Çocuk-Aile ve Televizyon

1- Kendinize bir bakın. Televizyon sizin dünyanızda nerede? Büyük ihtimalle televizyon evinizin en çok kullanılan odasında ve en merkezi yerinde olmalı. Sizin için bu kadar önemli ve merkezi bir konumda olan televizyonu çocuğunuzun bir kenara atmasını beklemek çok da gerçekçi olmasa gerek.

2- Çocuğunuza televizyon seyretme konusunda bir ölçü teklif edebilirsiniz. Bu noktada çocuğunuza bir ‘televizyon bütçesi’ yapmasını önerin. Günde kaç saat, haftada kaç gün televizyon seyredebileceği konusunda ortak bir anlaşma yapın. Tabi ki seyrettiklerinin içeriğini onaylamak kaydıyla.

3- Televizyonu kapatmayı öğretin. Televizyonu neden kapattığınızı, neden her programı seyretmediğinizi ve seyretmesini istemediğinizi açıklayın.

“ANNE BABANIN YAŞAMI ÇOCUĞUN ÖRNEK KİTABIDIR.”            

4- Çocuğunuzun yatak odasına televizyon koymayın, koymuşsanız da alın. Ortak seyredebilecek ama merkezi olmayan bir mekânda tutun.

5- Televizyon seyretmekten vazgeçtiği zaman ya da televizyon seyretmek yerine daha yapıcı bir işe yöneldiği zaman ona iltifatta bulunun.

Örnek: “Televizyonu kapatıp ödevine başlaman beni çok mutlu etti.”

6- Çocuklara ödül ya da ayrıcalık olarak televizyon seyretmeyi vaat etmeyin.

7- Daha iyi bir rol modeli olun. Anne baba olarak televizyon seyretmek yerine okumak, bir hobi ile uğraşmak veya kendi aranızda sohbet etmek gibi aktiviteler yapın.

8- Çocuğunuzla birlikte televizyon seyredin. Program seçmeyi öğretin ve programlar hakkında tartışın.

9- Eğitim programlarını tercih edin.

10- Çocuklarınızı komşu çocukları ile okul arkadaşları ya da arkadaşlarınızın çocukları ile sık sık bir araya getirin. Onlara komşuluk, dostluk ve arkadaşlık adına güzel şeyler yapabileceklerini hissettirin.

Sevgili Anne-babalar: Eğer siz akşamları televizyonun karşısına geçip de saatlerce zaman harcıyorsanız çocuğunuza bir şey söylemeye hakkınız yok. Sizlere tavsiyem her akşam okuma ve paylaşım saatleri yapmanız. Kitap okumasanız bile televizyonu kapatıp paylaşım toplantıları yapın. Bu toplantılar yarım saat sürebilir. Anne-baba ve çocuklar olarak aileniz, çocuklar hakkında, eğitim hakkında ve genel konular hakkında birbirinizi suçlamadan paylaşımlar yapın. Çocuklarınızı dinleyin ve ortak bir yol bulmaya çalışın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
zeki Doğan
zeki Doğan - 3 hafta Önce

Aynen öyle tv ler en önemli yerdeler

Mustafa köse
Mustafa köse - 3 hafta Önce

Tam bir cocuk pilanlaması olmuş hocam ellerine sağlık

Fatma yıldız
Fatma yıldız - 3 hafta Önce

Kesinlikle biraz dogal eski yaşam gb yaşanmalı hocam

Orhan Çakay
Orhan Çakay - 3 hafta Önce

Teşekkürler, selamlar.

Zehra Eraslan
Zehra Eraslan - 3 hafta Önce

Kaleminize sağlık Emin Bey. Bu yazınızın devamında çoçuklarımıza telefon,tablet,bilgisayarı da nasıl bilinçli kullanabilecekleri konusunda da tavsiyelerinizi kaleminize alırsanız ebeveynler olarak daha bilinçli oluruz düşüncesindeyim.

Mediha köken
Mediha köken - 3 hafta Önce

Harika bir yazı
Kutluyorum

ibrahim Sağlam
ibrahim Sağlam - 3 hafta Önce

Emeğinize sağlık Emin Bey...

banner2