Giyotin kapaklar açılmadı, Adana’yı su bastı

Giyotin kapaklar açılmadı, Adana’yı su bastı

Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aytaç Durak, 30 yıllık eğitimli personelin yok edilmesi nedeniyle kentin her yağmurda su baskınlarına maruz kaldığını bildirdi. 

Durak, dün su baskınlarına neden olan yağışlarla ilgili yaptığı açıklamada, her kış öncesi dolan rögar çukurları temizlenerek, baca ızgaralarını kapatan yaprak, çöp, kağıt ve poşet parçaları ayıklanması gerektiğini belirtti. Son 5 yıldır da yolların asfaltının müteahhitlere yaptırıldığını belirten Durak, "Dolayısıyla işi götürü alan müteahhit personelinin, dikkatsizce rögar bacalarını çoğu yerde asfaltla kapatmaları engellenmelidir. Ayrıca, yol ve kaldırımlarda sök-yap olarak çalışan müteahhitler, kum, çakıl, moloz fazlalarını rögarlardan içeriye atmaktadırlar. Acaba vakumlu kanal temizleme araçları kış öncesi gerekli kanal taramasını da yaptı mı? 30 yıllık eğitimli, deneyimli belediye personelini yok ederseniz; yol, temizlik ve asfalt müteahhitlerini gereği gibi denetleyemezsiniz" dedi.

"SARIÇAM DERESİ NEDEN TAŞMADI?"
Her yağışta en çok su baskınlarının Sarıçam Deresinin taşkınında yaşandığını şimdi ise taşmadığına dikkat çeken Durak, "Neden şimdi Sarıçam Deresi taşkını yaşanmıyor? Dün en yüksek yağışı Yüreğir ilçesi aldı. Sarıçam Deresi görevini tam yaptı. Çünkü orayla temizlik ve asfalt müteahhitlerinin ilgisi yok. Dere ıslahı dönemimizde ciddi bir proje olarak ele alınıp yapılmıştı" diye konuştu.
Fazla yağmur suyunu nehir yatağına aktaracak giyotin kapağının açılmadığını vurgulayan Durak, "Çünkü giyotin kapağın nerde olduğunu ve nasıl açılacağını acaba bilen var mı?
Endişem o ki, nehrin üzerindeki asma köprüler ve baraj gölü üzerindeki köprülerde gerekli bakım ve işletme titizliği de gösterilemiyor ise ölüme sebebiyet veren daha ciddi tehlikeler de oluşabilir. Katotik korumanın ne olduğunu acaba şu andaki belediye personelinde bilen var mı? ASKİ Arıtma Tesislerinde gerekli titizlik gösterilebiliyor mu? Akdeniz’e akıtılan atık su eskisi gibi gerçekten içilebilecek kadar temiz mi?" diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2