banner6

Bebek dostu Balcalı’ya bir kez daha teşekkür edildi

2002 yılında “Bebek Dostu Hastane” ünvanını alan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi 2015 yılında Türkiye'de "Bebek Dostu Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi" ünvanını alan ikinci hastaneydi 24-28 Eylül 2018 tarihlerin de Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığınca oluşturulan Ulusal Değerlendirme ekip üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Balcalı Hastanesi yine teşekkür belgesi almaya hak kazandı.

Bebek dostu Balcalı’ya  bir kez daha teşekkür edildi

ADANA (İLKHABER) - 2002 yılında “Bebek Dostu Hastane” ünvanını alan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi 2015 yılında Türkiye'de "Bebek Dostu Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi" ünvanını alan ikinci hastaneydi 24-28 Eylül 2018 tarihlerin de Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığınca oluşturulan Ulusal Değerlendirme ekip üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Balcalı Hastanesi yine teşekkür belgesi almaya hak kazandı. Konuyla ilgili düzenlenen törenle de Adana Valisi Mahmut Demirtaş tarafından hastane yetkililerine teşekkür belgesi verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) anne sütünün yaygınlaşması için tüm dünyada yoğun çaba gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF uluslararası platformda 1991 yılında “Bebek Dostu Hastane” uygulamasını başlatmasıyla anne sütünün artırılması için özellikle gelişmekte olan ülkelerde pratik uygulamalar geliştirildi. Bu yaklaşım birçok ülkede anne sütü ile beslenme oranının artırılmasına yönelik hastane uygulamalarında gözle görünür değişikliklere neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelerini, 7. aydan itibaren ek gıdalara başlanılmasını ve iki yaşına kadar emzirmeye devam edilmesini öneriyor. 1991 yılından bugüne kadar ise UNICEF işbirliğinde temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” adı altında sürdürülüyor.

Türkiye’de 1991 yılında UNİCEF ve WHO bünyesinde başlatılan “Bebek Dostu Hastaneler “programı çerçevesinde Balcalı Hastanesi’de 2002 yılında ’’Bebek Dostu Hastane” ünvanını aldı. 2005 yılında “Bebek Dostu İl Ünvanı” ile ödüllendirilen ve daha sonra anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında, çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ölümlerin önlenmesi ve diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı" kapsamında gösterdiği başarılı çalışmalar sonrasında Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından “Anne Sütü Üst Komitesi Toplantısı”nda alınan karar neticesinde 2015 yılında Adana'ya ‘Altın Bebek Dostu İl’ ünvanı verildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi 2015 yılında Türkiye'de "Bebek Dostu Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi" ünvanını alan ikinci hastane oldu.

24-28 Eylül 2018 tarihlerin de Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığınca oluşturulan Ulusal Değerlendirme ekip üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Balcalı Hastanesi yine teşekkür belgesi almaya hak kazanmıştır.

Konuyla ilgili olarak ise bir tören düzenlendi törende Adana Valisi  Mahmut Demirtaş tarafından Teşekkür Belgesi Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Özlem Görüroğlu Öztürk, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Uzm. Hem. Yasemin Özgök Topuksal, Hemşirelik Hizmetleri Müdür Yardımcısı Uzm. Hem. Derya Gürel ve Eğitim Hemşiresi Uzm. Hem. Günnaz Şahin’e verildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tamer Cevat İnal ise başarılı çalışmaları yürüten Bebek Dostu Komitesi ve çalışanlarına teşekkür ederek başarılarımızın devamını diledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 18:52

nurten


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER