Çukurova 'Beyaz'a bürünüyor…

Ülkemizin göz bebeği konumundaki Çukurova, bereketli topraklarıyla dünyanın en önemli bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir zamanlar özellikle pamuk ürünü ile filmlerden, şiirlere, romanlara konu olmuş, ünü tüm dünyaya yayılmıştı.

Bu ünü ile iş açısından ülkenin dört bir yanından insanların göç ettiği, ekmek yediği önemli kent olan Adana, sayısız fabrikalarıyla ülkemizin ekonomik açıdan adeta lokomotifiydi.

Ancak zamanla üreticilerimiz pamuktan uzaklaşarak, alternatif ürünleri tercih etmiş, zamanla o özelliğini yitirmiş, unutulmaya yüz tutmuştu. Bir bakıma ‘Beyaz Gelinliğini’ çıkarmıştı diyebiliriz.

Çukurova’nın ‘beyaz altın’ı pamuk buraları terk edince, o güzel günlerde geride kaldı. Başta pamuk ve sonrasında pamuk için kurulan fabrikalar kapandı. Ardından diğer birçok sanayi kuruluşu kenti ter etti ve koca Adana işsizlikle baş başa kaldı.

Ancak son birkaç yıldır pamuk bakımından görünen bir artış, Çukurova’yı yine o eski günlerine götüreceğe benziyor.

Çukurova’nın beyaz altını pamukta hasat dönemi başladı ve verime baktığımızda gayet iyi rekolteler elde ediliyor. Bu yıl yaklaşık 455 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldı. Normalde ülkemizin ihtiyaç duyduğu 1.5 milyon pamuk ihtiyacının bu yıl yaklaşık 1 milyon tonu alınacak gibi görünüyor.

Bu hepimiz için sevindirici bir haber. Dışa bağımlılığımızı inşallah birkaç yıl içerisinde bitireceğiz. Hatta ihraç ederek ülke ekonomimize döviz kazandıracağız.

Fakat üreticiler diğer ürünlerde olduğu gibi pamukta da girdi maliyetlerinden şikayetçi. Bu sezon dövizdeki yükseliş pamuk fiyatlarını Dünya piyasasında yükseltti ve üretici fiyatlardan memnun oldu. Ancak ileri ki yıllarda bu daha farklı olabilir.

Burada önemli olan devletin çiftçisine her türlü desteği vermesidir. Tarımın önemi her geçen gün artıyor. Yetkililer gerekli tüm önlemleri almalı, ülkemizi dünyanın en önemli tarım ülkesi haline getirmelidir. Bilinen bir gerçektir ki, üretim her şeyin başında gelir. Üreten bir ülke her zaman ileridedir.

Onun için doğru ve planlı tarım politikamız olmalıdır. Bugün pamukta iyi artış görüyoruz. Dünyada en iyi pamuğun yetiştiği ülkemizdeki bu potansiyeli iyi kullanmalı ve gerekli planlamaları yaparak uygulamalıyız.

YORUM EKLE