En güvenli liman; ‘Altın’

Tarih boyunca zenginliğin göstergesi olan altın, hem üstlendiği ekonomik görevlerle, hem de kimyasal özellikleri ile insanlık tarihinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte günümüz modern dünyada dahi kritik konumunu korumaktadır.

En güvenli liman; ‘Altın’

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Tarih boyunca zenginliğin göstergesi olan altın, hem üstlendiği ekonomik görevlerle, hem de kimyasal özellikleri ile insanlık tarihinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte günümüz modern dünyada dahi kritik konumunu korumaktadır. Binlerce yıldır her ne kadar takı olarak kullanılsa da aslında altın insanlar için hep ‘Güvenli liman’ olarak görülmüştür.

Kaynaklar her ne kadar dünya altın üretiminin MÖ 4000 yılına kadar gittiği dense de, Alacahöyük'te yapılan arkeolojik kazılarda 5.000 yıllık kuyumcu atölyesi ve el aletlerinin bulunması sektörün geçmişinin ne kadar eskiye gittiğini, hatta takının tarihinin ise günümüzden 30 bin yıl önceye, Üst Paleolitik Çağ'a kadar uzandığını belirtilmektedir.

Gazetemize altın hakkında önemli açıklamalarda bulunan ve ikinci kuşak kuyumcu olan İnan Ortatepe, altının gelecekte de önemini koruyacağını söylüyor.

“ALTIN HEP İLK TERCİH OLMUŞTUR”

Günümüz modern dünyada yatırım bakımından birçok seçenek olduğunu, ancak bu araçlar içerisinde altının her zaman en üst noktada yer aldığına değinen Ortatepe, “Bugün altın her ne kadar takı olarak kullanılıyor gibi görünse de, aslında bir tasarruf aracı olarak daha çok tercih edilmektedir. İnsanlar binlerce yıldır altının süren değeri ve getirisine güvenerek hep tercih etmişlerdir” dedi.

TÜM DÜNYADA GEÇERLİ

Özellikle piyasalardaki dalgalanmaların nerdeyse hiç etkilemediği yatırım aracının altın olduğuna dikkat çeken Ortatepe,” Altın iyi değerlendirildiğinde banka faiz getirilerinden daha fazla fayda sağlamaktadır. Ayrıca diğer çoğu finansal yatırım araçlarından daha düşük risk taşır. Özellikle uzun dönemde daha çok kar getirisi vardır. Günümüzde ekonomideki dalgalanmalardan kaynaklanan kur, elde tutulan para değer kaybettirme riski vardır. Altın ise dünyanın neresine giderseniz gidin her zaman yakın bir değerde nakde çevirebileceğiniz önemli bir araçtır desek yeridir” diye konuştu.

Günümüzde altının daha çok bir yatırım aracı olarak kullanıldığını belirten İnan Ortatepe, şöyle konuştu;

“Altın, binlerce yıldır en çok takı olarak, günümüzde ise hem takı, hem de yatırım aracı olarak kullanılmasının yanında teknolojide elektronik alanda ve sağlıkta da en çok tercih edilen bir araçtır.

BİR ZAMANLAR PARA OLARAK KULLANILDI

Anadolu'nun altın işleme geçmişi MÖ 3000’li yıllara dayanır. Ancak Alacahöyük'te yapılan arkeolojik kazılarda 5 bin yıllık kuyumcu atölyesi ve el aletleri bulunması tarihi daha da geriye götürmektedir. Ayrıca tarih boyunca da önemini hiç yitirmediğini görüyoruz. Hatta eskiden birçok uygarlık para birimi olarak da altını tercih etmiştir.

TÜM ZAMANALRIN EN DEĞERLİ MADENİ

İnsanlık tarihine baktığımızda eski zamanlarda yaşayan insanlar ile günümüzdeki insanlar, altını kimi zamanlar para, kimi zamanlar takı, kimi zamanlar da yatırım aracı olarak kullanmaktadır. Bu demek oluyor ki, altın insanların en güvendiği liman ve tüm zamanların en kıymetli metalidir diyebiliriz.

Çağımızın en önemli araçları olan cep telefonu ve bilgisayar işlemcilerinde altın çok sık kullanılmaktadır.

Bugün ülkemiz dünya altın mücevherat üretiminde ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Hatta 2007 yılında altın mücevherat üretiminde Hindistan'ın ardından ikinci sıraya yükselmiştir.

Türkiye'deki kuyumcular geleneksel mücevherden günümüz modern takılarına kadar çok geniş yelpazede değerli takılar sergilemektedirler.

Artık modern dünyada altın piyasası oluşmakta ve çoğu kişi yatırımını bu piyasalara göre değerlendirmektedir. Son yıllarda değişen ekonomik dalgalanmalar insanları yine altına yatırım yapmaya yöneltmiştir.

“UZUN DÖNEMDE DEĞERLENDİRİLMELİ”

Bugün altın alış/satışı mevcut banka faiz getirilerinden daha fazla fayda sağlamaktadır. Değerini kaybetmeme niteliğiyle diğer çoğu finansal yatırım araçlarından daha düşük risk taşıyan altın, kısa dönemde zarar yaratsa bile, uzun dönemde kar yaratmaması düşük bir ihtimaldir.

Dövize de yatırım yapılabilir. Ancak birikimi döviz olarak tutmak, karşılaşacağınız uluslararası ilişkilerin etkisiyle sizi hiç ummadığınız bir zarara uğratabilecektir. O nedenle altın, her zaman yakın bir değerde nakde çevirebileceğiniz bir araç olarak sizi güvende tutacaktır.

Ayrıca artık günümüzde bankalar altın hesapları açmaktadır. Bankalar aracılığı ile açılan vadesiz altınlar ile ilgili hesaplarda paranızın karşılığı kadar gram altın alıp satılabilmektedir. Burada yatırımın yanında altını bankalar aracılığı ile değerlendirmek, çalınma riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Bankacılığın bu uygulaması, ‘yastık altı’ dediğimiz birikimleri hem değerlendirme, hem de çalınma gibi riskleri ortadan kaldırmaktadır. Burada önemli olan zamandır. Çünkü altının kısa vadede çok getirisi olmaz.

GÜVENLİ LİMAN

Unutmayın! Son yıllar içerisinde altın fiyatlarının kayıp ve kazançlar arasındaki sert dalgalanmaları sizi korkutmasın. Günümüzdeki ekonomik, politik ve siyasi risklerin yükseldiği süreçler içerisinde ‘güvenli liman’ yine altın olacaktır. Her zaman olduğu gibi altın, zenginliğin ve gücün sembolü olarak varlığını sürdürmüş ve sürdürmeye de devam edecektir”

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2019, 16:00

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER