banner6

HUZURLU BİR KENT VAAD EDİYORUM

Mardin'in tanınmış siması İnşaat Mühendisi, Ak Parti Artuklu İlçe Belediye Başkan Adayı Serdal Yay, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve 300'e yakın vatandaşın katıldığı yemekli “Proje tanıtım” toplantısında, yapacaklarını anlattı. Bir hayal vaad etmediğini ifade eden Yay, kaynakların doğru bir şekilde kullanılmasıyla çağdaş bir kentte yaşamayı vaad ettiğini söyledi.

HUZURLU BİR KENT VAAD EDİYORUM

Adnan AVUKA

 MARDİN (İLKHABER) - Ak Parti  Mardin Artuklu iİçe Belediye Başkan Adayı Serdal Yay, tarihi kentin tüm sorunlarına vakıf olduğunu ve seçildiği takdirde de çözüm projelerinin hazır olduğunu ve projeleriyle Mardin’e hayat vereceğini söyledi.

Yatırımlarını Mardin’e yapan Ak Parti Artuklu İlçe Belediye Başkan Adayı Yay, ilçesi için hazırladığı projeleri verdiği yemekli toplantıyla kamuoyuna duyurdu.

Yay Grand Otel’de gerçekleştirdiği yemekli toplantıya İçişleri eski Bakanı ve Mardin Milletvekili Muammer Güler, Gönül Bekin Şahkulubey, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Belediye eski Başkanlarından Ali İhsan Ensari, Metin Pamukçu, Ak Parti Mardin İl Başkanı İbrahim Fide, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Çelik, mahalle muhtarları ve 300’a yakın vatandaş katıldı.

İnşaat Mühendisi Serdal Yay, önce biyoğrafisini anlattıktan sonra yaptığı konuşmada, şu görüşlere yer verdi:

“Bugüne kadar  Mardin’imize hizmet edenleri minnetle şükranla, rahmetle anıyorum. Belediye başkanlarımız gibi biz bu şerefli  göreve talip olarak vatandaşlarımıza hizmet etmeyi  kendimize görev edineceğiz.

Mardin’de doğmuş; büyümüş ve yatırımlarını bu şehirde yapmış birisi olarak, şehrimizin tüm sorunlarına vakıfım. Bu sorunların çözümü için  gerekli alt yapı, kadro, finansal kaynak, etkin organizasyon planlarımızı yaptık. Hükümetimizin ve vekillerimizin de desteğiyle bunları başaracağımızdan şüpheniz olmasın.

Başta şehrimizin temel Belediyecilik problemlerini çözeceğiz. Üst  yapı, alt yapı, temizlik, park

hizmetlerini yüksek standartlara taşıdıktan sonra, şehrimiz ile ilgili büyük projelere imza atacağız.

“STK’LARIN DA ÖNERİSİNİ ALDIK”

Toplumun her kesiminden ve alanında uzman sivil toplum kuruluşlarından aldığımız önerileri de dikkate alarak projelerimizi  geliştirdik.

Bu büyük projelerin kaynak problemlerini gerek hükümetimizden, gerek AB hibe kredilerinden gerekse dünya ve İller  Bankası’ndan alacağımız kredilerle çözeceğiz.

Başbakanımızın  her zaman dediği gibi “Diklenmeyeceğiz, dik duracağız” güçlünün yanında değil her zaman haklının yanında olacağız.”

   Biliyoruz ki biz çok çalışırsak, kaynaklarımızı hakkaniyetle kullanırsak size  bir hayal vaad  etmiyorum ama yaşanabilir, çağdaş, temiz, düzenli,  tarihi dokusu öne çıkarılmış  huzurlu bir kent vaad ediyorum.

  Yeni bir umut, yeni bir ufuk ve katılımcı bir yönetim  anlayışıyla  Artuklu  için biz hazırız. Benim için bir tutku olan Mardin'i gelin hep beraber yönetelim.

TARİHİ DÖNÜŞÜM PROJESİNİN TAMAMLANMASI

   100 yıl öncesi Mardin'e yeniden yaratmak için tarihi kentte yapılan çalışmaların hızla devam ettirtmek, kente yapılan bir bölümünün taş kaplama ile tarihi  dokuya uyumu sağlanacak, bazı yapıların kat yüksekliği azaltılarak  ve tespit edilen betonarme yapılar yıkılarak tarihi  Mardin ortaya çıkartılacaktır. Mardin 100 yıl önceki tarihi görünümüne kavuşturulacaktır.

Kale Yamacı; yeşillendirerek insanların eşsiz manzaralı ovayı kuş bakışı izleyebileceği seyir tepesi park ve mesire alanları oluşturulacaktır.

Mardin Kalesi'nin turistik gezilere açılması sağlanacak. Yerli yabancı turistler ziyaret etmeden  gidemeyeceği mekanlardan bir haline getirilecektir. Bu sayede yeni iş sahalarının ve istihdam alanlarının yaratılması sağlanacaktır.

Kale üzerinde belirli zamanlarda ışık, su ve havai fişek gösterileri ile görsel şovlar yapılacaktır.

İnsanların eski ve yeni Mardin'i 360 derece görebileceği ve bu mekanda yöresel yemeklerin  yenilebileceği  bir restaurant yapılacak.

Tarihi Mardin bölgesinde bulunan yeni yolun altındaki bölge yeşillendirerek vatandaşlarımızın  hizmetine sunulacaktır.

Kırgız mevkiinden başlayıp Zinciriye medresesi istikametinde devam eden ve İmam hatip Lisesi civarına uzanan  kale eteği yolu faaliyete  geçirilerek alternatif ulaşım araçlarıyla turizme ve vatandaşlarımıza hizmetine sunulacaktır.

Birinci cadde trafik açısından daha rahat bir  şekilde  düzenlenerek  ara sokaklarda dahil olmak üzere tarihi dokuya uygun bir şekilde aydınlatılacaktır.

Bakırcılar, Kalaycılar ve Uncular çarşılarının turizme ve Ticarete kazandırılması için gerekli atılımlar yapılacaktır.

Tarihi Mardin de ana yolun başında ve sonunda katlı otopark  yapılarak trafik rahatlatılacaktır.

7000 yıllık tarihi geçmişe sahip  şehrimizi Türk ve Dünya filmlerinin çekileceği  doğal bir film platosu haline getireceğiz.

Kültür ,Sanat v inanç turizminin geliştirilmesi için  tarihi, çoğrafi, sosyal ve derin kültürel  özelliklerini  bünyesinde bulunduran şehrimizi bölgesinin en önemli turizm merkezi haline getireceğiz.

Tarihi mekanların ve çarşıların düzenlenmesi kalenin restorasyonu, tarihi Mardin görüntüsünün ortaya  çıkarılması için  kamulaştırma kaynaklarıyla AB hibe kredileri kullanılarak belediyemize herhangi bir maddi tülfet getirmeden projeler yapacağız.

Kaç yıldır uğraş veren ve bir türlü yapılması gereken çalışmaları bitirilmemesi yüzünden Unesco’ya giremeyen Mardin  yeniden yapılacak bir çalışmayla  dünya ya mirası listesine girebilmek için çalışmalarımızı hızlandırarak adım adım atılacaktır.

Çarpık  kentleşmenin  önüne geçilerek modern ve yeni kentsel gelişme aksları ve bölgeleri oluşturulacaktır.

Teleferik projenin  il turizminin  gelişmesi  açısından farklı bir anlamı vardır. Bu proje hayata geçtikten sonra yerli ve yabancı  turistlerin şehrimize olan ilgisi daha da artacaktır.

İnsanlarımız toz, toprak içerisinde piknik yapmaktan kurtulacak. Çim üzerinde gönüllerince vakit geçirebileceklerdir.

Milli ve mahalli kültürümüzün tanıtılması çerçevesinde toplantılar, sergiler, kurslar, gösteriler, yarışmalar. sesli ve görüntülü programlar düzenlemek amacıyla çok amaçlı bir kültür merkezi şehrimize kazandırılacaktır.

Şehrimizin uygun bölgelerinde halkımızın  hoşça vakit geçirebileceği, spor yapabileceği ve eğlenebileceği  yeşilin hakim olduğu kaliteli yaşam alanları oluşturacağız.

Belediyede şirketler kurulacak. Köylerimiz ve mahallelerimiz sınırları içinde olan tüm sorunları alt yapıları, su sorunları, spor kompleksleri, şehrimizin en önemli Yenişehir'deki karayolları parkı yeniden düzenleyip halkın hizmetine sunulacak. Halk pazarları,  Mardin'de ilk kez asfalt ve mıcır  şantiyesi kuracağız. Her mahallede bir muhtar evi, ilin en büyük sorunlarından birisi olan çöp sorunları köklü şekilde bitireceğiz. Mardin değişik semtlerinde insanlara neşe ve mutluluk verebileceği bir şelale projelerimiz var. Mademki Mardin dillerin ve dinlerin şehridir biz de projemizde var olan Kültür ve Diller Müzik Korusu grubu oluşturarak, Mardin'in tanıtımını yapacaktır. Her mahallenin ve okulun önünde çorba evi projemiz  var. Evinde  kahvaltı yapamayanlar buralardan yararlanacaktır. Vatandaşın cenaze işlemi parasız yapılacak. Her mahalleye taziye evi, cadde ve kavşaklarda sembol olan Mardin güvercinleri bulunacaktır.

Organik ürün çarşısı, mikro kredi  projesi bu proje kadınlara yönelik bir kazanç elde edebilmek için yapılacak bir çalışmadır.

Kadınların kişisel birikimlerini yükseltmek mesleki ve sanat bilgelerini geliştirmek için  eğitim kursları açılacak. Gençlik merkezleri, yaz kampları, mesleki eğitim kursları gibi çalışmalar yapılacaktır.”

“YAY'A ÇOK GÜVENİYORUZ”

Ak Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey de Serdal Yay'ın çalışmalarını desteklediklerini ve kendisine çok güvendiklerini belirterek, “Başbakan Mardin ve Mardin halkını çok seviyor. Birkaç gün önce Mardin'deki mitinginde mutluluğunu dile getirdi. Mardin halkına çok güveniyor. Bizler ve sizler de başbakanımızı mahçup etmeyeceğiz.” diye konuştu.

“BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN ARKASINDA VE ÖNÜNDEYİZ”

İçişleri eski Bakanı ve Mardin Milletvekili Muammer Güler ise yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tuzaklar kurulduğunu ileri sürdü ve, “Biz Başbakanın hem arkasında ve hem de önündeyiz. Sonuna kadar her konuda destekleyeceğiz. Oynanan bu oyunlar zaten bozulmuştur. Bu komplolara vatandaşlar inanmıyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42