Bırakın Çocuğunuz Başarılı Olsun!

 

Anne ve babalar sürekli olarak çocuklarına ne yapmaları gerektiği konusunda bir şeyler söylerler. İçinizden “Bunun ne sakıncası var?” diyebilirsiniz. Ancak sürekli olarak çocuğa ne yapacağının dışarıdan biri tarafından söylenilmesi onun birey olmasına engel olacaktır. Ayrıca bu şekilde çocuğa “Sen biz olmadan hiçbir şey yapamazsın!” mesajı da verilmektedir. Ve bu şekilde gelişmekte olan çocuk, gerçekten de ilerleyen yıllarda anne ve babası olmadan hiçbir şey yapamaz. Aslında yukarıdaki gizli mesajı içselleştirir; “Annem babam olmadan hiçbir şey yapamam!”.

Her çocuk doğuştan kendine özgü yeteneklere sahiptir. Önce çocuğun bu yeteneklerini belirlemek daha sonra da kullanmasına olanak tanımak çocuğun gelişim süreci için çok önemlidir. Eğer buna özen gösterilirse çocuk yeteneklerinin farkına varacak ve bunları nasıl kullanacağını öğrenecektir. Anne ve babaların, çocuklarına “Biz senin yeteneklerine güveniyoruz.” mesajını vermeleri bu yolla mümkün olabilir. Böyle bir ortamda gelişen çocuk hem kendine güvenir hem de yaşamını özerk bir biçimde devam ettirebilir.

Gerçekten çocuğunuz için iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız, onu anlamaya ve kendini keşfetmesine yardımcı olmaya çalışın. Anne ve babalar çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurarak onların gelişimine olumlu katkıda bulunabilirler. Herhangi bir konuda fikrini almak, karar alınırken ona da söz hakkı vermek gibi davranışlar önemli ayrıntılardır. Öncelikle çocuğunuzun da sizler gibi bir birey olduğunu ve yaşamında kendine ait seçimlerinin olabileceğini kabul etmelisiniz. Siz spordan keyif alıyor olabilirsiniz ama çocuğunuz başka şeylerden keyif alıyor, ilgi duyuyor olabilir. Çocuğunuzun bu ve buna benzer farklı özelliklerine saygı duymanız gerekiyor. Emin olun yürümeyi öğrendiği gibi benzer birçok beceriyi öğrenebilecek yetiye zaten sahip. İzin vermeniz durumunda kendi yaşamına yön veren ve seçimlerinin sorumluluğunu alabilen bir birey olması mümkün olacaktır.

Bunun dışında çocuğunuza sınırsız olanaklar sunmak, her şeye çok kolay ulaşmasını sağlamak, onu her şeyin üstünde tutarak, “Aman, canı yanmasın!” diyerek yetiştirmek iyi bir anne baba davranışı gibi görülebilir; aslında tam tersi bu çok büyük bir yanlıştır. Anne ve babalar, yaşadıkları zorluklar ve bunlarla baş etme becerileri sayesinde bulundukları noktaya geldiklerinin farkında değildirler. Çocuğa her şeyi hazır halde vermek demek beceriksiz, iletişim kuramayan bir çocuk yetiştirmek demektir. Başarısızlık, hayal kırıklığı, hüsran yaşanmamış bir hayatın başarılı olarak devam edebilmesi çok zordur.

 

Bırakın çocuğunuz biraz zorlansın! 

YORUM EKLE