Adana şehidini uğurladı

Bayram Bulut
ADANA (İLKHABER)-Suriye'de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda irtibatı kesilen ve terör örgütü IŞİD unsurlarınca şehit edildiği belirtilen Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Duran Keskin memleketi Adana’da göz yaşları içerisinde son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin eşinin top arabasına konulan tabuta sarılarak öpmesi yürekleri dağladı.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında geçen yıl 29 Kasım tarihinde terör örgütü IŞİD tarafından kaçırıldıktan sonra şehit edilen Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Duran Keskin'in cenazesi dün hava yoluyla memleketi Adana’ya getirildi. Şehidin evine götürülen naaşı helallik alındıktan sonra törenin yapılacağı Sabancı Merkez Camii'ne getirildi.
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
Şehit Duran Keskin’in annesi ve eşi astsubay Gökçe Keskin, camiye kadın komutanlar eşliğinde geldi. Kadın komutanlar şehidin annesi ve eşini bir dakika olsun yalnız bırakmayarak teskin etmeye çalıştı. Soğuk havaya rağmen şehidin cenazesine katılım yoğun oldu. Cami civarında ve cami içerisinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Cami içerisine alınan vatandaşlarda üst aramasından geçirildi.
KORE GAZİLERİ NÖBET TUTTU
Şehidin cenazesinde Adana’da bir ilk yaşandı. Kore gazileri Mustafa Dönmez ile Mehmet Ali Borçbitiren şehidin naaşı başında ellerinde dev Türk Bayraklarıyla nöbet tuttu. Askerler 10 ‘ar dakika değişimli olarak tutarken, gazilerin ise 1 saat boyunca yerlerinden hiç kıpırdamadan nöbet tutmaları görenleri duygulandırdı. Törende şehit için Kur’an okunup dualar edildi. Şehit yakınları ise tören boyunca bir birlerine sarılarak acılarını dindirmeye çalıştı.
CENAZE NAMAZI KILINDI
Öğle namazının ardından ise, şehit için cenaze namazı kılındı. Adana İl Müftüsü Arif Gökçe’nin kıldırdığı cenaze namazı öncesi şehit için dua edilip helallik alındı. Arif Gökçe, şehitlik mertebesiyle ilgili kısa bir konuşma yaparak, şehidin anne ve babasına sabır diledi. Cenaze namazının ardından şehidin naaşı silah arkadaşlarının omzunda top arabasına konuldu.
EŞİNİN TABUTUNU ÖPTÜ
Şehidin eşi astsubay Gökçe Keskin, eşinin Türk Bayrağı’na sarılı tabutuna top arabasının üzerinde sarılarak öptü. Şehit eşini kadın komutanlar ve şehit yakınları tabutun başından alarak teskin etti. Bir süre ilerleyen top arabasından alınan şehidin naaşı daha sonra cenaze aracına konularak Kabasakal Mezarlığı’na götürüldü. Şehit Gözyaşları arasında toprağa verildi.

KİMLER KATILDI
Bu arada Merkez Camii’nde düzenlenen törene, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, CHP İl Başkanı Ayhan Barut, MHP İl Başkanı Yusuf Baş, Ak Parti Seyhan İlçe Başkanı Abdurrahman Yeşiltaş, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, çok sayıda askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE

banner2