CANLARIMIZIN KURTARICILARI VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

CANLARIMIZIN KURTARICILARI VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!


Nisan ayının son haftası Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmaktadır. İsterseniz önce veteriner hekimlik mesleğinin tanımını ve görevlerini açıklayalım.

Veteriner fakülteleri, evcil hayvan nesillerinin iyileştirilmesi, sağlıklarının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin artırılması, hayvansal besinlerin niteliğinin ve insan sağlığına uygunluğunun kontrolü konularında eğitim-öğretim, uygulama ve araştırma yapmaktadır. Mezunlar İl Veteriner Müdürlükleri hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında, veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri ile bölge laboratuvarlarında çalışabilirler. 


Uzmanlık alanlarına göre, Sağlık Bakanlığına bağlı çeşitli enstitü ve laboratuvarlarda ilaç firmalarında çiftliklerde, gıda sanayi sektöründe, halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler.

Veteriner hekimliğin amacı, evcil, küçük ve büyükbaş ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı, üretimi, yetiştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, hayvan sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin (su ürünleri dahil), insan sağlığına uygunluğunun kontrolü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim-öğretim ve uygulama yapmaktır.

İşin sözlük boyutunu bir kenara bıraktığımızda veteriner hekimlerin bizler için niye değerli olduklarını açıklamak isterim. Evde ya da sokakta baktığımız hayvanlar bizlerin can parçasıdır. Onların sağlıklı bir yaşam sürmesi demek bizlerin de sağlıklı,sevinçli ve güzel bir yaşam sürmesi demektir. Can parçalarımız hastalandığında ilk olarak yaptığımız şey veteriner hekimimizi aramaktır. Çünkü onlar hayvanlarımızın yani bizlerin can kurtarıcısıdır.


Elbette her insan bir olmadığı gibi tüm veteriner hekimler de bir olmamaktadır. Hastasına para kazandıran eşya gözüyle bakan veteriner hekimler, saygın ve iyi veteriner hekimlerin mesleğine gölge düşürmeye çalışsa da bizler iyi veteriner hekimlerimizi biliyoruz. Onlara saygı duyuyoruz. İYİ, VİCDANLI ve SAYGIN TÜM VETERİNER HEKİMLERİMİZİN DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.CANKODER (Sokak Canlılarını Koruma Derneği) Mert AKDEMİR

 

YORUM EKLE