banner6

90 lira ile bir yetime bakabilirsiniz

Adana İnsani Yardım Derneği Yetim Birimi Başkanı İlhan Geyik, tüm insanları yetimlere yardım etmeye çağırdı.

90 lira ile bir yetime bakabilirsiniz

 

Dernek olarak yetim kalan çocukların ellerinden tuttuklarını belirten İlhan Geyik, “Yanlış eller bu çocukların ellerinden tutmadan Adanalılar ve hayırseverler adına bizler onların ellerinden tutuyoruz.” dedi.

 

 

İlhan Geyik, tüm insanların çoğu zaman görmezden geldiği yetim çocuklara daha çok sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek,  “Ayda 90 lira ile bir yetime sahip çıkabilirsiniz. Bunu banka aracılığı ile yapabilirler ve paranın nereye gittiğini hangi annenin hesabına yatırıldığını takip edebilirler. Zaten mutlaka da takip etmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) Adana İnsani Yardım Derneği Yetim Birimi Başkanı İlhan Geyik, dernek olarak düzenledikleri proje kapsamında tüm herkesin ayda 90 lira bankaya ödeyerek bir yetimin hayatını değiştirebileceğini söyledi.

 

 

Adana İnsani Yardım Derneği (ADYAR) Yetim Birimi olarak çoğunluğu babası vefat etmiş ve devletin koruması altında olmayan çocuklara yardım ettiklerini belirten İlhan Geyik, tüm insanları yetim kalan çocuklara yardım etmeye çağırdı.

 

“YETİM ÇOCUKLARI AİLELERİNDEN KOPARMIYORUZ”

Bir çok projede İHH ile birlikte hareket ettiklerini belirten İlhan Geyik, “Bu yardımları başta Adana ve Türkiye olmak üzere, 42 ülkede İHH ile birlikte hareket ederek yapmaya çalışıyoruz. Bizim yaptığımız yardımın özelliği şu; devletimiz çok güzel sevgi evlerinde, özellikle son günlerde çok iyi koşullarda kimsesiz çocukların buralarda barınma ve bakım ihtiyacını gideriyor. Fakat biz bu çocukların annelerinin yanında, kendi ailelerinden ve yakın akrabalarından kopmadan kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için ve ekonomik zorluklarını aşmaları için gönüllü arkadaşlarımız ile birlikte yardım etmeye çalışıyoruz.” dedi.

 

“BİZ BİR CEMAAT DEĞİLİZ”

Dernek olarak herhangi bir cemaate bağlı olmadıklarının altını çizen İlhan Geyik, ADYAR olarak her hangi bir siyasi görüşe de bağlı olmadıklarını vurguladı. İlhan Geyik, “Dul kalan hanımefendiler, babası vefat etmiş çocuklarını Çocuk Esirgeme Kurumlarına yada buna benzer kurumlara vermemek için büyük mücadeleler gösteriyorlar. Bizde bu noktada çocukların ve ailelerin birbirinden kopmaması adına elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

 

“HER BİR ÇOCUK İÇİN 90 LİRA YARDIM YAPIYORUZ”

Yetim kalan her bir çocuğa ayda 90 lira yardım topladıklarını belirten İlhan Geyik, “Dernek olarak, çocuk başı 90 lira sponsorluk sistemi ile banka kanalı aracılığıyla ailelere resmi olarak yardım yapıyoruz. Bir ailenin 4 tane çocuğu varsa, yaklaşık 400 lira yardım yapıyoruz. Devletin de anneye verdiği ortalama 250 lira ile birlikte bu aile kendi ayakları üzerinde kalabiliyor. Bu da o aileye bir tutanak ya da bir dayanak oluyor.” dedi.

 

“ÇOCUKLARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Yetim çocuklara sadece maaş yardımı yapmadıklarını belirten İlhan Geyik, yetimleri en az yılda 3 kez de giyindirdiklerini söyledi. İlhan Geyik, “Çocuklarımıza okul ve kırtasiye yardımımız var. Çocuklarımıza yıl içerisinde kışın okul döneminde ücretsiz kurslar açıyoruz. Ve çocuklarımızı okul konusunda gönüllü öğretmenlerimiz ile eğitmeye çalışıyoruz. Ailemize ramazan ayı, kurban bayramı gibi dönemsel olarak gıda ve et yardımlarımız var. Ailelerimizin bazı ev ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Eğer oturdukları evlerin tapuları kendilerine aitse ve içinde oturulmayacak durumdaysa tadilat yaptırıyoruz. Yine evlenen bütün çocuklarımıza çeyiz yardımında bulunuyoruz. Üniversiteye giden bütün çocuklarımıza da burs bağlıyoruz yada burs bağlanmasını sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

“YANLIŞ ELLERDEN ÖNCE BİZ ELLERİNİ TUTUYORUZ”

Yetim kalan çocukların ve anneleri ile birlikte gerçekten çok zor durumda kaldıklarını belirten İlhan Geyik, “Yanlış eller bu çocukların ellerinden tutmadan Adanalılar ve hayırseverler adına bizler onların ellerini tutmaya, “Biz yanınızdayız.” demeye çalışıyoruz. Bu ailelere en büyük desteğin aslında manevi olduğunu çok iyi biliyoruz. Çünkü toplumumuzda bazı değerleri yavaş yavaş kaybetmeye başladık. Yetimliğin yada fakirliğin, ihtiyaç sahibi olmanın neredeyse bir ayıp olarak sayıldığı bir noksanlık olarak görülmeye başladığı günümüzde biz örneğin başlattığımız ‘Kardeş Destekçi Aile Modeli’ ile her hayırsever ailemizi bir yetim ailemize kardeş yaparak onlarla bire bir ilgilenmeye, onların gerek hukuki gerek sağlık ya da sosyal bir takım problemlerine çözüm bulmaya çalışıyoruz.” dedi.

 

“BİZ SADECE KÖPRÜ GÖREVİ GÖRMÜYORUZ”

ADYAR olarak yardımseverler ile hayırseverler arasında sadece köprü vazifesi görmediklerini belirten İlhan Geyik, “Biz sadece hayırseverlerden makbuz karşılığında aldığımız bazı yardımları bu ailelere makbuz karşılığında teslim etmiyoruz. Aynı zamanda devletin yada bir takım kurumların yardımlarına ulaşılmasında rehberlik etmeye çalışıyoruz. Bunun yanında pikniklerimiz ve gezilerimiz gibi bir çok sosyal projemiz bulunuyor. Örneğin karne şenliğimiz var. Bir çocuk karnesini alır ve eğer iyi bir karne almışsa harçlık almak için babasına koşar. İşte onların harçlık almak için koşacakları bir babaları yok. Biz karne hediyelerini vermek üzere şenlikler düzenliyoruz. En son Seyhan Kültür Merkezi’nde tiyatro gösterisi eşliğinde böyle bir şenlik yaptık. Çok başarını olan takdir ve teşekkür belgesi getiren öğrencilere ekstra hediyeler verdik ama tüm çocukları hediyeler vererek mutlu ettik.” şeklinde konuştu.

 

“YETİM OLGUNUSU POZİTİF YAPMAK İSTİYORUZ”

Dernek olarak ‘Yetim Dayanışma Günleri’ düzenlediklerini ve şuanda ‘Yetim Dayanışma Günleri’ içinde bulunduklarını belirten İlhan Geyik, bu günler sayesinden yetim olgusunu negatiften pozitife çevirmeyi hedeflediklerini kaydetti. İlhan Geyik, “UNİCEF raporlarına göre dünyada 200 milyondan fazla yetim var. Maalesef yılda 2,5 milyon çocuk organ tacirleri ve fuhuş mafyası gibi bir takım kişiler tarafından yılda 2,5 milyon çocuk kaçırılıyor ve bu sayılar giderek artıyor. İşte bunlar adına inisiyatif koyabilmek Adana’da işte 40 bin tane civarında yetim olduğunu düşünüyoruz ancak bu rakam bilimsel değil.” dedi.

 

“HEDEFİMİZ 2 BİN YETİM ÇOCUĞUN ELİNİ TUTMAK”

760 tane çocuğa sponsorluk sistemi ile ayda 90 lira maaş ödediklerini belirten İlhan Geyik, toplamda ise bin 400 yetim çocuğa çeşitli yardımlarda bulunduklarını belirtti. Hedeflerinin yıl sonunda bin çocuğa aylık maaş, 2 bin yetime ise dolaylı yardımlarda bulunmak olduğunu belirten İlhan Geyik, “Maaş veremediğimiz yetimlere giyim, gıda, kırtasiye, sosyal ve akademik projeler gibi projelerden faydalanıyorlar. Zaten biz verdiğimiz maaşı anneye ödüyoruz. O da ailesi için kullanıyor. Bu açıdan önemli olduğunu düşünüyoruz. Daha çok hayırseverin ve insanın çevremizde olup biten ve çoğu zaman görmezden geldiğimiz bu yetim çocuklara sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ayda 90 liraya bir yetime sahip çıkabilirler. Bunu banka aracılığı ile yapabilirler ve paranın nereye gittiğini, hangi annenin hesabına yatırıldığını takip edebilirler. Zaten de mutlaka takip etmeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42