Akdeniz meyve sineği…

Türkiye’nin önemli tarım arazilerini barındıran Çukurova’da şimdilik Akdeniz Meyve Sineği ile ilgili bir sıkıntı gözükmüyor. Umarız bundan sonra da olmaz.

Geçtiğimiz yıl yaşanan riskler ve beraberinde yapılan ortak çözümler narenciyeye büyük fayda sağladı. Bu yıl da gördüğümüz kadarıyla valilik ve ilgili STK’lar daha kış mevsiminde sık sık bir araya gelerek çalışmalar yaptı.

Zaten önemli olan da ürünler yetişmeden yapmak. Üreticilerimizin el birliği ile işin ciddiyetine varıp mücadele etmesi, yaptıkları işe verdikleri önemi gösteriyor. Bu bizi sevindiriyor. Tüm üreticilerimizi bu konuda kutluyoruz.

Çünkü narenciye bugün ihracat bakımından ülke ekonomimize büyük katkı sağlıyor. Bu bakımdan narenciye çok önemli.. Artık ülkeler ihraç ettikleri ürünleri en ince ayrıntısına kadar inceliyor. Kim daha iyisini üretirse o tercih ediliyor.

Ürünlerde görülecek en ufak bir sorun, o ürünü yetiştiren için büyük bir zarar anlamına geliyor. Bizim üreticilerimiz tarımı bilinçli yapıyor ve işini çok önemsiyor. Artık Rusya, Irak, Suudi Arabistan ve birçok Avrupa ülkesi ürünlerimiz tercih ediyor.

İşte Akdeniz Meyve Sineği de önemli ihraç ürünümüz olan narenciye için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu tehdidi dikkate alarak çok dikkatli olmak gerekir.

Unutmayalım; Akdeniz meyve sineği erginleri, turunçgil ve sert çekirdeklilere meyveler olgunluğa geldiği zaman yumurta bırakıyor ve o yumurtaları bıraktıkları noktalarda sarımsı lekelere, olgun meyvelere yumurta bıraktıkları noktalarda ise kahverengimsi lekelere neden oluyorlar.

İşte Akdeniz meyve sineğinin esas zararı da o larvalar veriyor. Zamanla meyvenin etli kısmında beslenen larvalar, bu kısımda bir yumuşama ve çöküntü meydana getirirler.

Yumurta bırakılan vuruklu meyveler ihracata engel olmakta ve malın yurt dışına çıkarılmasına izin verilmemektedir. Artık ihracat firmaları da meyvelerde görülecek en ufak lekelere bile önem verip ürünü almamaktadır.

Şimdiye kadar her ne kadar bu yıl için sorun yaşanmayacağını gösterse de takibini bırakmamalıyız. Bu bağlamda bol ve bereketli bir sezon diliyoruz.

YORUM EKLE