Buzda kaymak zor iş

Geçtiğimiz günlerde Seyhan Belediyesi tarafından buz pateni pisti Adana’da kuruldu. Seyhan Belediyesi’nin son yıllarda bu konuyu geleneksel hale getirmesi gerçekten çok yerinde bir karar oldu. Sayın Seyhan Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’ı bu konuda kutluyorum ve devamının gelmesini bekliyorum.

Ancak bu pistin açılışının yapılacağı gün buz pistine gittiğimde gerçekten çok güldüm. Neden güldüğümü sizlere anlatayım. Daha önce bırakın buz pisti, kar görmeyen pırıl pırıl çocuklarımız vardı burada. Büyük çoğunluğu ilk kez ayağına buz pateni giyip buz üzerinde bırakın kaymayı, ayakta durmaya çalışıyordu. “Düşe kalka öğrenmek” değimi vardır ya bu değim sanki burada canlanmıştı. Çocuklar sürekli yere düşüyorlardı.

Artık usta kayıcılar bile düşen çocuklara yetişemez olmuştu. Biri kaldırdıklarında bir diğeri yere düşüyordu. Küçük çocukların yanı sıra kadınlar ve gençlerde aynı şekilde yere düşüp duruyorlardı. Gerçekten çok komik bir görüntü vardı karşımda. Komik olan düşmeleri değildi tabiî ki topluca düşmeleri ve usta kayıcıların onlara yetişmeye çalışmalarıydı. Gerçekten çok zor bir şey olmalı buz pateni ile kayak yapmak.

Benim askerliğim karın yoğun olduğu yer olan Kars Sarıkamış’ta geçti ama hiç böyle bir spora yeltenmedim. Zevkli olmalı ama benim yapamayacağım bir spor olduğunu da düşünüyorum. Neyse gelelim konumuzun özüne. Çevre bilinci de aşılanan bu sportif etkinlik olan buz pateni konusunda çocukların kaymayı azda olsa öğrenmeleri kendileri için daha iyi olacaktır.

Allah korusun düşerken bir yerlerini kırarlarsa ne olacak. Bunun için Belediyelerimiz bu hizmeti başlatmadan önce kısa süreliğine de olsa bu çocuklara buz üzerinde kaymayı öğretmeliler.


YORUM EKLE

banner2