Bir okul arıyorum

Torunuma bir okul arıyorum; öğrenci ve velileri kapıda, güvenlik görevlisi, müdürü, müdür yardımcıları ve öğretmenleri tarafından, insana insan olduğunu hatırlatan sıcak bir tebessümle karşılanan.

Bir okul arıyorum; bahçesi insana huzur veren, öğrencileri mutlu, huzurlu, sevinçle oynayan, toprağı, ağaçları, oyun alanlarıyla çocukların gözlerinin içini güldüren.

Bir okul arıyorum; estetikten yoksun, ucube, beton yığını olmayan, insana binlerce yıllık tarihi mimarisini hatırlatan, tüm iç dizaynı renk uyumuna uygun, öğrencilere evini hissettiren.

Bir okul arıyorum; sınıfları, koridorları, tuvaletleri tertemiz, soğukta öğrencileri üşümeyen, sıcakta pişmeyen, atölyeleri, spor salonlarıyla çocukların tüm gelişim alanlarına hitap eden mekânları olan, kütüphanesinde öğrencilerin içini pozitif enerjiyle dolduran, bilgi beceri kazanmalarını sağlayan kitapları olan.

Bir okul arıyorum; kantininde ticari kaygılardan uzak, çocukların sağlıklı beslenmesi için tüm tedbirlerin alındığı.

Bir okul arıyorum; müdürü, öğretmenlerine, öğrencilerine, personeline bir anne-baba şefkatiyle yaklaşan, koltuğu dolduran, adaletli, güler yüzlü, öğretmenlerini motive edip onlara umut veren, proje yapmayı bilen, kendini sürekli geliştiren, eğilip bükülmeden dik durmayı bilen, kimsenin kuklası olmayan, okula herkesten önce gelip sonra giden.

Bir okul arıyorum; müdür yardımcıları, okulda ekip ruhunu oluşturan, okulun gizli kahramanları olmayı hak eden, öğretmen, öğrenci ve velilerine insan gibi davranan, tüm okul düzeninin bir saat gibi işlemesini sağlayan.

Bir okul arıyorum; öğretmenlerinin yüzüne baktığımda, bana kışın ayazında bir fırıncıdaki sabah pidesi sıcaklığını hissettiren, öğrencileri için derse hazırlıklı giren, onları sınıfın kapısında karşılayan, mesleğine âşık, çocuklara mutlu olmanın yollarını öğreten, onları yüreklendirip öz güvenlerinin gelişmesini sağlayan, kitap okuma sevgisini çocuklara aşılayan.

Bir okul arıyorum; hizmetlileri genel müdür olmayan, temizliği içinden gelerek severek yapan, öğrencilere ve velilere sevgiyle yaklaşan.

Bir okul arıyorum; çocuklarımıza değerlerimizi öğreten, onlara tüm insani, evrensel vasıfların kazandırıldığı.

 BİR OKUL ARIYORUM.

YORUM EKLE