Bir kişinin 'evime kavuşmak nasip olmasın' demesi yemin sayılır mı?

Allah’tan başkası adına yemin edilmesi doğru değildir. Yemin ancak vallahi, billahi, tallahi, lafızları ile olur. “Çocuklarımın ölüsünü öpeyim lafzı” ise yemin lafızları ile söylenmediği için yemin yerine geçmez.

 

       Böyle bir söz yemin sayılmadı gibi aynı zamanda doğru ve güzel bir söz de değildir. Böyle sözler ve yeminler Allah Resulü tarafından yasaklanmıştır. Nitekim buna benzer bir yemin etme olayında peygamberimiz sahabeleri uyarmış ve şöyle buyurmuştur:  “Allah Teâlâ, babanızı zikrederek yemin etmenizi yasaklamıştır. Öyleyse kim yemin edecekse ya Allah’a yemin etsin veya sussun.” (Buhârî, Eymân 4).

 

 

 

       Bu sözler yemin sayılmadığı için herhangi bir keffaret vermek de gerekmez.         

 

 

 

 

 

 

 

Patron işçisini namaz kılmaktan men edebilir mi?

 

 

 

         Kişi bir iş yerinde çalışırken, vakti, alacağı para karşılığında satmış olmaktadır. Yani, bu vaktin içindeki mesai zamanı işverenin hakkıdır. Bu mesai zamanında dalga geçmek, zamanı değerlendirmeyip eğlenme ve ihmallerle vakit öldürmek, işverenin hakkını çalmak, verdiği paranın karşılığını tam olarak vermemektir. Bunun günahlığında ise, kimsenin şüphesi ve itirazı olmamalıdır. Zira bu kul hakkını bir çiğnemedir.

 

 

 

        Ancak, işverene satılmış olan bu vaktin içinde bir de namaz vakitleri dediğimiz Allah hakkı vardır. Bu vakitler de, Allah’ın emirlerine tahsis edilmiş vakitlerdir. Bu beş vakit namaz vakti de, Allah hakkıdır.

 

 

 

        Öyle ise işverene satılmış olan vakitlerde işverenin işinde çalışılacak olan kişi, görevini en iyi şekilde yapacak ama bu sırada Allah’ın hakkı olan vakit de gelirse o hak da yerine getirilecek ibadetler de yapılacaktır. Bu sebeple işverenin namaz vakitlerinde çalışanına ibadet etme hakkını vermek zorundadır. Ama çalışan da ibadetini ederken bunu istismar etmemelidir.

 

 

 

        Zira bu hakkı istismar edip de namazı bahane ederek zaman öldürenlerin, namaz vakitlerini uzatıp, işvereni namaza müsaade ettiğine pişman ederek, izin vermeyecek bir tutuma itenlerin sorumluluğu büyük olur.

 

 

 

        İslam fıkıhçıları, işverenin izin vermemesi durumunda kişinin sünnet namazlarını kılamayacağını söylemişlerdir. Ama farz namazlara ister izin versin ister vermesin kişi kılmak zorundadır. Ama ifade ettiğimiz gibi istismar etmeyecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Kulak çınlamasının dindeki yeri nedir?

 

 

 

    Kulak çınlamasını iyiye ya da kötüye yorumlamamak gerekir.  Sağ kulak çınlarsa iyi sol kulak çınlarsa kötüye delalet eder anlayışı da doğru bir anlayış değildir. Böyle bir şey düşünmek bidat ve hurafedir dinde de yeri yoktur.

 

 

 

     Sevgili Peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Kulağı çınlayan beni hatırlasın, bana salavat-ı şerife getirsin.”

 

 

 

    Dolayısıyla kulak çınlaması iyi veya kötüye işaret etmez.

 

 

 

 

 

 

 

Namazdan önce kullandığımız Misvakın dini bir fazileti var?

 

 

 

       Ağız ve diş temizliğinde misvak kullanmak dinimizce sünnet olan güzel bir fiildir. Ağız ve diş sağğına ayrı bir önem veren Peygamber Efendimiz misvak kullanmak sûretiyle ağız ve diş temizliğinin yapılması hususunda da ısrarlı teşvik ve tavsiyelerde bulunmuştur. Bir hadislerinde, “Ümmetime meşakkat vereceğinden endişe duymasaydım, misvak kullanmalarını farz kılardım” buyurmuşlar, kendileri de misvakı kullanmışlardır. Bir diğer hadiste Sevgili Peygamberimiz “Üç şey peygamberlerin ahlâkındandır:  İftarda acele etmek,  Sahuru geciktirmek ve Misvak kullanmak” buyurmuştur.

 

 

 

        Misvak tıbben diş etlerini koruyup, dişleri parlattığı gibi aynı zamanda ve en önemli faziletlerinden bir tanesi ölüm esnasında kişiye kelimei şahadeti hatırlatır.

 

 

 

 

 

 

 

Günün Ayeti

 

 

 

Gerçekten Allah'ın Kitabını okuyanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak edenler; kesin olarak zarara uğramayacak bir ticareti umabilirler.

 

 

 

(Fatır Suresi 29)

 

 

 

 

 

 

 

Günün Hadisi

 

 

 

"Allah rahmeti yüz parça halinde yarattı. Doksan dokuzunu bıraktı. Yeryüzüne sadece bir parçasını indirdi. İşte bu bir parça rahmet iledir ki bütün varlıklar birbirine acımaktadır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır."

 

 

 

(Buhâri, "Edeb", 19)

 

 

 

 

 

 

 

Günün Sözü

 

 

 

İnsan dilini tutup konuşmadıkça, ayıbı da hüneri de gizli kalır.

 

 

 

Sadi

 

 

 

 

 

 

 

Günün Duası

 

 

 

Allah’ım bugün hep hayırlı ve güzel haberler almayı bana nasip et.

 

 

 

 

 

 

 

Bunları biliyor muyuz?

 

 

 

Ceberut nedir?  

 

 

 

     Kahr, zorlama, hâkimiyet anlamındaki cebr kökünden gelen ceberût, hadislerde azamet, kibriyâ, zorbalık, cebbarlık anlamlarında kullanılmıştır.

 

 

 

     Tasavvuf kavramı olarak ise mülk ile melekût âlemleri arasında veya melekût âleminin üstünde zaruretin hüküm sürdüğü âlem, Allah'ın zâtı, azamet ve celâl sıfatı anlamında kullanılmaktadır.  

 

 

 

 

 

 

 

Günün Nüktesi

 

 

 

Yalnızlık zor değil mi?

 

 

 

     Yalnız gezen, yalnız yaşaya, topluma pek karışmayan, insanlardan uzak yaşayan sahabe Ebuzer’e, “Yalnızlık zor değil mi?” diye sormuşlar. Meşhur sahabe şu cevabı vermiş;

 

 

 

    "İnsanlarla yaşamak daha zor."

YORUM EKLE