Boğulmalar…

Hande MUŞTU

Yaz mevsiminin sonuna geldiğimiz şu günlerde ardı ardına gelen boğulma vakaları hepimizi çok üzdü. Çok değil Adana'da son 5 günde, yaşları 15 ile 30 arasında değişen 5 kişi, serinlemek için girdiği kanal ve gölde boğuldu.

Evet. 5 kişi, hem de 5 gün içerisinde.. Ağustos ayı ile birlikte Adana'da nem oranı çok yüksek seyrediyor. Nemin yüksek olmasıyla birlikte hissedilen sıcaklık da nerdeyse 45 dereceleri görüyor.  Bu durum her yıl yapılan uyarılara rağmen bir türlü boğulma vakaların önüne geçemiyor.

Bugün Adana kent merkezinde çok sayıda sulama kanalı geçiyor ve artık Seyhan Baraj gölü de kentin büyümesi ile birlikte merkezde sayılır.

Vatandaşlar mevsim sıcaklarının yüksek seyretmesi ile birlikte merkezden geçen sulama kanalları ile baraj gölüne bilinçsizce girip serinlemeye çalışıyor. Aslında çok tehlikeli bir durum..

Çünkü her yıl özellikle yaz mevsimi öncesinde sık sık uyarılar yapılır. Ancak yapılan uyarılara rağmen maalesef üzücü vakalar hiç eksik olmaz. Yüzme bilmeyenlerin ve küçük çocukların bilinçsizce sulara girmesi hayatlarını büyük tehlikeye sokar.

Lütfen ebeveynler bu konuda çok dikkatli olalım. Özellikle çocuklar bu konuda bilinçsiz hareket ediyor. Ebeveynler çocuklarını takip etmeli, devlet kurumlarının açtığı kurslara giderek ilk başta yüzmeyi öğrenmeli.

Ayrıca yüksek akıntılı veya girdaplı bölgeler, bulanık ve dibi görülmeyen yerler, baraj ve göletler, dalgalı bölgeler, deniz araçlarının geçtiği rotalar ve aniden derinleşen sular boğulma tehlikesi yaratabilecek yerlerdir. Yüzme bilenler dahi buralara girmemelidir.

Lütfen dikkatli olalım.

YORUM EKLE

banner2