banner6

Adana’sız 2023 olmaz

Vali Coş, Türkiye’nin 2023 milli hedefleri için Adana’nın vazgeçilmez bir coğrafya olduğunu söyledi.

Adana’sız 2023 olmaz

 

 

Halil İbrahim UĞUR


ADANA- (İLKHABER) Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetinin Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri kapsamında Adana’daki potansiyeli yatırıma dönüştürmeye çalıştığını söyledi. Vali Coş, ayrıca hükümetin 2023 hedefleri kapsamında Adana’ya büyük önem verdiğini kaydetti.

 

 

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kalkınmasına ve Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeler arasına sokmaya çalıştığını belirterek, bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılı hedeflerini ortaya koyduğunu söyledi. Vali Coş, “Türkiye’nin dünyadaki 200’ü aşkın ülke içinde ilk 10 devlet arasına girmesi ve buna bağlı olarak ekonomik ve sosyal parametrelerinde olumlu gelişmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda gerekli planlamalar ve çalışmalar aralıksız olarak sürdürülüyor. Bu bağlamda ilimize de bakıldığı zaman Adana ve Çukurova yani bölgemiz Türkiye’nin bu milli hedeflerine ulaşabilmesi için vazgeçilemez bir coğrafya. Yani Adana’yı ve Çukurova’yı yok farz ederek buralara önem vermeyerek 2023 hedeflerine ulaşmamız mümkün değil. Bundan dolayı Sayın Başbakanımız 2023 milli hedeflerine ulaşabilmemiz için Adana’nın bölge ve ülke ekonomisine olan katkısını artırması yani potansiyelini üretime ve istihdama yansıtabilmesi konusunda çok titiz ve hassas direktifler veriyor. Bu doğrultuda Adana ve Çukurova bölgesinin 2023 yılına kadar yaklaşık 10 yıllık süreç içeresinde büyük bir hamle yapması, mevcut potansiyellerini daha da iyi kullanabilir vaziyete getirmesi hükümetimizin en büyük hedefleri arasında bulunuyor. Bunun için tarımdan sanayiye, turizmden eğitime, sağlıktan tutun da mali sektöre kadar bölgenin bütün imkanlarının en iyi şekilde kullanılabilmesi ve tüm potansiyellerinin yatırıma dönüşebilmesi için hükümetimizin çalışmaları ve hazırladığı programlar kesintisiz olarak devam ediyor.” dedi.

 

ADANA’DA 5 ÜNİVERSİTE OLSUN İSTİYORUZ

Adana’da çok kısa bir süreye kadar sadece Çukurova Üniversitesi’nin olduğunu belirten Vali Coş, şuanda Adana’da 3 tane üniversite olduğunu kaydetti. Vali Coş, “2. devlet üniversitemiz geçen yıl eğitim-öğretime geçti. Henüz etkisini çok fazla hissetmiyoruz. Kadrosu sınırlı ama bunun için bin 500 dönümlük yeni kampüs alanı tahsis edildi ve kampüsün planlaması devam ediyor. Bu kampüsün inşa edilmesi ile beraber burası binlerce hatta on binlerce öğrencinin daha eğitim-öğretim gördüğü alanlar olacak. Dolayısı ile Adana’nın ekonomik bakımdan daha hareketli olmasını sağlayacak. 3. üniversitemizde devreye girdiğinde bu rakamlarda daha da büyüyecek.” diye konuştu.

 

ADANA ‘ÜNİVERSİTELER KENTİ’ OLACAK

Adana’ya yeni üniversite kurulmasının gündemde olduğunu belirten Vali Coş, “Biz inşallah 2023 yılına kadar tam donanımlı 5 üniversiteye sahip olmayı arzu ediyoruz. Bu doğrultu da çalışmalarımız ve planlamalarımız var. Bunun etkisi önümüzdeki günlerde ve yıllarda çok daha iyi hissedilecek. Mevcut 40 bini aşkın 45 bine yakın öğrencimiz var. Biz bunu 2 katına çıkarabilirsek ve akademisyen sayımızı da bu doğrultu da artırabilirsek Adana’nın bir ‘Üniversiteler Kenti’ olması mümkün. Bunun getirdiği kültürel, ekonomik ve sosyal hareketlilik Adana’nın konumunu da değişimini de kolaylaştıracak ve güçlendirecektir. Bunun için çalışmalar bütün hızıyla sürüyor.” dedi.

 

SAĞLIK ALANINDA DEV ATILIMLAR YAPILDI

Adana’da son yıllarda sağlık alanında da büyük atılımlar yapıldığını belirten Vali Coş, şuanda Adana’ya her yıl binlerce yabancı insanın tedavi olmak için geldiğini kaydetti. Adana’nın sağlık turizmi bakımından çok önemli bir konumda olduğunun altını çizen Vali Coş, “Adana’nın sağlık turizmi açından konumunu güçlendirecek tesislerin temeli atıldı ve atılmaya da devam ediyor. Devletimiz, özel sektörün bu konudaki yatırımı desteklerken, içinde 6 ayrı hastaneyi barındıran bin 500 yataklı modern entegre sağlık kampüsümüzün de temelini attı. Bu proje ile ilgili çalışmalara devam ederken, öbür taraftan Adana Devlet Hastanesi’nin modern bir binaya kavuşturulması ve Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi’nin yeni modern bir binaya taşınması için çalışmalar sonuçlandı. Aşkım Tüfekçi Hastanesi’nin yeni modern binasının ihalesi yapıldı. Adana Devlet Hastanesi’nin arsadan kaynaklanan bir sorunu var, onu da halledebilirsek çok yakın bir tarihte ihalesi yapılacak. Kozan’daki Devlet Hastanesi inşaatı devam ederken, Ceyhan’daki hastane inşaatına geçte olsa başladık. Artık vatandaşlarımıza otel konforunda hizmet verecek kaliteli, modern hastaneleri inşa ediyoruz. Bunların her biri çok büyük yatırımlar, mesela entegre sağlık kampüsünün maliyeti yaklaşık 1 milyar lira civarında...” şeklinde konuştu.

 

DERSLİK SAYISINI SON 10 YILDA 2’YE KATLADIK

Adana’da iyi donanımlı nesiller yetiştirmek için okulların alt yapısını geliştirdiklerini belirten Vali Coş, Adana’daki derslik sayısını son 10 yılda iki katından daha fazlasına çıkardıklarını söyledi. Vali Coş, “Yaklaşık 8 bini bile bulmayan dersliklerimizin sayısını hamdolsun artık 16 binden fazlaya ulaştırdık. Yeni derslikler de, okullar da yapacağız. Bunun yanı sıra mevcut okullarımızda eğitim ve alt yapısını güçlendiriyoruz. Sınıflarımızı bilişim sistemleri ile donatırken, öğrencilere de tablet bilgisayar dağıttık, dağıtmaya da devam edeceğiz. Öğrencilerimizin bir çok batı ülkesinde dahi olmayan modern bir şekilde eğitilmesini istiyor ve konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Bu suretle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin daha donanımlı yetişmesini de oldukça fazla önemsiyoruz.” dedi.

 

SANAYİ VE TARIMSAL DESTEKLEMELER DEVAM EDİYOR

Sanayi ve tarımsal alandaki desteklemelerin devam ettiğini belirten Vali Coş, “Biz Adana’nın sadece bir tarım ya da sanayi şehri değil aynı zamanda hizmet sektöründe de ön planda olmasını istiyoruz. Gelişmiş ekonomilerde en güçlü sektör hizmet sektörüdür. Hizmet sektörünün gelişmişliği ile bildiğiniz gibi bir yerin gelişmişliği arasında doğru orantı vardır. Bundan dolayı Adana’nın bulunduğu bölgede hizmet sektöründe ileriye gitmesi ve bölgeye hizmet veren kuruluşların merkezi olması fevkalade önemli. Bunun için kültür ve sanattan turizme, eğitimden sağlık sektörüne kadar her alanda Adana’nın mevcut imkanlarının en iyi şekilde kullanılabilmesi için gayret sarf ediyoruz. İlimizin yetiştirdiği bir değer olan Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik’in yakın ilgisi ile pek çok gelişmeler daha da hızlandı.” diye konuştu.

 

ADANA’YA MÜZE KOMPLEKSİ YAPIYORUZ

Adana’da hizmet sektörünün gelişmesi için çalıştıklarını belirten Vali Coş, “Adana’ya Türkiye’de bir ilk olan bir müze kompleksi kazandırıyoruz. Bir müze değil içinde birden fazla müzeyi aynı çatı altında bir komplekste barındıran eski Milli Mensucat Fabrikası’nın metruk ve harabe vaziyetten kurtarıp orayı şehrin kalbinde, gelen yerli ve yabancı misafirlerimize, çocuklarımıza, gençlerimize gururla gösterebileceğimiz bir müzeler kompleksi haline getiriyoruz. Tarihi dokuyu, kurtarmış oluyoruz ve o tarihi dokuyu müze kompleksi olarak içinde etnografya müzesi, kent müzesi ve sanayi müzesi gibi pek çok müzenin bir arada olduğu bir kompleks. Burası içinde sinema salonundan kitap evlerine, CD satış yerlerinden kafeteryasına kadar yaşayan bir müze kompleksi ile gençlerin de kültür meraklılarının da buluşup sohbet edebileceği, yararlanabileceği bir müze haline gelecek. Bu büyük bir proje ve yaklaşık donanımı ile beraber 60 milyardan fazla maliyeti olan bir proje. Adana’nın böyle bir projeye ihtiyacı vardı. Adana çok köklü bir tarihe sahip ve mevcut müzesi bu köklü tarihini yansıtmaya yetmiyordu. Bundan böyle Adana köklü tarihini 38 bin metre kare civarında kapalı alanı ve teşhir alanı olan bir müze şeklinde burası faaliyet gösterecek. İnşallah bunun ilk etabı olan arkeoloji müzesinin bu yıl içinde hizmete girmesini hedefliyoruz. Herhangi bir ödenek sıkıntımız yok ve tarihi eserler üzerinde çalışıldığı için müteahhit firma ve uzmanlarımız titizlikle çalışıyorlar. Tarihi dokuya zarar vermeden oranın müzeye dönüştürülmesi işini takip ediyorlar.” dedi.

 

İLÇELERİMİZ KÜLTÜR MERKEZLERİNE KAVUŞUYOR

Adana merkezde olmak üzere ilçelerinde de Kültür Merkezi ihtiyaçlarının da giderilmesi için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Vali Coş, “Yüreğir Kültür Merkezimiz tamamlandı. Yine Sayın Bakanımız Ömer Çelik’in ilgisi ile Kozan ve Ceyhan’daki kültür merkezlerimizin bitirilmesi için gerekli işlemler devam ediyor. Kozan’daki kültür merkezi inşaatı son aşamasına gelirken, Ceyhan’daki kültür merkezinin ise bu yıl içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Böylece ilçelerimiz de kültür merkezlerine kavuşmuş olacak. Bizim hedefimiz tabi ki Adana’nın kültür ve sanat faaliyetleri yönünden bölgede bir merkez olması. Bunun için yine hükümetimizin sağladığı destek ve verdiği ödeneklerle yapılan çok çeşitli projelerimiz var. Üniversitemizin de yaptırdığı kongre merkezi var mesela. O da yaklaşık 30 milyar liralık bir harcama ile yapıldı.” şeklinde konuştu.

 

KONAKLAMA KAPASİTEMİZ 5 BİNİ AŞTI

Adana’da yaşanan konaklama tesisleri eksikliği konusunda da önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Vali Coş, son yıllarda Adana’daki konaklama tesisleri sayısında da önemli bir artış olduğunun altını çizdi. Vali Coş, “Geçmiş yıllarda nitelikli yatak sayımız çok düşüktü ve sayısı 3 bini bulmuyordu. Şimdi bu sayı 5 bini aştı. İnşallah kısa sürede 10 bine de ulaşacak. Böylece gelen yerli ve yabancı turistlerimizin rahatlıkla Adana’da kalabilecekleri, tatillerini yapabilecekleri bir oteller topluluğuna kavuştuk hamdolsun.” dedi.

 

YEDİGÖZE BARAJI, 1 MİLYON ARAZİYİ SULAYACAK

Adana’da tarım alanında da çok güzel gelişmeler yaşandığını belirten Vali Coş, İmamoğlu ovasının hayata geçirilen projeler sayesinde sulanmaya başladığını kaydetti. Vali Hüseyin Avni Coş, “Bu büyük projenin hayata geçmesi için önce Yedigöze Barajı tamamlandı. Daha sonra o barajdan cazibeyle yani herhangi bir motor gücü kullanılmadan, herhangi bir enerji sarf etmeden kot farkı kullanılarak İmamoğlu ovası sulanacak. İmamoğlu ovası kapalı sistemle sulanacak, kanalet ile değil ve su kaybı ile buharlaşma önlenecek. Dolayısı ile az suyla çok büyük alanlar sulanabilecek. Ve bu sistemin özelliği olarak yağmurlama ve damlama sulama yöntemleri kullanılabilir olacak.  Ancak bu sistem ile bunları çalıştırmamız mümkün daha kolay ve ekonomik. Bu suretle İmamoğlu ovasındaki yaklaşık 1 milyon dönümlük arazi bu proje bittiği zaman sulanabilecek. Bu şu demek oluyor; “1 milyon araziden en az 2 kat daha fazla mahsul alınacak. Çiftçimizin cebine daha fazla para girecek. Adana’ya daha fazla gelir sağlayacak, elde edilen bu artı değerin herkese faydası olacak. Yani bu şekilde çiftçi para elde edince, daha fazla para harcayacak, daha fazla istihdam sağlanacak. Biliyorsunuz sulanabilir her arazi aynı zamanda tarım işçisi ihtiyacını da artırıyor. Buralarda meyve tarımı yerine bahçe tarımı yapılıyor olması tarım işçisine olan ihtiyaç sayısını artırıyor. Bu aynı zamanda gelir yaratan değil, istihdam yaratan da bir proje...” şeklinde konuştu.

 

YATIRIMCILARIN VE ÜRETİCİLERİN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ

Adana’daki potansiyeli ortaya çıkarmak için yatırımcıların ve üreticilerin önünü açtıklarını belirten Vali Coş, “Özetle baktığımız zaman Adana’nın alt yapısının güçlenmesi, tarımsal, sanayi, eğitim, sağlık, kültür ve sanat yapısının güçlendirilmesi gibi temel konularda devlet üzerine düşeni daha fazla yaparak bu konudaki beklentileri karşılayarak yatırımcıların ve üreticilerin önünü açıyor. Onlara kolaylık sağlıyor. Sağlanan bu kolaylıktan yatırımcılarımız, müteşebbislerimiz ve üreticilerimiz daha fazla istifade ederek Adana’nın büyümesini ve Adana’nın güçlenmesini hep beraber gerçekleştireceğiz inşallah.” dedi.

 

HIZLI TREN ADANA’YA DA GELECEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hızlı tren projesine Adana’yı da dahil ettiğini belirten Vali Coş, hızlı trenin Adana’ya da geleceğini ifade etti. Adana’ya gelecek trenin Şanlıurfa’ya kadar gideceğini belirten Vali Coş, “Adana’ya gelecek hızlı tren Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa’ya kadar da gidecek. Bu suretle hem bu bölgeler arasında hem de Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Konya, Ankara, İstanbul arasındaki ilişkilerin daha güçlenmesi ve daha ulaşılabilir kent olmanın getirdiği cazibeyle Adana’nın mevcut potansiyelinin daha iyi değerlendirilebilmesi de mümkün hale gelecek. Bunların hepsi çok önemli projeler.” diye konuştu.

 

ORGANİZE SANAYİ ALANI BÜYÜTÜLDÜ

Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin artık ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini belirten Vali Coş, “Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’nun yaptığı başvuru ve yine Sayın Bakanımız Ömer Çelik’in ilgisi, desteği ve onayı ile düzeltildi. Bu konuda, Sayın Vekillerimizin de katkısıyla Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ne yeni gelişme alanları eklenmesi ve mevcut alanının büyütülmesi hususunda imkan sağlayan yönetmelik değişikliği de yapıldı. Böylelikle Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin kapasitesinin artması, yeni yatırımcılar için talep edildiğinde arsa tahsisi yapılabilmesini mümkün hale getirildi. Bunlar çok önemli. Ceyhan’a da Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda yine Sayın Bakanımızın, Milletvekillerimizin de takip ettiği bir projemiz var. Bu da inşallah en kısa zamanda bu da sağlanacak. Adana’nın daha da güçlenmesi için Sayın Başbakanımızın direktifleri doğrultusunda, ilgili Bakanlarımızın gözetimi ve denetimi altında istikrarlı bir şeklide çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42