banner6

Bir eşyanın kırılması hayra ya da uğursuzluğa işaret eder mi? 

    Bu deyim halk arasında dolaşan batıl ve hurafe olan inançlardan birisidir. Bardak, camın ya da bir başka eşyanın kırılması ne bir hayra ne de bir uğursuzluğa işaret etmez. Bu tarz inanışlar tamamen halk arasında dolaşan hurafelerdir inanmamak gerekir.

 

Müslüman kimse Müslüman olmayan kimsenin kanını alabilir mi?

      Tedavi için yapılan kan naklinde, kan verenin Müslüman veya gayr-ı Müslim oluşunun bir farkı yoktur. Müslüman’dan kan alınabileceği gibi, Müslüman olmayandan kimseden de kan alınabilir.

     Aynı şekilde kan veren kimse Müslüman’a kan verebildiği gibi Müslüman olmayan kimseye de kan verebilir. Bunun da dini anlamda hiçbir sakıncası yoktur.

 

Gece yarısından sonra yatsı namazını kılmak caiz mi?

     Her namazı vaktinde kılmak daha evladır ve sevap açısından da daha iyidir. Yatsı namazı da vakti girdikten sonra kılınmalıdır.

     Şayet herhangi bir meşguliyetten veya ihmalden dolayı kılınmamış ise imsak vaktine kadar kılınabilir. İmsak vakti ise sabah namazının vaktinin girmesi demektir.

 

Ölüler için Yasin dışında bir sure okuyabilir miyiz?

      Kur’an-ı Kerim’in bütün ayetleri ve sureleri değerlidir. Bu ayetler ve surelerin hepsi de ölülerimize okunabilir. Ölülerimize özellikle yasin suresi okumamız Hz. Peygamberin tavsiyesine binaendir. 

     Buna göre ölülerimize yasin okuyabildiğimiz gibi Kur’an-ı Kerim’i herhangi bir suresini de okuyabiliriz. Dinen de bunda hiçbir sakınca yoktur.

 

Küs olan insanların birbirinin selamını almaması caiz mi?

          Dinimizce selam vermek sünnet onu cevaplandırmak ise farzdır. Bir topluma selam verildiği zaman o toplumdan bir kişi bu selama karşılık vermesi bu farzı yerine getirmek için yeterlidir. Şayet cevap verilmese o toplumda oturan her Müslüman günahkâr olmuş olur.

          Selamı o toplumun içinde oturan bir kimsenin ismini zikrederek verme durumunda ise ismi geçen kimse bu selama karşılık verme zorunda diğerleri için bir şey söz konusu değildir.

        Selam, benden sana bir zarar gelmez, anlamına geldiğine göre her Müslüman İslam’ın bu güzel şiarını günlük hayatında yaşaması ve yaşatması lazım. Selam verdiği gibi verilen selama da karşılık vermesi gerekir. Çünkü Kur'an-ı Kerim de Allah mealen şöyle buyurmaktadır: 'Size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin.' (Nisa, 4/ 86)

        Dolayısıyla bize selam verildikten sonra selamı veren dost, akraba, tanıdık, tanımadık, küs ya da barışık kim olursa olsun selamına karşılık vermek üzerimize farzdır. Selama karşılık vermemek ise dinen uygun değildir.

 

Günün Ayeti

Eğer Allah insanları zulümleri yüzünden hesaba çekseydi, yeryüzünde kımıldayan tek canlı bırakmazdı. Fakat Allah onları, belli bir vakte kadar erteler. Müddetleri (ecelleri) geldiği zaman, onu ne bir saat erteleyebilirler, ne de öne alabilirler.

 Nahl 16/61

Günün Hadisi

"Bir şey içeceğiniz zaman besmele çekin; içtikten sonra da «elhamdülillah» deyin."

 (Tirmizî, "Eşribe", 13)

 

Günün Sözü

Allah’a isyan olunmayan her gün, bizim için bayramdır.

Hz. Ali

Günün Duası

Allah’ım bugün insanların ahını değil duasını almayı nasip eyle.

 

Bunları biliyor muyuz?

Fakr Nedir?

Tasavvufta her zaman ve her işte kişinin kendisini fakir ve Allah’a muhtaç olduğunu bilmek demektir.

 

Günün Nüktesi

Beş Vakit Namaz…

Bir gün Hz. Peygamber yanındakilere:

“Ne dersiniz, birinizin evinin önünden bir nehir aksa ve her gün o nehirde beş kez yıkansa, bu durum o kişide kir namına bir şey bırakır mı?!.’ diye sordu. Oradakiler;

 ‘Yok, o kişide kir namına bir şey bırakmaz.’ dediler.

Bunun üzerine Allah Resulü, ‘İşte günde kılınan beş vakit namaz da böyledir. Allah onunla hataları siler.’” buyurdu.
Buhârî, “Mevâkît”, 6.

YORUM EKLE