banner6

Boşnak şehitlerin anısı 100 yıllık çınarın altında yaşayacak

1995'te yaşanan Srebrenitsa Soykırımı anısına Adana'da 100 yıllık çınar ağacının altına yapılan anıtın açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Soykırımı unutmadığımızı, unutturmayacağımızı göstermek için 100 yıllık çınar ağacının altını seçtik” dedi.

Boşnak şehitlerin anısı 100 yıllık çınarın altında yaşayacak   ADANA (İHA) -   Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da Sırplar tarafından katledilen 8 bin 372 Boşnak anısına Merkez Park'taki 100 yıllık bir çınar ağacının altına yapılan “Srebrenitsa Anıtı”nın açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, anıtı 100 yıllık çınar ağacını yapmalarının sebebinin soykırımı unutmamak ve unutturmamak olduğunu söyledi. Anıtın, konumu itibariyle de önemli bir yere sahip olduğunu belirten Aldırmaz, sadece 8 dönüm üzerine kurulu parktan geçen vatandaşların değil, parkın hemen yan tarafındaki Fuzuli Caddesi'nden geçen araçların da anıtı görebileceğine dikkat çekti.
  Yaşanan soykırımla ilgili büyük bir duyarlılığa şahit olduğunu vurgulayan Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Canko ise anıtın yapımının 1995'te Srebrenitsa'da kaybedilen boşnaklar için bir dostluk mesajı olduğunu kaydetti. “Bu sadece Adana'nın mesajı değil, aynı zamanda Türkiye'deki tüm insanların Bosna'ya dostluk mesajıdır” ifadesini kullanan Canko, şöyle devam etti: “Bugün Adana'da Aliyev İzzetbegoviç isimli bir bulvar bulunmakta. Srebrenitsa Şehitlerine adanmış bir orman yapılmış ve bugün de üçüncü olarak Srebrenitsa Soykırım anıtını açıyoruz. İleride aramızdaki bağları güçlendirerek daha farklı, daha iyi işler yapacağımızı umut ediyorum.î
  Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği Başkanı Züleyha Özbek ise 1995 Srebrenitsa katliamının boşnaklara yönelik olmaktan ziyade Avrupa'daki son Türk kimliğini ve islamı yok etmek amaçlı olduğunu öne sürdü. Anıtın üzerindeki mavi kelebeklerin katliamda yaşananların simgesi olduğunu söyleyen Özbek, şu ifadelere yer verdi:
  “Çünkü bu mavi kelebekler toplu mezarlarda açan Srebrenitsa çiçeklerine konar. Srebrenitsa anneleri çocuklarına ulaşabilmek için bu kelebekleri arar. Bu nedenle bu küçük kelebek, Srebrenitsa annesine oğlunu bulmak için büyük bir umuttur. Biz bugün bu kelebeklerin altında birliği, beraberliği, dostluğu ve dayanışmayı bulduk. Ne olursa olsun Srebrenitsa'da yaşananlardan ders alınmalı, hatırlardan çıkarılmamalıdır. Bilge Kral Aliyev savaştan sonra şöyle demiştir; 'Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.î
  Törenin ardından Adana Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu tarafından Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Canko'ya, Canko tarafından Adana Büyükşehir Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a teşekkür plaketi verildi. Törene, yerli yabancı çok sayıda davetli katıldı. Tören alanında bando takımı müzik dinletisi sunarken, Srebrenitsa Soykırımı sergisi de katılımcıların ziyaretine açıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2014, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42