Boğulmalara dikkat!

Artık yaz mevsimi sıcakları kendini iyice hissettirmeye başladı. Ayrıca Ramazan Bayramı ile birlikte tatil dönemi de başladı. Tatil ile birlikte deniz sezonu da açıldı. Şuanda denizle adeta cıvıl cıvıl desek teridir.

Denize gidenler var ancak gidemeyenler de serinlemek için yasak olmasına rağmen göl veya kent merkezinden geçen kanallara girerek serinlemeye çalışıyor. Aslında ne kadar tehlikeli bir durum..

Her yıl yaz aylarında bu bağlamda uyarılar yapılır ve yalnız başına suya girilmemesi gerektiği, durgun ve yüksek akıntılı sularda yüzülmeyeceği ve benzeri birçok alanda dikkat çekilir.

Ancak uyarılara rağmen maalesef üzücü vakalar hiç eksik olmaz. Özellikle yüzme bilmeyenlerin ve küçük çocukların bilinçsizce sulara girmesi hayatlarını büyük tehlikeye sokmaktadır.

Suyun şakası olmaz ve gerçekten de öyledir. Çünkü suda yüzme bilenler de bilmeyenler kadar, boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Sadece yüzme bilmek tehlikelerle karşılaşmaz diyemeyiz.

Adana ilimizin kent merkezinde birçok sulama kanalı geçer. Ayrıca artık kent içerisinde kalan büyük bir baraj gölü var. İşte serinlemek için kent merkezinde bulunan kanal ve baraj kenarlarında suya giren genç ve çocuklar çok tehlikeli işler yapıyor. Her yerde uyarı levhaları olmasına rağmen, yine de girenler var.

Lütfen ebeveynler bu konuda çok dikkatli olsun. En çok da çocukların girdiği bu kkanal ve baraj gölü çok tehlikeli.. Çocuklar kendi başlarına bırakmayın.

Yüksek akıntılı veya girdaplı bölgelerin, bulanık ve dibi görülmeyen yerlerin, baraj ve göletlerin, dalgalı bölgelerin, deniz araçlarının geçtiği rotaların ve aniden derinleşen suların boğulma tehlikesi yaratabileceği aklınızdan çıkmasın…

Suyun şakası olmaz.

YORUM EKLE