Bayram ve bamya

Ne alaka diyenleriniz olabilir ama benim için çok şey ifade ediyor. Malum, bayramların belirli ritüelleri vardır. Yöreye göre değişse de değişmeyen gelenekleri günümüze kadar gelmiştir. Ramazan bayramı örneğin, şeker ve tatlıyla anılır. Elinde market torbalarıyla şeker toplayan çocuklar hala günümüze kadar kendi küçük dünyalarındaki geleneklerini değiştirmediler. Teknolojinin baş döndürücü hızıyla geliştiği zaman diliminde evlerde hala baklava açılabiliyor, kadayıf dökülebiliyor. Apartman komşumuzu tanımasak bile bayram ziyaretlerine gittiğimiz eş, dost, akraba hala bulunabiliyor. Bunun için seviyorum bayramı.

Hatırlanmaktır bayramlar, hatırlamaktır aynı zamanda. Daha dün akşam birlikte olduğunuz arkadaşlarınızın bile bayramda sizi aramasını beklemek ya da sizin onu aramanız bayramların anlamını anlatmaya yeterli bir örnek gibi görünüyor. El öpmek, harçlık vermek gibi adetler günümüze kadar geldi. Yardımlaşma, iftar sofraları, ramazan paketleri, fitreler, zekatlar çok önemsenmesi gereken yardımlaşma biçimleri.

Gönül ister ki bu yardımlaşma ramazanla sınırlı kalmasın. Ama ekonominin herkesi zorladığı bu koşullarda sadece Ramazan ayında olması bile sevindirici. Şekli değişse de gelenekler değişmiyor. Kolalı mendiller yok artık, içlerine para konulmuyor ama kucaklaşmanın şekli hiç değişmiyor. Bu yüzden seviyorum bayramları. Her ne kadar bu yıl yalnız geçirsem de bayramı, eskiyi hatırladığımda yine de heyecanlanabilmek mutlu ediyor beni.

“Eski” demişken, yazıma koyduğum başlığı hatırladım. Malum, başlığa bir gönderme yapıp yazımı da bu şekilde sonlandırmam gerekiyor. “Bayram ve Bamya” demiştim başlıkta. Çoğunuz sevmezsiniz. Bamya ilginç bir sebzedir mesela. Çok pahalı olmasına rağmen çoğunluk sevmez, ilgi duymaz hatta tiksinir. Oysa biz pahalı şeylere çok meraklıyızdır. Bu kuralı tek yıkan yegane ürün bamyadır. Pahalı olmasına rağmen merak uyandırmaz ya da genelde sevilmez. Oysa ben çok severim bamyayı. Çünkü bana çocukluğumu ve bayramı hatırlatır. Çünkü benim doğup büyüdüğüm şehir olan Erzincan’da Ramazan bayramı yemeğinde mutlaka bamya pişirilir. Belki pahalı olduğundan sadece bayramlara saklanmıştır bamya, belki de yüzyıllardır süren bir gelenektir memleketimde. Açıkçası bunu araştırmadım.

Ama şu anda bamyayı, bamyalı bayramları ve Erzincan’ı çok özledim. Keşke geçmişi fotoğraf kareleriyle değil de zaman tünelinde bir yolculukla yeniden yaşayabilsek.

İyi bayramlar.

YORUM EKLE