu olsun.

YORUM EKLE