banner6

Bu alanlarda okuyan engelli yok

2014 yılı içerisinde engelli memur alımlarına ilişkin tercih işlemleri başladı.

Bu alanlarda okuyan engelli yok

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA (İLKHABER)- 2014 Yılı içerisinde engelli memur alımlarına ilişkin tercih işlemleri, ÖSYM tarafından yeniden güncellendi.

 

 

27 Ağustos’ta yayınlanan tercih kılavuzuna daha sonra ÖSYM tarafından erişim engellenirken, 28 Ağustos tarihi itibarıyla yeniden yayımlandı. Buna göre ise engellilerin 8 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında başvurularını yapmaları istendi.

 

TOPLAM 4 BİN 151 ENGELLİ MEMUR ALIMI YAPILACAK

Devletin 2014 yılında toplam 4 bin 151 engelli memur alımı yapacağını belirten Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap, tercihlerin başladığı tarihten sonra söz konusu internet sayfasına erişimin engellenmesine anlam veremediklerini söyledi. Türkiye’de binlerce engellinin yapılacak alımları dört gözle beklediğini kaydeden Başkan Kassap, 27 Ağustos’ta tercihlerin kısa süreli durdurulup ertesi günde yeniden yapılmaya başlandığını kaydetti.

 

“2 YILLIK ÜNİVERSİTE OKUYAN ENGELLİ ŞOFÖR OLACAK”

Tercih kılavuzunu baştan sona incelediğini kaydeden Başkan Kassap, “Yayınlanan tercih kılavuzunu incelediğimde, 2 yıllık üniversite mezunu bir engellinin ‘Şoför’ olarak alınacağını gördüm ve bundan büyük bir üzüntü duydum. ‘Şoför’ mesleği kutsal bir meslek ancak, 2 yıllık üniversite mezunu insanlar ‘Şoför’ olarak alınmıyor. Biz 2 yıllık üniversite mezunu bir insanın ‘Şoför’ olarak çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Biz bunun bir hata olduğunu düşünüyor ve düzeltilmesini istiyoruz.” dedi.

 

“TÜRKİYE’DE ENGELLİNİN ÜNİVERSİTE OKUMASI ÇOK ZOR”

Türkiye’de çok sayıda engellinin okula gidemediğini belirten Başkanı Kassap, “Türkiye’de engellilerin çocuğu sadece ilkokul okuyabiliyor. Çünkü okulların fiziki durumu ya da kendi durumu eğitim hayatına devam etmesi konusunda engel oluyor. Bunu düşündüğümüzde bir engellinin 4 yıllık fakülteden mezun olması gerçekten hiç kolay değil. O yüzden devlet büyüklerimize buradan sesleniyorum; 4 yıllık fakülte mezunu engellilerimize en azından masa başı iş verin.” diye konuştu.

 

“BU MESLEKLERİ ENGELSİZ İNSANLAR BİLE ZOR YAPIYOR”

Açılan engelli kadrolarını doğru bulmadığını söyleyen Başkan Kassap, “Normal koşullarda, sağlam insanların bile çok zor tercih edip okuduğu bölümlerle ilgili engelli kadroları açılmış. Mesela ‘Ebe Yardımcılığı’, ‘Kozmetik’ bölümü... Bunları engelsiz insanlar bile yaparken zorlanıyor, engelli bu işleri nasıl yapsın? Bir çok kimsenin aklına gelmeyecek bölümler ile ilgili alımlar yapılacağı söyleniyor. Ancak ben bu bölümleri okumuş engelli bulunamayacağı düşünülerek  yayımlanmış olduğunu sanıyorum. Yani engelli çalıştırmak istemeyen kamu kuruluşları, engellide olması mümkün olmayacak saçma sapan nitelikler arayarak engelliye “Ben seni çalıştırmak istiyorum.” diyor. Böyle yapılması doğru değil.” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER