Adana çok şanslı günlerini yaşıyor

Adana’ya geldiği günden bu yana; Adana’yı geliştirmek, güzelleştirmek, sorunlarını çözmek  için zaman ve mekan mefhumu tanımadan gece gündüz çalışan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, gazetemizin yazar ve yöneticilerini konuk etti makamında.

Adana için yaptıklarını, yapacaklarını, düşündüklerini heyecanla anlattı.

Özellikle de Adana’ya yapmayı düşündükleri, hatta bir kısmı başlayan yatırımları anlatırken gözlerindeki pırıltı, işini ne kadar önemsediğinin, Adana’ya ne kadar yürekten bağlandığının işaretiydi.

Bir de yatırımcı ruhuna, problem çözme yeteneğine sahip olmak önemlidir.

İşte Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş, bu özelliklere sahip. Bir kentin böyle bir Vali ile yönetilmesi şanstır. Adana da bu şansa sahip bir kent.

İşsizlikte İstanbul’dan sonra ikinci kent Adana. Ancak son zamanlarda yapılmaya başlanan hatta yapılması planlanan yatırımlar tamamlandığında inanıyorum ki Adana’da bir tek işsiz bile kalmayacak, hatta başka illerden çalışmak için Adana’ya gelecek insanlar. Tıpkı Adana’nın o eski günlerinde, Yeşilçam filmlerine konu olan, yıldızının  parladığı günlerinde olduğu gibi..

Katma değeri yüksek ürünleri üretmeye başladığımızda dünya ekonomisindeki yerimiz ve önemimiz katlanacak.  Bu anlamda Adana’da Tarla balıkçılığı, kafes balıkçılığı projesi çok umutlandırıyor beni. 6 bin 500 dekar alanda 50 bin tonluk bir üretim planlanıyor ilk etapta. Yumurtalık’ta planlanan bu yatırım hayata geçtiğinde o yörede bir tane işsiz insan bulabilir misiniz?

Sadece tarla balıkçılığı Adana ekonomisine 4 milyar TL gibi ciddi bir para kazandıracak. Bu gelir ülke ekonomisine de çok olumlu yansıyacak  şüphesiz.

Bir başka çok önemli proje Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi. İşsizlik sorununu çok büyük oranda çözecek bir proje Ceyhan Enerji projesi.  Üretimden ihracata büyük katlı sunacak proje ile Adana’nın yıldızı parlayacak.

Bir başka heyecan verici projeden söz etmek istiyorum. Son günlerimizin en önemli konusu Akdeniz Meyve Sineği.  Narenciye üreticisine kabus dolu bir yıl yaşattı bu sinek.  Meyveleri dalında çürüttü. Üreticiye zarar ettirdi. Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele  için 100 milyar lira civarında para harcadık. İşte şimdi bu ilacı üretmek için ARGE çalışmaları yapılıyor. Yani ilacı kendimiz üreteceğiz, hem kendi üreticimiz yerli ilaç kullanacak ve paramız yurt içinde kalacak ve belki biz bu ilacı başka ülkelere satabileceğiz ve ekonomimiz kazanacak.

Sonra yıllarca üretilen ayakkabılarımızın marka oluşturması için çaba gösteriyor Sayın Demirtaş.  Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi’nin kurulması için yer belirlendi, plan ve projeler hazır. Sadece ayakkabı için yabancı markalara yılda ne kadar büyük paralar ödediğimiz göz önüne alındığında; yerli üretimle ekonomimizin ne derece olumlu etkileneceği ortada.

Tarım İhtisas OSB,  mobilyacılar, mahlukatçılar, oto yedek parçacıları, tamirciler için siteler kurulacak ve bu iş kolları sitelerine taşınacak.

Sadece sitelerin kurulması ve ilgili iş kollarının sitelerine taşınmasıyla Adana görüntü kirliliğinden kurtulacak.  Modern, nezih bir kent görüntüsüne sahip olacak. Sadece bu açıdan düşünüldüğünde bile trafik rahatlayacak.

Adana’nın yıllarca bir araya gelemeyen

İşte bütün bunlar Adana’nın gelecek yüz yıllarını planlayacak, Adana’nın yıldızını parlatacak projeler.  Çok umutluyum doğrusu.

YORUM EKLE