Adana'nın lezzetleri…

Ülkemiz yemek bakımından her yöresiyle ayrı ün salmış bir mutfağa sahiptir. Kimi yöreler acı, kimi yöreler tatlı damak tadına sahiptir.

Ülkemizin leziz yöreleri içerisinde Adana mutfağının yeri de bir başkadır. Adana mutfağında ağırlıklı olarak kırmızı et, sakatat, hayvansal yağlar, acısıyla ünlü biber, baharat ve bulgur tüketimi çok fazla yer almaktadır.

Acı damak tadı her ne kadar Güneydoğu bölgesinde görülse de, Adana mutfağı; Güneydoğu ve Akdeniz kültürlerini harmanlayarak farklı bir damak tadı ortaya çıkarmıştır.

Adana’nın en ünlü lezzetlerini şöyle sıralayabiliriz;

Adana Kebap: Bugün Türkiye’de nereye giderseniz gidin, kebap deyince akla ilk gelen yer şüphesiz Adana’dır. Ayrıca Adana Kebabının gerçek tadını ancak yerinde, Adana’da yemek gerekir diye düşünüyorum.

Adana kebabının satırla el kıyması olarak hazırlanması, dinlendirilmesi, içindeki hafif baharat ve kısık alevde sık çevirip yağını mıhlayarak sabırla pişirmeyi ancak yerinde görebilirsiniz. Ayrıca o kebabın tadını artıran da salatalarıdır. Adana’da kebap yediğiniz zaman masanın tamamını salatalar ile donatılmış olarak görürsünüz. Olması gereken de budur.

Ülkemizde her ne kadar bazı bölgelerde kebabı pilav ile servis etseler de, Adana’da böyle bir şey kesinlikle yoktur.

Adana Lahmacun: Pek bilinmese de Adana’nın yerel mutfağının önemli lezzetlerindendir. Urfa ve Antep lahmacunlarına göre daha küçük ve Tarsus fındık lahmacuna göreyse daha büyüktür. Adana’da hemen hemen her lokantada bulabilirsiniz.

Şırdan: Tamamen Adana’ya has bu yemek, yaz-kış satışı özellikle akşam geç saatlerde başlar ve sabaha kadar satılır. Acı biber turşusu ile ikram edilen bu yemek sakatat sevenler için bulunmaz bir tattır diyebiliriz. Hemen hemen her köşede bulma şansına sahipsiniz.

Mumbar dolması; Mumbar dolması da şırdancılarda satılan önemli bir yemektir. Adana’daki özelliği birlikte kimyon ve pul biber serpilerek keyifle tüketilmektedir.

İçli köfte: Ülkemizin her bölgesinde bulunur ve her bölgenin kendine has bir şekli ile içeriği vardır. Diğer bölgelerde genellikle kızartılarak yapılsa da, Adana içli köftesinin özelliği haşlama olmasıdır.

Adana’nın içli köftesinin özelliği, dışında ince bulgurun et ve genelde cevizle hazırlanması, içine soğanla kavrulmuş kıyma, baharat ve yağ eklenmektedir.

Çorbalar; Adana’nın çorbacılarını 24 saat açık bulabilirsiniz. Özellikle kelle paçacılar yine şırdancılar gibi sabaha kadar yoğun müşteri trafiğine maruz kalırlar. Kelle paça birçok yörede karışık olur. Ancak Adana’da bölgeye özgü çürük, tuzlama, sade paça ve beyin çeşitleri mevcuttur.

Tüm bunların yanında daha birçok yerel lezzeti sayabiliriz. Tüm bunları görmek istiyorsanız önümüzdeki hafta Lezzet Festivali’ne bekliyoruz…

YORUM EKLE