banner6

Biraz daha dikkat

Tüm dünyayı etkisi altına korona (Covid-19) pandemisi üzerinden bir yıl geçti ve umarız kısa süre içerisinde bundan kurtulur, normal hayatımıza döneriz. Tabi halen vaka artışları, can kayıpları devam ediyor. Sonuçta kış mevsimindeyiz ve soğuklarla birlikte üst solunum enfeksiyonları derken bağışıklık sistemimizin zayıflaması, kapalı mekânlarda daha fazla vakit geçirme vs. vaka sayışlarını daha da artırıyor.

Şöyle güncel sayılara baktığımızda Cumartesi istatistiklerine göre son 24 saatte 189 bin 65 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 136 kişinin testi pozitif çıktı, hasta sayısı 5 bin 203 olarak kayda geçti. Ayrıca son 24 saatte 222 kişi hayatını kaybetti, 20 bin 191 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşen hasta sayısı 1 milyon 581 bin 565'e çıktı.

Ülke olarak toplam test sayısı da 20 milyon 898 bin 517'ye ulaşırken, vaka sayısı 1 milyon 809 bin 809, vefat sayısı 16 bin 199, ağır hasta sayısı da 5 bin 961 oldu.

Ağır hasta sayısındaki artış hızının durağan olması dikkat çekiyor ve bu sevindirici bence.. Demek ki tedbirlere uyulduğunda vaka sayısı da azalmakta.. O bakımdan kısıtlamalara tam uyum ve tedbirlere riayet ederek mücadelemizi sürdürmek gerekiyor.

Kısa süre içerisinde aşının da yaygın uygulaması ile birlikte umarız bu illetten tamamen kurtulacağız. Temennimiz kurallara tam uyum ve bu düşüşün böyle devam etmesi..

Evet! Bir duraksama hissetmeye başladık ve tedbirlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. O nedenle maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmeli, zorunlu olmadıkça evimizde kalmalıyız.

Lütfen biraz daha dikkat..

YORUM EKLE