Çiftçilik günü…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin de dahil olduğu, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun kuruluşu olan 14 Mayıs 1946 tarihinin ardından, her yıl 14 Mayıs günü, ‘Dünya Çiftçiler Günü’ olarak kutlanır.

14 Mayıs çiftçilerin bayramı olmasına rağmen bayram çoğu kişi bilmez ve genellikle çiftçilerin sorunlarının dile getirildiği toplantılar ve konferanslar düzenlenir.

Tüm dünyada tarım ürünleri, girdiler karşısında sürekli değer kaybettiğinden genelde sorunlar dile getirilir.

Aslında her geçen gün atan gıda ihtiyacı ile birlikte tarımın önemi artmaktadır. Bu durum çiftçilerimiz ne kadar önemli iş yaptığının da bir göstergesidir. Aslında tarım ekonominin lokomotifidir desek yeridir. Ayrıca çiftçilerimiz bitkisel üretim ile hayvancılık sektörü de desteklemektedir.

Dışarıdan bakıldığında çiftçilik rahat bir meslek olarak gözükebilir. Ancak çiftçilik kolay değil insanlığın doğuşundan beri var ve zor bir zanaat. Eskiden ilkel şekillerde yapılan çiftçilik, bugün gelişen teknoloji ile modern şekilde yapılmakta, ancak tamamen hava şartlarına bağlı olduğundan riskli bir iştir. Ayni riski en yüksek sektörlerden başında gelir.

Yaz mevsiminde aşırı sıcaklar, kış mevsiminde aşırı yağmurlar ve zirai don olayları gibi nedenler, çiftçilerimizin ürünlerine zarar verir. Ayrıca günümüzde özellikle tarımdaki girdi maliyetlerinin yüksek olması çiftçilerimiz zor durumda bırakmaktadır.

Birçok çiftçi tarım sektöründen kaçarak başka sektörlere yönelmektedir. Aslında iyi bir tarım politikası ile geleceğin sektörü olan tarım alanında atılımlar yapılabilir, dünyada söz sahibi olabiliriz.

Bu vesile ile çiftçilerimizin gününü kutluyor, bol ve bereketli bir yıl diliyorum…

YORUM EKLE