Apartmanda tek başına

 

4 yılı bitirdim bu apartmanda. 4 katlı bir apartman, her katta 3 daire var. Yani toplam 12 daire, 12 ayrı hayat. Hepsini görüyorum ama hiçbiriyle muhhabetim yok. Muhhabbetim yok derken benden kaynaklanan bir şey değil. Yani artık apartmanlarda böyle bir muhabbet yok. İsimlerini bilmem hiçbirinin. Ama şunu söyleyebilirim. Bir dairede zenciler kalıyor, bir daire fitness salonu, bir daire muhasebe bürosu, bir dairede bir aile kalıyor vs.

Kötü bir şey elbette. Neden böyleyiz bilmiyorum. Ben örneğin konuşmayı, sohbeti, paylaşmayı çok severim ama apartmana girdiğimde bu özelliklerimin tümü kaybolur, soğuk mendebur bir adama dönüşürüm. İsteyerek değil kendiliğinden olan bir dönüşüm bu. Birçok insan var sağınızda solunuzda ama bazen küçük bir ihtiyacınızda çalmaya cesaret edebileceğiniz kapı yok. Günaydın yok, iyi akşamlar yok, sizin kız üniversiteyi kazandı mı muhabbetti yok. İletişim yok çünkü.

Dışarıdaki hayatımız da farklı değil. Çak mesafeliyiz herkese. Çok ürküyoruz, çok şüpheciyiz. Yeni iletişimler kurmaya isteksisiz. Güvenmiyoruz kimseye. Güvenmiyor kimse birbirine. Neden böyle olduk, hangi ara bu hale geldik bilemiyorum ama çok hızlı bir değişimle bu kadar birbirimizden koptuk orası kesin.

Özlüyorum komşuluk ilişkilerini. Özlüyorum, bir annenin çocuğunu komşuya bırakıp pazara alış verişe çıkma rahatlığını, o güveni. Özlüyorum her gün bir evde kahvaltıda toplanılmasını, akşam gezmelerini, televizyonda özel bir program olduğunda hep birlikte karşısına geçilmesini.

Dedikoduyu bile özler mi insan, ben özlüyorum. Dedikodu yapmak için bile tanımak, paylaşmak gerekmez mi? Başka türlü malzeme bulunabilir mi? Hepimiz silüetler halinde ruh gibi dolaşıyoruz apartmanlarımızda. Karşı evde dayak yiyen kadının çığlığına kapalıyız, alt kattaki çocuğun doğum gününe kapalıyız. Hep evde yokuz gibi. Hep apartman boş gibi.

 

10 günlük tatil olunca benim apartmanda bir tek ben kaldım. Apartmanda tek başıma kalınca da bunlar aklıma geldi. 

YORUM EKLE