Bahar alerjisi…

Baharın müjdecileri cemrelerin sonuncusu da bugün-yarın düşecek. Cemrelerin düşmesi bir bakıma baharın geldiğinin bir habercisi olarak yorumlayabiliriz. Bahar geldi ve doğa yeniden canlanmaya, hayat bulmaya başladı. Ağaçlar tomurcuklanmaya başlarken, papatyalar da açtı.

Tabi tabiattaki bu uyanma ve canlanma beraberinde bitkilerin polenlerinin ve tozların havada uçuşmasını getirdi. Bu bahar mevsimiz boyunca yani Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yoğun bir şekilde sürecek.

Biz de tarımda ülkemizin önemli bölgelerinden olan Çukurova’da yaşadığımıza göre bu polen ve tozlaşma olayından daha fazla etkileneceğiz diyebiliriz.

Kimi her ne kadar pek etkilenmese de, kimileri ise sağlık açısından biraz sıkıntı yaşayabilir. Özellikle polen ve tozlara alerjisi olanlar bahar dönemlerini pek sevmezler çünkü nefes almakta biraz zorlanırlar. Yoğun hapşırma, gözlerde sulanma gibi alerjik reaksiyonları yaşarlar.

Polenlerin veya diğer allerjenlerin solunum yolları ve akciğer dokusunda oluşturduğu reaksiyona bağlı olarak nefes darlığı, öksürük, halsizlik bazen de ciddi solunum sıkıntısı meydana gelebilir. Hele bir de allerjik astım bronşiti olanlar daha çok sıkın yaşar.

Uzmanların bu gibi dönemlerde önerdiği genellikle sabahın erken saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması, çıkılması gerekiyorsa da gözlük kullanılmasını öneriyorlar.

Ayrıca dinlenme dönemleri olan hafta sonlarında açık havada uzun süre kalınmamalı. Bir de genellikle sabahları evler havalandırılır. Bu konuda da polen mevsiminde evin sabah erken saatte havalandırılmaması gerekiyormuş.

Evet. Bahar geldi. Baharın o mucizevi değişimi ve müthiş kokusu çevremizi sarmaya başladı. Ancak polen alerjisi olanlar bu konuda dikkatli olmalı…

YORUM EKLE

banner2