Adana'da tiyatro heyecanı

Festivaller kenti Adana sezonun başlamasıyla birlikte dolu dolu bir döneme girdi. Film Festivali’nin hemen ardından bu Cuma günü yani 12 Ekimde Lezzet festivali ve ardından 15 Ekimde Şehir Tiyatroları Buluşması var.

Sinema ardından, yerel lezzetlerin yer aldığı Lezzet Festivali ve sonrasında tiyatro… Bence Adana bu bakımdan çok şanslı bir il demek gerekiyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından bu yıl 5.si düzenlenecek olan Şehir Tiyatroları Buluşması, tam 20 gün sürecek ve tamamen ücretsiz olacak. Adanalı hemşerilerimiz 7 ülkeden 17 tiyatro topluluğunun yapacağı 19 oyunu izleme şansı elde edecekler.

Bu yıl ilimiz Türkiye, Almanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Sincan Uygur Özerk Cumhuriyeti, Gagavuzya Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kazakistan’dan 17 tiyatro topluluğunun 19 ayrı oyununu izleyecek.

Ayrıca etkinliğin başlayacağı ilk günün akşamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Nora Bir Bebek Evi” adlı oyunu sahneleyecek. Şölen boyunca oyunlar Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda saat 15.00 ve saat 19.00'da sahneleyecek.

Şölen boyunca oyunları sahneleyecek gruplar ve oyunları da şöyle olacak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Nora Bir Bebek Evi”, Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Bir Delinin Güncesi” ve “Ah Bu Evlilik”, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Düğün Ya Da Davul”, Almanya Nürnbegn OKM Objektif Sahne Tiyatrosu “Sınır”, Sarıyer Belediye Tiyatrosu “Öldürdüğüm Adam”, Alanya Belediye Tiyatrosu “Sırça Bilbolar” ve “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”, KKTC Beyarmudu Belediyesi Güney Maserya Halk Tiyatrosu “Ejderha Tepesi”, Kuddus Kujyamirov Uygur Akademik Müzikal Komedi Devlet Tiyatrosu “Muğam Sırları”, Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Dionis Tanasoğlu Adına Gagauz Milli Tiyatrosu “Paali Pamela”, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Yuğ Tiyatrosu “Teklif”, Diyarbakır Şehit Tiyatroları “Tamara’nın Çığlıkları”, Auezov Adına Kazakistan Akademik Devlet Dram Tiyatrosu “Korkutun Büyüsü”, Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Duyulmamış Bir Aşk İlleti”, KKTC Güzelyurt Belediyesi Şehit Tiyatrosu “Gül Pansiyon” adlı oyunlarla tiyatro seyircisinin karşısına çıkacak.

Tüm Adanalıların bu şöleni kaçırmamasını öneriyorum. Festivaller kenti Adana’nın bereketi sadece topraklarında değil, kültür ve sanatta da bereketlidir.

İyi seyirler…

YORUM EKLE