banner6

Çanakkale Müzesi Adana’da

Çanakkale Savaşları'nın anlatıldığı ve savaşlarda kullanılan malzemelerin sergilendiği 'Çanakkale 100'üncü Yıl Gezici Müzesi' Adana'ya geldi.

Çanakkale Müzesi Adana’daBayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Sabah saatlerinde Uğur Mumcu Meydanı’ndaki yerine alan Gezici Müze’nin açılışına Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer ve davetliler katıldı.


Burada açılış konuşmasını Başbakanlık Basın Yayın-Enformasyon Adana Bölge Müdürü Mustafa Keleş yaptı. Ardından ise Adana Valisi Hüseyin Avni Coş bir konuşma yaptı. Coş, “bugün burada ecdadımızı atalarımızı şükranla yaad ettiğimiz günü yaşıyoruz.” ifadelerini kullanarak, ecdatların yaptıkları kahramanlıkların her zaman herkese örnek olacağını anlattı. Eskiden çok zor şartlarda gelen başarıların olduğunun altını çizen Vali Coş, “Bu gün burada sergilenen ecdadımıza ait Çanakkale Destanı’na ait eserler çok önemlidir. Özellikle bunların çocuklarımıza, gençlerimize gösterilmesi, anlatılması onların bu kahramanlıkları bu destanı yaşayarak hissederek daha iyi algılamalarına vesile olacaktır. Bu gezici müzenin öngörülen hedeflere ulaşmasını diliyorum” dedi.


Konuşmaların ardından müze ziyaret edildi. Başbakanlık Basın Yayın-Enformasyon Adana Bölge Müdürü Mustafa Keleş, katılımcılara müzedeki eserler hakkında bilgiler aktardı.TIR dorsesine hazırlanan müzede, Türk ve düşman askerlerinin havada çarpışarak birbirine giren mermileri ile cephede 1 metrekarelik mevziden çıkarılan 6 bin merminin sergilendiği alan büyük ilgi gördü.“Şehitler Diyarından Anadolu'ya" sloganıyla başlayan ve Çanakkale Mücadelesi'nde kullanılan materyallerin sergilendiği "Gezici Müze" Uğur Mumcu Meydanı’nda 10, 16 Şubat tarihleri arasında ziyaret edilebilinecek.Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42