Bu işi kim çözecek?

Otomobilinin tescilini yaptırdığı Noter, TÜV Türk ve Trafik Şube Müdürlüğü topu birbirine atıyor

Bu işi kim çözecek?

 

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Satın aldığı otomobilin plakasını değiştiren vatandaşın yeni plakasına tanımlanmayan araç muayenesi yüzünden başına gelmedik kalmadı.

Adana’da yaşayan Yusuf Kara isimli vatandaş geçtiğimiz aylarda internet üzerinden gördüğü bir otomobili satın almak için Hatay’a gitti. Otomobili satın alan Yusuf Kara, daha sonra Adana’ya döndü. 31 ACA 965 plakalı aracın plakasını  01 ACM 670 olarak trafiğe tescil ettiren Yusuf Kara’nın başına gelmeyen kalmadı. Plaka değişiminden önce -muayenesi yaptırılan araç 01.04.2021’e kadar muayene geçerliliği hakkı kazandı. Muayene tarihinden sonra bu kez aracın plakasının değiştirdi ve işin içinden çıkılmaz olaylar zincirini başladı.

ÇEVİRMEYE GİRDİ

Yeni değiştirdiği plakasıyla trafiğe çıkan Yusuf Kara’yı trafik ekipleri bir çevirme esnasında durdurdu. Aracın durumunu kontrol eden ekipler, sistem de aracın muayenesinin olmadığını söyledi. Aracın sahibi ise, elindeki ruhsatta kayıtlı muayene belgelerini göstererek durumu izah etti. Yaşanan durum karşısında polislerde şaşkına döndü. Polisler aracı şasi numarasından sorguladıklarında ise aracın muayenesinin olduğunu tespit etti. Aracın sahibi olan Kara’ya TÜV Türk’e gidip durumu düzelmesi gerektiğini belirten trafik polisleri Kara’yı bıraktı.

SORUNUNU ANLATTI

TÜV Türk’e giden Kara, yaşadığı sorunu anlattı. Ancak kendilerinin yapabilecekleri bir şeyin olmadığını, ya tekrar muayeneye girmesi gerektiği, ya da trafiğe gidip oradan sorunu çözmesi gerektiği yanıtıyla karşılaşan Kara, trafiğe gittiğinde ise sorunun kendilerinde olmadığını, noterde olabileceği cevabıyla karşılaştı. Notere de giden Kara, buradan da bir sonuç alamadı. Yaşanan bu sorunu çözebilmek adına defalarca Noter, TÜV Türk ve Trafik Şube Müdürlüğü üçgeninde mekik doku. Araç sahibi Kara tüm başvurularından hiçbir olumlu bir sonuç alamadı.

HAKKIMI ARAYACAĞIM

Hakkını aramaya devam edeceğini belirten aracın sahibi Yusuf Kara, başından geçen olayı gazetemize anlattı. Hatay’dan bir otomobil aldığını anlatan Yusuf Kara,  “Aracı aldım ve alırken noterden plakasını değiştirdim. Plaka tescil eşleminin ardından başıma gelmeyen kalmadı. Trafik uygulamasında beni durdurdular ve trafik polisleri aracımın muayenesinin olmadığını söylediler. Yani aracımın muayenesini bir ay önce yaptırdım. Bende polislere muayene yaptırdığım evrakları gösterdim. ‘Muayenemi yaptırdım’ dedim. Ama ‘biz araç ruhsatındaki muayene tarihine bakmayız’ dediler.”  dedi.

ELEKTRONİK SİSTEMDE GÖRÜNMÜYOR

Polislerin kontrol yaptıkları elektronik sistemde muayenenin görülmediğini öğrenen Yusuf Kara, “Elektronik ortamda muayenenin olduğunu göremediklerini söylediler. Bana TÜV Türk Muayene istasyonuna giderek bu yanlışı düzeltmemi istediler. Muayene istasyonuna gittim. Sorunu anlattım. ‘Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. İstersen yeniden muayeneye gir’ dediler. Bende, ‘bu aracın muayenesi bir defa yapıldı. Tekrar neden 400-500 lira para vereyim de muayene yaptırayım’ dedim. Yapabileceğimiz bir şey yok trafiğe git dediler. 2 gün sonra trafiğe gittim. Onlarda ‘bizlik bir durum yok, Noter’e git’ dediler. Noter’e gittim.” diye konuştu.

NOTERE GİTTİ

Noter’e de gittiğinden bahseden Yusuf Kara, “Noterdeki arkadaş baya uğraşı. Noterler birliğiyle de görüştüm. ‘Bizlik bir şey yok. TÜV Türk ile görüşmen lazım’ dediler.  TÜV Türk’ü aradım. Onlarla görüştüm. Bir gün sonra bana dönüş yaptılar. Bu sorunun kendilerine ait bir sorun olmadığını bunu düzeltemediklerini ve trafiğe gitmesi gerektiğini söylediler. ‘Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik bunu düzeltiyor’ dediler. Tekrar gittim. Bir gün içerisinde 2-3 defa gittim trafiğe. Trafikte yine aynı şekilde bizlik bir şey değil yapabileceğimiz bir şey değil dediler. Bir türlü bu konuyu çözemedik. İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’na kadar aradım. Ama bir sonuç çıkmadı.” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM BULAMIYORLAR

Araç sahibi Yusuf Kara sözlerini şöyle tamamladı; “Araç hala aynı durumda. Sorun giderilmiyor. Aracın plakasına girildiği zaman aracın muayenesi bulunmuyor. Şasi numarasına girildiği zaman ise muayenin olduğu görülüyor.  Muayene yaptırdıktan sonra plakayı değiştirdim. Böyle bir basit işi çözemiyorlarsa söyleyeceğim hiçbir şey yok. Kimse bu işe bir çözüm bulamıyor. Bu Türkiye’nin bence bir ayıbıdır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 15:47

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER