Çocuklara para vermeyin

Çocuklara para vermeyin

 

Sürekli peşimizde olan, sürekli para isteyen çocuklarımız vardı. Hani dilenci çocuklar diyoruz ya onlar işte. Son yıllarda bu çocuklarımıza bir de Suriyeli çocuklar katıldı. Kimi zaman cafe, kimi zaman bar, kimi zaman lokanta, kimi zaman trafiğin orta yeri, kimi zaman bir sinema önü. Her yerdeler. Çoklar. Yoksullar. Çalıştırılıyorlar.

Ve bizden para istiyorlar. Ya da hiçbir zaman ihtiyacınız olmayan küçük bir şeyi satma adı altında satış yapıyorlar. Onlar çocuklar. Çoğu yara bere içinde, çoğu mikrobik hastalıkların pençesinde, çoğunun ayakkabısı yok, çoğunun çorabı. Görüntü bu olunca ve biz de insan olmaya çalışınca ister istemez para veriyoruz bu çocuklara ve çoğu zaman sattığı şeyi de almıyoruz.

Peki doğru mu yapıyoruz? Uzmanlara göre bu çocuklara para vermek, onlardan alış veriş yapmak, onları daha fazla sokağa bağlamaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Çoğu aileleri tarafından çalıştırılıyor zaten. Özellikle Ziyapaşa’da oturuyorsanız bunu net bir şekilde görebilirsiniz. Çocuklar dilenirken 100 metre ötelerinde sepetli motosiklet dediğimiz araçlarla büyük adamlar takipte oluyor. Kısacası para bu çocuklara gitmiyor, onları çalıştıran vicdansızların cebine iniyor.

Mesela siz de benim gibi deneyin. Ekmek parası isteyen çocuğa “Gel sana yemek ısmarlayım. Ya da hamburger” deyin. Alacağınız cevabı ben söyleyim. “Hayır yemek istemiyorum, 1 lira istiyorum”. Oysa karnı aç olduğu için dilendiğini söylüyor çocuk ama yemeği reddediyor. Patronu öyle istiyor belki. Patronu dediğim de çoğu zaman kendi öz babası.

Ben artık içim sızlasa da, çok üzülsem de bu çocuklara para vermiyorum. Siz de lütfen vermeyin. Onları sokağa mahkum etmeyin. Ve devlet yetkilileri… Bu çocukları çalıştıranları toplayamaz mısınız, ceza uygulayamaz mısınız? Bu çocukları ailelerinden alıp daha sağlıklı ortamlarda yetiştiremez misiniz? Bunlar beni aşan konular ama devletin mutlaka el atması gereken konular. Aksi halde bugün acıdığımız için para verdiğimiz bu çocuklar, ileride birer hırsız, sapık, dolandırıcı ya da terörist olarak yine aramızda dolaşacaklardır.

YORUM EKLE