Acele Etmeyin…

Uzun bir tatil dönemi ile birlikte Kurban Bayramı da geldi ve geçti. Artık yavaş yavaş dönüşler başlayacak ve Eylül ayı ile birlikte tatil dönemi sona erecek.

Malum her geçe gün araç sayısı artıyor. Bugün Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyonun üzerinde ve bu sayı artmaya devam ediyor.

İşte tatil dönemlerinde en büyük sıkıntı trafik kazaları.. Maalesef tatil dönemlerinde karşımıza çıkan trafik kazaları bir türlü bitmek bilmiyor desek yeridir. Her ne kadar önlemler alınsa da, uyarılar yapılsa da bunun önüne bir türlü geçemiyoruz.

Örneğin geçtiğimi< 2018 yılında trafik kazalarında 3 bin 218 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca bu rakamlar 2018 yılının Ocak- Kasım arası döneminde meydana geldi. Geçtiğimiz yıl toplamda 395 bin 192 trafik kazasının olduğu saptandı.

Trafik kazalarındaki ölüm oranları önceki yıllara göre azalış gösteriyor. Doğru ama halen çok fazla trafik kazası meydana geliyor. 2018'e göre 2019'da ölümlü trafik kazalarında yüzde 30-35 gibi çok ciddi bir düşüş olmuş. Bu çok sevindirici bir durum ancak umarız daha da düşer. Hatta sıfıra iner.

Maalesef bu yıl Kurban Bayramı’nda da yine kötü haberler bir bir geliyor. Bayram tatilinini başaldığı 9 Ağustos mesai bitiminden bayramın 4. Günü akşam saat 16.00’ya kadar meydana gelen kazalarda ölü sayısı 40'a, yaralı sayısı 349'a yükseldi.

Görülen o ki, her ne kadar önlem alınsa da maalesef trafik kazalarının önüne bir türlü geçemiyoruz. Ayrıca kazaların çoğu da insan kaynaklı.. Sonuçta bu kazaları yapan insanın kendisi. Gelişen teknoloji ile güvenli araç ve yollarımız olduğu halde yine bu kazların meydana gelmesinde kendimize bakmamız gerekiyor.

En büyük sorun ise yine dikkatsizlik.. Uykusuz yola çıkılması, acele edilmesi, hatalı sollamalar, araç bakımlarının yapılmaması gibi nedenler kazaların meydana gelmesinde en büyük neden olarak karşımıza çıkıyor.

Evet! Ağustos ayının bitmesiyle birlikte artık yaz tatili dönemi de sona erecek. Yani şimdiden evlere dönüş başlayacak. Lütfen dikkatli olalım. Acele etmeden yola çıkalım.

Dinlenmeden, uykusuz ve en önemli kesinlikle hız yapmayın. Trafik kurallarına uyun ve uymayanları uyarın.

YORUM EKLE

banner2