banner6

Faruk Çelik, engellilerle kahvaltıda buluştu

Çelik: En büyük özür bedende değil, vicdandadır

Faruk Çelik, engellilerle kahvaltıda buluştu

 

SEDAT ATİLLA

ŞANLIURFA-AK Parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Faruk Çelik, Şanlıurfa’daki engelli dernekleriyle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Balıklıgöl platosunda düzenlenen kahvaltıya, Şanlıurfa’daki işitme, konuşma, duyma ve bedensel engelli derneklerinin tüm üyeleri katıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik, bir araya geldiği engellilerle sohbet etti, taleplerini dinledi.

En büyük engel bedende değil vicdandadır.

Kahvaltının ardından engellilere hitap eden eski Bakan Çelik, insanların en büyük özrünün kulakta, gözde ve bedende değil vicdanda olduğunu söyledi. Dünya’da insan sayısının çok olduğunu ama insanlığın kıt olduğunu belirten Çelik ‘İnsan sayısı 7 milyarı geçti. İnsan sayısının 7 milyarı geçmesi demek insanlığın o doğrultuda geliştiği anlamını taşımıyor. İnsanların insanlara bakışında daha hoşgörüsüzlük hakim oluyor. Bir tarafta sefahat, bir tarafta sefalet var. Birilerinin artıklarını birileri zengin sofrası diye görüyor. Sefahatla sefaletin yan yana sürdüğü bir dünya da yaşıyoruz. Bir damla petrol, bir damla kandan kıymetli hale geldi. Madde her şeyden kıymetli olmaya başladı. İnsanların özrü kulağının duymaması, gözünün görmemesi, kolunun olmaması değil, en büyük özrü vicdanının özürlü olmasıdır. Bizim kafalardaki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Engelli kimdir diye sorarsanız, kafasında takıntı olan kişidir. Engelliye kafasındaki yanlış bakışından dolayı yanlış bakıp yanlış algılayan insan engellidir. Yarın kimin ne olacağı belli değil. Kimin başına neyin geleceği belli değil. Zannedersiniz hayatımız böyle devam edecek. Takdiri ilahidir, sizi hangi virajda neyin yakalayacağı belli değil. O yüzden mağrurlanma padişahım sözü yerinde söylenmiş.’ Dedi.

Aralık ayında engelli alımları gerçekleştireceğiz.

AK Parti’nin engellilerle ilgili yaptığı çalışmalarla ilgili de bilgi veren Çelik ‘Engellilerle ilgili en önemli yasal düzenlemeyi, grup başkan vekilliğim döneminde Başbakanımızın talimatıyla meclisten geçirmiş, alandaki önemli bir boşluğu doldurmuştuk. Daha sonra yaptığımız düzenlemeler de var. 2010’da referandum da gerçekleşen engellilerle ilgili pozitif ayrımcılığı getiren anayasal değişikliği gerçekleştirdik. Bu düzenlemelerin amacı engellilerin kamu ve özel sektörde kontenjan tahsisi ile istihdamlarını gerçekleştirmekti. 2002’de kamuda 5 bin engelli çalışıyordu. Şuan 42 bin engelli çalışıyor. Aralık ayında yüksek miktar da engelli istihdamı için alımlar gerçekleştireceğiz’ dedi.

 Sorumluluğumuz büyük.

AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise engellilere önem verdiklerini belirterek, AK Parti İl Başkanlığı yönetimini kurduklarında, yönetimlerinde engelli İbrahim Tapışık’a yer verdiklerini söyledi. AK Parti’de en kolay ulaşılabilir yerde engellilere makam odası da tahsis edildiğini ifade eden ve partiyi engellilere açtıklarının altını çizen Beyazgül ‘Allah bir takım insanlara vazife vermişse, zayıf kullarına yardımcı olsun diyedir. Kendi rahatı için değildir. Bizim size karşı sorumluluğumuzun büyük olduğunu düşünüyorum. Engellilerle ilgili önemli çalışmalarımız oldu ve olmaya devam ediyor. Bu işin sadece Şanlıurfa değil, Ankara ayağı da var. Sayın Bakanımızın yeniden Şanlıurfa’dan Milletvekili adayı olması, engellilerimiz açısından da çok önemli. Sadece Şanlıurfa değil, tüm Türkiye’deki engelli vatandaşlarımız için önemli adımlar atılacak sayın bakanımızla birlikte.’ Şeklinde konuştu.

Engellilerin sorunları giderildi.

AK Parti Engelliler Komisyonu Başkanı ve yönetim kurulu üyesi İbrahim Tapışık ise ‘İl Başkanımız devamlı yanımızda. Bizlerle, sorunlarımızla ilgileniyor. İl Başkanlığında bizlere oda verdi. Engellilerimiz tüm sorunlarını buraya iletip, sorunlarını çözüme kavuşturabiliyorlar. Yüzde 80’e kadar olan kategorideki engelli maaşı 150 tl idi. AK Parti’nin zamanında bu rakam bin tl yi geçti. Ek olarak evde bakım ücreti çıkarıldı. Oda asgari ücrete eşit. Şanlıurfa’da yaşayan engellilerin sorunları, İl Başkanlığında birim kurulmasının ardından yüzde 80-90 civarında giderildi. ‘şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2015, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER