banner6

Gazeteciler, Kapuzbaşı gezisinde moral depoladı

ÇGC ile Aladağ Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği geziye katılan 80 kişi unutulmaz bir gün yaşadı

Gazeteciler, Kapuzbaşı  gezisinde moral depoladı

ADANA – Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ile Aladağ Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Kapuzbaşı Şelaleleri Gezisi”ne katılan gazetecilerle yakınları karşılaştıkları doğa harikası manzaralarla moral depolarken, yol başta olmak üzere altyapı eksiklerinin giderilmesi durumunda yörenin yakın gelecekte turizm açısından dünya çapında cazibe merkezi olacağı konusunda hemfikir sahibi oldular.

ASKİ tarafından tahsis edilen 3 otobüsle geçen hafta sonu geziye katılan yaklaşık 80 kişilik gazeteci ve yakınından oluşan kafileyi baraj suları altında kalan Eğner Köyü civarında eşiyle birlikte karşılayan Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, Orman İşletmesi Bölge Müdürlüğü tesislerinde konuklarına sabah kahvaltısı verdi. Burada nefis göl manzarası  karşısında hayranlığını gizleyemeyen gazeteci ve yakınları, ardından Başkan Akgedik tarafından Simit Baraj Gölü şelalesine götürüldüler. Daha sonra çam ve çınar ağaçlarının yoğun olduğu, yeşilin her tonunun yer aldığı ormanlık yoldan Aladağ’a hareket ettiler.

MÜTHİŞ GÖRÜNTÜLER

Otobüsle gitmek mümkün olmadığı için Aladağ’da minibüslere binen gazeteci ve yakınları, Belediye Başkanı Mustafa Akgedik’in özverili çalışmaları sonucunda stabilize hale getirilen ve genişletilen 44 kilometrelik yolu yaklaşık 2 saatte katederek  Kapuzbaşı Şelaleleri’ne ulaştılar. Buraya ilk defa gelenler gördükleri manzara karşısında adeta büyülendiklerini ifade ederken, yüksek dağların ve kayaların arasından süzülen şelaleri hayranlıkla izlediler ve bolca görüntü alarak yaşadıkları anı ölümsüzleştirdiler.

Bazı çevlerelerin “Dünyanın 8. Harikası” diye nitelendirdiği Kapuzbaşı Şelaleleri Milli Parkı’nın  yaban geyiği, dağ keçisi, domuz, kartal ve keklik gibi hayvan ve kuş türlerini barındırdığı, yaz aylarında özellikle hafta sonları çok sayıda  yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiği belirtildi. Ziyaretçilerin büyük bölümünün Kayseri-Yahyalı üzerinden geldiği, Aladağ-Kapuzbaşı Şelaleleri yolunun satıh kaplamasının yapılması durumunda ziyaretçi sayısının katlanacağı, bunun da geçim kaynakları sınırlı olan ilçeye ekonomik anlamda canlılık kazandıracağı kaydedildi.

YOL SORUNU

Kapuzbaşı Şelaleleri’nin turizm potansiyelinin yüksek olduğunu ifade eden Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, bu konuda şunları söyledi:

“Dünyanın en güzel şelalerinden biri ama yol sorunu var. Belediye olarak kısıtlı bütçemizle Aladağ ve Kapuzbaşı Şelaleleri arasındaki 44 kilometrelik yolu hem genişlettik hem de stabilize hale getirdik. Bu elbette kolay olmadı. Ancak ilçemizi çıkmaz sokak olmaktan kurtardık. Karaisalı ve Pozantı’nın yanı sıra, ünlü Kapuzbaşı Şelaleleri’ne ve Kayseri’ye daha az yakıtla ulaşım imkanı sağladık. Adana – Pozantı – Niğde üzerinden 355 kilometre olan Kapuzbaşı Şelaleleri’ne ulaşımı 144 kilometreye düşürdük. Bunun için en büyük desteği dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’ten aldık. Bunun dışında kimseden destek görmedik.

Amacımız Aladağ'ı çıkmaz sokak olmaktan kurtarmak. Doğu Akdeniz’in 4-5 milyonluk nüfusunu Kapuzbaşı’na buradan kavuşturmak. Bu yol yapılmadığı sürece Aladağ’a ancak işi olan geliyor. Çıkmaz sokak gibiyiz. Tufanbeyli, Kozan güzergahı gibi değiliz. Kısmet olursa Aladağ’dan Kapuzbaşı Şelaleleri’ne giden 44 kilometrelik yolun satıh kaplamasını  kendi imkanlarımızla yaparak bu bölgenin turizmden hakkettiği payı almasını, böylece ilçe ekonomimize katkı sağlamasını planlıyoruz. Yolun geçtiği bölge Orman İşletmesi’ne ait olduğu için bir şey yapılamıyor ancak, biz bu yolun Karayolları Genel Müdürlüğü’nün proğramına alınarak asfalta kavuşturulması için de çabalarımızı sürdürüyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 15:53

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER