banner6

Bayram sevinci

Kalplerin sevinçle çarptığı bayramlar, aynı zamanda birlik, beraberlik ve yardımlaşma duygularının da zirveye ulaştığı özel günlerdir. Yeni aldığı kıyafetleri ve başucundaki ayakkabısı ile uyuyan çocukların bayram sabahı yaşadığı mutluluğu hiçbir bedelle ölçemezsiniz.
Gözü kapıda bekleyen dede ve ninelerin, kapı açıldıktan sonra evlatları ve torunlarıyla sevinçten kucaklaşmaları bayrama değer katan en kutsal duygudur.
Elbette Mart ayından bu yana dünya genelinde baş gösteren ve Türkiye’yi de tehdit eden Covid–19 virüsü bir süre bizi birbirimizden ayırdı. Toplum ve kendi sağlığımız için evlerimize kapandık. Maske ve eldiven taktık, sosyal mesafeye uyduk ve kişisel temizliğimize dikkat ettik. Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması oldu. Buna rağmen gerek bilgisayarlardan gerekse cep telefonlarından görüntülü olarak bayramlaştık. Çünkü biz bayramlarımızı gönüller kazanarak, büyükleri ziyaret edip ellerinden öperek, küçüklerimizi sevindirerek, bayramı bayram sevinciyle dolu dolu yaşayarak paylaşan örnek bir toplumuz. Hiçbir güç bizi bu sevincimizden alıkoyamaz.
Şimdi toplum olarak Kurban Bayramı’nın sevincini yaşayacağız. Tabii bu bayram sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak ama bu ‘rehavete kapılın’ anlamına gelmemeli. Tam tersine daha ciddi önlemler almalıyız. Maske ve eldiven takmalıyız, sosyal mesafeye uymalıyız, kişisel temizliğimize özen göstermeliyiz. Büyük önlemlerle azalttığımız korona virüs salgınını artırıp, bayram sevincimize gölge düşürmemeliyiz.

*****

Bu yönüyle Çukurova Gazeteciler Cemiyeti gerek korona virüs sürecinde gerekse bayramlarda örnek bir dayanışma içerisine girmiş, üyelerinin birlik ve beraberliği kadar toplumun sağlığı adına da yoğun gayret göstermiştir. Uzaklıkların bir telefon kadar yakın olduğu gerçeğinden hareket ederek, iletişim ve teknoloji çağının zenginliği sayesinde üyeleriyle olan bağlarını güçlendirmiştir.
Her dönemde kentin mülki ve idare amirleriyle güçlü diyaloglar kuran Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Vali Mahmut Demirtaş’ın Mardin’e, Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın da İstanbul’a atanmasıyla burukluk yaşamıştır. Tabii bu burukluk Ağrı Valisi Süleyman Elban ile Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin Adana’ya gelmesiyle yerini tatlı bir sevince bırakmıştır.
Bu sevincimiz, yönetim kurulumuzu Tunceli’de ağırlayan ve görev yaptığı toprakları adeta huzur adasına çeviren Adanalı Vali Tuncay Sonel’in Ordu Valiliği’ne atanmasıyla da katlanmıştır. 
Adana’nın her yönden gelişip kalkınması ve huzurlu yarınları yaşaması adına elini değil yüreğini taşın altına koyan tüm mülki ve idari amirlerin bayramlarını da en içten dileklerimizle kutluyoruz.

*****

Elbette yaşadığımız sevinç kadar yaptığımız meslekte bizleri yıpratan gelişmeler de oldu.
Maalesef gazetecilik meslek yasası, gazetecilerin yıpranma hakkı, internet yasası, 212 olarak bilinen 5953 sayılı kanundaki aksaklıklar ve basın kartlarıyla ilgili yaşanan sorunlar hâlâ çözüme kavuşamadı.
Gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen Gazetecilik Meslek Yasası, günümüzün teknolojik gelişmeleri de göz önüne alınarak, yaşadığımız koşulların daha da iyileşmesine yönelik olarak artık çıkarılmalıdır. Yani savcılığa her dilekçe veren kişi, ertesi gün gazeteci sıfatı ile kendine sosyal bir statü elde etmemelidir, artık bunun önüne geçilme zamanı gelmiştir. 
İnternet haber siteleri belirli bir denetim çerçevesinde basın kanunu kapsamına alınmalı, burada habercilik yapanlar ilgili yasadan yararlanıp basın kartı sahibi olabilmelidir. Düşünce özgürlüğü konusunda da gazetecilere ve yazarlara daha geniş haklar tanınmalı ve bu haklar yasayla korunmalıdır.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, geçmişten gelen tecrübelerinin ışığında varlığını daha da güçlendirmek için çıktığı bu onurlu yolda mücadelesini her zamankinden daha yoğun biçimde sürdürmektedir.
Başta değerli yönetim kurulumuz ve üyelerimiz olmak üzere bu bayram sevincini dolu dolu yaşayan herkesin Kurban Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum. Yüreğinizin sevinçten sarsılacağı sağlıklı, mutlu ve umutlu nice bayramlar dileği ile…

YORUM EKLE

banner42