banner6

‘Resulayn kaçkını’ Adana’da yakalandı

Adana’da terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı ‘PYD/YPG’ saflarına katılıp, 2017-2019 yılları arasında ülkenin kuzeyindeki çatışmalarda aktif bir rol üstlenen, 25 yaşındaki İ

‘Resulayn kaçkını’ Adana’da yakalandı

Tevfik DİNÇKALMIŞ

ADANA (İLKHABER) – Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Suriye’nin kuzeyinde özerklik ilan eden ‘PKK-PYD/YPG’ye karşı, 2 yıl önce düzenlediği; ‘Barış Pınarı Harekatı’nda yakalanmamak için Türkiye’ye kaçıp, burada metruk ve harabe binalarda kalıp, tarlada saman balyalayarak kendini gizlemeye çalışan, 25 yaşındaki İ. M. İ., tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

‘MÜLTECİ’ KILIĞINDA GELDİ

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, terör örgütü PKK ve Suriye uzantısı olan ‘PYD/YPG’nin kentteki eylem ve faaliyetlerini mercek altına aldı.

Daha önce gözaltına alınan örgüt üyelerinin ifadelerinden yola çıkan polis, örgütün ‘uyuyan hücre’ yapılanmasında yer alan Suriyeli İ. M. İ.’in izine ulaştı. Zanlının da 2015 yılında kendisine ‘mülteci’ izlenimi vererek, Türkiye’ye giriş yaptığı belirlendi.

Bir süre Bursa ve Ankara’da kalan İ. M. İ.’nin sonrasında Adana’ya gelerek, burada saman balyası istifleme işine girerek, kendisini gizlediği ortaya çıktı. Metruk ve harabe sayılacak binalarda kalıp saklanan İbrahim’in, 2017’de yasadışı yollarla Suriye’ye geri dönüp, burada örgüt saflarına katıldığı öğrenildi. Örgüte ait kamplarda silahlı eğitim alan şahsın, ülkenin kuzeyindeki çatışmalarda da aktif bir rol aldığı tespit edildi.

Terör örgütü ‘PKK-PYD/YPG’nin, Suriye’nin kuzeyinde özerklik ilan etmesinin ardından; TSK’nın, 2019 yılında başlattığı ‘Barış Pınarı Harekatı’nda Resulayn’da bulunan İ. M. İ.’in, yakalanmamak için bu kez Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinden Türkiye’ye yasadışı yollarla giriş yapıp, Adana’ya geldiği bilgisine ulaşıldı. Örgütle bağını kopartmayan İ. M. İ.’in, ‘uyuyan hücre’ yapılanmasında yer aldığı da öne sürüldü.

Polisin, bağlantılarını deşifre etmek için bir süredir takibe aldığı şahsın, yine metruk bir binada kalıp, tarlada saman balyası istifleme işine devam ettiği öğrenildi. İ. M. İ., merkez ilçe Yüreğir’e bağlı Yamaçlı Mahallesi’nde kaldığı eve düzenlenen operasyonda kıskıvrak yakalandı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen İ. M. İ. sevk edildiği adliyede nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER