banner6

“Her gün en az 31 sağlık çalışanı şiddete uğruyor”

Sağlıkta yaşanan şiddet olayları nedeniyle Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

“Her gün en az 31 sağlık çalışanı şiddete uğruyor”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edilmesini protesto etti.

Sağlıkta yaşanan şiddet olayları nedeniyle Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Sağlıkta şiddet olaylarının arttığını anlatan Yüksel, “Tüm toplumda şiddet olayları artmaktadır. Sağlık emekçileri de her geçen gün artan dozda şiddete maruz kalmaktadır. Tüm sağlık emekçileri için sağlık kurumları artık huzurlu bir çalışma ortamı olmaktan çıkmış, yoğun iş yükü, performans baskısı altında ezildiğimiz, her an şiddete maruz kaldığımız, can güvenliğimizin olmadığı yerler haline gelmiştir.” dedi.

ŞİDDETİN BOYUTLARI ORTADADIR

Resmi rakamlara göre her gün en az 31 sağlık çalışanının şiddete uğradığını savunan Başkan Yüksel, “Sağlık emekçilerine yönelik şiddetin boyutları ortadadır. Resmi rakamlara göre her gün en az 31 sağlık emekçisi şiddete uğramaktadır. Sağlık sistemindeki tüm sorunların sorumlusu olarak sağlık emekçilerinin gösterilmesi, şiddet uygulamanın hak arama yöntemine dönüşmüştür. Sağlık emekçileri olarak yoğun ve tüketici iş hayatının yanında maruz kaldığımız şiddet nedeniyle de mesleğe yabancılaşmakta, kendimizi çaresiz hissetmekteyiz.” diye konuştu.

TALEPLER DİLE GETİRİLECEK

“Şiddetin sona ermesi için taleplerimizi bundan sonraki süreçte de dillendirmeye devam edeceğiz.” diyen Başkan Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Şiddetin de sağlık alanında yaşadığımız tüm diğer sorunların da çözümü tüm sağlık emekçilerinin bu yan yana duruşundan geçmektedir. Hep birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda sağlıkta şiddet artık iş kazası olarak kabul edilmektedir. Bu da şiddet olaylarında kamu erkinin işveren olarak sorumluluğunun kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Şiddetin sona ermesi için taleplerimizi bundan sonraki süreçte de dillendirmeye devam edeceğiz.

ŞİDDET İLE MÜCADELE

Sağlıkta dönüşüm programının son bulması için mücadele etmek şiddetle mücadelenin birincil ve en önemli ayağıdır. Günde 100 ve üzeri sayılarda hasta muayene etmek zorunda kalmak, randevu sisteminin işletilmemesi nedeniyle hastaların poliklinikler önünde yığılması kabul edilemez.”

SUÇLUNUN CEZA ALMAYACAĞI ALGISI

Kimi zaman yılgınlık, şikâyetin sonucunda suçlunun ceza almayacağı algısı şikâyetten geri durmalarına neden olduğun vurgulayan Başkan Yüksel; “Yine iş yükünden kaynaklı şiddete uğradıktan sonra bile çalışmaya devam etmek zorunda hissetme ve şikâyetin zaman kaybı yaratacağı endişesi şikâyeti önleyici olabilmektedir. Bununla birlikte şiddetin kanıksanması ve sözel şiddetin; tehdit, aşağılama, hakaret ve tacizin şiddet olarak bile görülmeyip şikâyete konu edilmemesi ise ayrı bir sorundur. Oysa sağlıkta şiddetle mücadele etmek için şiddeti kanıksamamak, şikâyet etmek, idarecileri gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarmak ve şiddetin son bulması için tüm sağlık emekçileriyle ortak mücadele etmek gerekmektedir. Sağlıkta dönüşümün sona ermesi, şiddetin son bulması, suçluların cezalandırılması, sağlık alanında kar değil, insan odaklı politika üretilmesi için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 16:21

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER