banner6

Tarihi eser kaçakçısı çete liderinin sağ kolu emekli polis çıktı

Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonun hedefindeki iki isimden biri olan, emekli polis memuru Zorlu Yıldırım, emniyete teslim oldu.

Tarihi eser kaçakçısı çete liderinin sağ kolu emekli polis çıktı

Tevfik DİNÇKALMIŞ

ADANA (İLKHABER) – Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonun hedefindeki iki isimden biri olan, emekli polis memuru Zorlu Yıldırım, emniyete teslim oldu.

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık Büro Amirliği ekipleri, suçtan elde edilen gelire yönelik olarak, Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonunu gerçekleştirip, Abdulsamet Kavran liderliğindeki şebekeyi, 10 Ağustos’ta 30 ilde düzenlenen eş zamanlı baskınlarla çökertti. Ayrıca ‘Anadolu’ adı verilen operasyonda; Kavran ile birlikte 78 kişi yakalandı.

Operasyonda farklı dönemlere ait 23 bin 203 adet tarihi eser ele geçirilirken, zanlılardan 36’sı emniyetteki ifadelerinin ardından, savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 42 kişiden Abdulsamet Kavran ile birlikte 11 kişi tutuklandı; 32’si de ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı.

Firari olan 15 şüpheliden biri ve aynı zamanda da şebekenin iki numaralı ismi olan, emekli polis memuru Zorlu Yıldırım da emniyete gelip teslim oldu. Kavran liderliğindeki örgütün, Türkiye’nin dört bir yanında kaçak kazı yapan define avcıları başta olmak üzere toplayıcı, koleksiyoner ve koleksiyonerliği iptal edilenlerden temin edilen tarihi eserlerin, yurtdışına kaçırılmasını organize ettiği ve tespit edilen Yıldırım’ın, söz konusu operasyonları

bizzat yönettiği ortaya çıktı.

Yıldırım, 2 yıl önce Bulgaristan’da kullandığı aracın yedek lastiği içinde tarihi eserle yakalandığı, ancak kefaletle serbest kaldı. Ayrıca Zorlu Yıldırım’ın bu kez Sırbistan’da yine tarihi eserlerle yakalandı.

Bundan haberdar olan Adana polisi, Yıldırım’ı takibe alıp, 2 yıl süren bir soruşturmanın sonucunda da ‘Anadolu Operasyonu’nu gerçekleştirdi ve yürütülen soruşturmada Abdulsamet Kavran ve Yıldırım liderliğindeki şebekenin, tarihi eserleri kuryeler aracılığıyla özel araç ve TIR’lar ile yurtdışına karayoluyla kaçırdığı da ortaya çıktı.

26 MİLYON LİRALIK PARA TRANSFERİ

Polis, Kavran ve Yıldırım başta olmak üzere diğer zanlıların, kendi aralarındaki para trafiğini de mercek altına alarak takip etti. Zanlılar arasında yaklaşık 26 milyon liralık bir para transferi gerçekleştirildiği tespit edilirken, yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin ABD başta olmak üzere Almanya, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Bulgaristan ve Sırbistan gibi ülkelere kaçırılıp, buradaki koleksiyonerlerle müzayede evlerinde açık arttırma usulü satışa sunulduğu ortaya çıkmıştı.

Yapılan araştırmalarda ev hapsi cezası alan Zorlu Yıldırım’ın, İyi Parti’den istifa eden, Bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk ile 3 yıl önce çekilen fotoğrafları da ortaya çıktı. Yıldırım’ın, işlettiği kahvehaneyi ziyarete gelen Koncuk ile çekildikleri fotoğrafı da sosyal medyadaki kişisel hesabından; “Sayın İsmail Koncuk’un kahvemizi ziyareti. Teşekkür ederiz” notuyla paylaşması dikkat çekti. Yıldırım’ın, eşiyle birlikte Fransa ve İtalya’da çekilen fotoğraflarını da yine sosyal medyada paylaştığı tespit edildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42