Allah için şu işimi yap diyenin işini yapmak zorunda mıyız?


     Bu söz yemin olan sözlerden biri değildir. Yemin olan sözlerden olmadığı gibi böyle söz söyleyen kimsenin isteğini yerine getirmek zorunda da değiliz. Hele yapılması istenen iş eğer dine muhalif bir iş ise hiç yapılmaz.

     Aynı şekilde bir insana Allah rızası için şu isteğimi yerine getir dendiği halde yerine getirmemesinden dolayı mesul olmadığı gibi yerine getirmek zorunda da değildir. Ancak meşru bir istek ise yapmak zorunda olmamakla birlikte dilerse yapabilir.

 

İman etmemiş bir kimsenin hayrı olur mu?

      Kişi, Allah’a ve onun gönderdiği dine ve imanın esaslarına inanmadıkça Müslüman sayılmaz. İman olmadığından da yaptığı ibadetlerin ve hayırlı hizmetlerin sevabına erişemez.

      İmanı olmayan kimse ahirette sevap almamakla beraber, yaptığı bir takım iyi hizmetlerden ve davranışlardan dolayı bu dünyada bir takım mükafatlar görebilir. Zengin olmak, evlat sahibi olmak, sağlıklı bir yaşamgibi.

 

Kulak çınlamasının iyi ya da kötü bir anlamı var mı?

    Kulak çınlamasını iyiye ya da kötüye yorumlamamak gerekir.  Sağ kulak çınlarsa iyi sol kulak çınlarsa kötüye delalet eder anlayışı da doğru bir anlayış değildir. Böyle bir şey düşünmek bidat ve hurafedir dinde de yeri yoktur. 

     Sevgili Peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Kulağı çınlayan beni hatırlasın, bana salavat-ı şerife getirsin.”

    Dolayısıyla kulak çınlaması iyi veya kötüye işaret etmez.

 

Alış veriş merkezlerinin çekiliş ile mal dağıtması caiz midir?

       Bir ticaret merkezi veya firma bir mal satıyor. Sonra kendinden mal alanların arasında bazılarına kura ile hediye veriyor ise bu caizdir ve hediye hükmüne geçiyor. Çünkü o çekilişe katılmak için ayrıca fazladan para verilmiyor.

      Bu anlamda ticaret merkezlerinin veya firmaların bir pazarlama stratejisi ve ticari hamle ile müşteri çekmek gayesiyle böyle bir kampanya düzenlemesi dinen uygundur.

 

Bayan namaz kıldığında parmaklarındaki ojeyi silmek zorunda mı?

    Abdest ve gusülde suyun ulaşması gereken uzuvların tamamını yıkamak farzdır. Eğer yıkanacak bölgede kuru bir yer kalır ya da tırnak köküne kuru veya yaş toprak yapışır ve suyun deriye ulaşmasına mani olursa abdest sahih olmaz.

     Buna göre tırnağın yıkanması farz olan bölgesine suyun ulaşmasına engel olan oje abdest ve gusle manidir. Zira kimyacılar ojenin tırnak üzerinde tabaka oluşturduğunu ve suyun tırnağa ulaşmasına engel olduğunu belirtmektedirler. Ojenin kınaya kıyas edilmesi ise doğru değildir.  

     Zira kına tabaka değil, renktir. Bu yüzden suyun deriye ulaşmasına engel olmaz.   Sonuç olarak oje, tırnak üzerinde tabaka oluşturduğundan abdest ve guslün sıhhatine manidir. Abdest alıp namaz kılacak bir kadın mutlaka ojesini temizlemelidir. Aksi takdirde abdesti sahih olmadığından namazı da batıl olur.

 

İslam’a göre düğün yapmak caiz midir?

      İslam’a göre düğün yapmak caizdir. Hatta tef çalıp evliliği insanlara ilan etmek Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir. Düğün yaparken dikkat edilecek şey, düğün yaparken dinin yasakladığı şeylerden kaçınmaktır.

      Yani yapılan düğün çalgılı, içkili, danslı olmayacak bu ve benzeri durumlara dikkat ettikten sonra düğün yapmakta bir sakınca yoktur.

 

Günün Ayeti

Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükafat vardır.

Mülk, 12

 

Günün Hadisi

Bir kimseye şer olarak bir Müslüman kardeşine hakaret etmesi kafidir.

Riyazü's Salihin, 3/1605

 

Günün Sözü

Tembellik bir insanı esir eder.

Firdevsi

 

Günün Duası

Ya rabbi beni ailemi ülkemi ve de ümmeti İslamı her türlü kaza  bela ve afetlerden koru.

 

Bunları biliyor muyuz?

Mehdi Nedir?

   Kendisinden önce zulüm ve haksızlıkların alıp yürüdüğü yeryüzünü adaletle dolduracak kimse demektir. Mehdî kelimesi Kur'ân'da geçmediği gibi, Buhârî ve Müslim'de de geçmez. Diğer hadis kaynaklarında mehdî ile ilgili bazı rivayetler

 

Günün Nüktesi

Altı şey, altı yerde gariptir.

Allah’ın Resulü sahabelere şöyle buyurdu: Altı şey, altı yerde gariptir.

1- Mescid, kendisinde namaz kılmayan kavmin arasında gariptir.

2- Mushaf, okunmayan evde gariptir.

3- Kuran, fasık kişinin kalbinde gariptir.

4- Müslüman ve salih bir kadın, zalim ve kötü huylu bir erkeğin elinde gariptir.

5- Müslüman ve salih bir erkek, söz dinlemeyen ve kötü huylu bir kadının elinde gariptir.

6- Âlim, kendisini dinlemeyen bir kavmin arasında gariptir.

     Allah-u Teâlâ, onları garip bırakanlara kıyamet gününde rahmet nazarıyla bakmaz.

YORUM EKLE