banner6

KARALAR’DAN PROJE ATAĞI

Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, seçimlere sayılı gün kala projelerini açıkladı. Yapacakları projeleri meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile fikir alış verişinde bulunarak gerçekleştireceklerini savunan Karalar, “STK’lar bir kentin dinamikleri, gerçeğidir. Yok görülmemesi gereken kurumlardır. Onlarla belli periyotlarda toplanıp görüş alışverişinde bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

KARALAR’DAN PROJE ATAĞI

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, proje tanıtım toplantısı düzenledi. Karalar çok sayıda projesini kamuoyuyla paylaştı.

 

Seyhan Otel’de düzenlenen toplantıda CHP İl Başkanı Orhan Sümer ve Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş Karalar’ı yalnız bırakmadı. Karalar, yapacakları projeleri meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile fikir alış verişinde bulunarak gerçekleştireceklerine vurgu yaptı. Kendisinin de bir dönem oda başkanlığı yaptığını dile getiren Karalar, “STK’lar bir kentin dinamikleri, gerçeğidir. Yok görülmemesi gereken kurumlardır. Onlarla belli periyotlarda toplanıp görüş alışverişinde bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

 

SEYHAN İYİ YÖNETİLMİYOR

 

Seyhan Belediyesi iyi yönetiliyor olsaydı aday olmaya cesaret edemeyeceğini belirten Karalar, Seyhan'ın kaybolan yıllarını geri vermeye geldiklerini kaydetti. Seyhan'ın iyi yönetilemediğinden ötürü ciddi kayıplar yaşadığını söyleyen Karalar, "Durmak, bir gerilemektedir çünkü herkes yürüse bile yol alır. Yürüyen, durana göre çok daha fazla yol alır. Seyhan iyi yönetilmiş olsaydı biz aday olmazdık, cesaret edemezdik. Kaybolan yıllarını geri vermeye geliyoruz Seyhan'ın. Seyhan Belediye meclis üyeleri teknik ağırlıklı ama tabandan gelen kişilerden seçilecek. Kadroda gıda, inşaat, makine mühendisi, şehir plancısı, avukatlar bulunuyor. Adana halkı bizim hizmet edeceğimize inanıyor.“ diye konuştu.

 

YÜZDE 40 ALSIN İSTİFA EDERİM

 

İnsanların bir şeylerden memnun olmadığını anlatan Karalar, “Memnun olmadığınız partiden vazgeçeceksiniz ama yerine bir yenisini koymanız lazım. AK Parti yerine konulabilecek makul ve objektif alternatif CHP’dir. CHP'nin, oyları 2011 yılındaki seçimden bu yana tam olarak 2 kat artmıştır. Tarihte böyle bir şey görülmemiştir. Karalar, "Bir siyasal parti yüzde 40 alsın ben belediye başkanlığından istifa edeceğim. Herkes benim belediye başkanı olduğumu kabul ediyor. 3 parti anakentte birbirine çok yakındır. Bir kamuoyu araştırmasında CHP 2 puan önde çıkmaktadır. Mesela dün Star Gazetesi'nin yaptığı farklı bir kamu yoklaması geçti elimize. Biz bunu yapmadık, internetten döktürebilirsiniz. CHP'nin ana kentte 29, AK Parti'nin 27, MHP'nin de 25 ya da 26 olduğu söyleniyor. Bizimle ilgisi yok hiç, biz yapmadık. Bizim yaptığımız araştırmayı söylemiyorum çünkü söylersem başka bir şey anlaşılır. Durum da budur, gerçek de budur. Anakentte 3 siyasal parti, kim daha çok kazanırsa seçimi o alacaktır. Hiçbirinin birbirinden 5 puan farkı yoktur. Ama Seyhan'da durum, yapılan her kamuoyu araştırmasında 4 ila 6 puan arasında CHP önde çıkmaktadır" dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ TOKİ İLE YAPMAYACAK

Seçilmesi durumunda kentsel dönüşümü TOKİ ile yapmayacağını dile getiren Karalar, kente daha çok yeşil alan bırakacağını kaydetti. Yapacağı projelerini anlatan Karalar, kültür Merkezi, yüzme havuzları, bisiklet yolları, Seyhan Yeşil Vadi, yerinde kentsel dönüşüm, tarihi Tepebağ alanı ve çöplerin yeraltında toplanması gibi önemli projelerinin olduğuna vurgu yaptı. Karalar detaylı olarak şu projeleri hakkında bilgiler aktardı. "İhtisas sanayi bölgesi, kapalı semt pazarları, balıkçılar pazarı, yeni kasaplar çarşısı, kültür ve kongre merkezleri, çok katlı otoparklar, Seyhan Belediyesi'ne kurulacak Kırsal Gelişim Müdürlüğü ve beraberinde inşa edilecek köylü pazarları. Kadın, genç, engelli, esnaf meclisleri, aşevleri, öğrenci yurdu, kadın sığınma evi, sanat merkezleri, Tepebağ kent meydanı, her mahalleye belediye tarafından atanmış bir spor koçu. Yıkılması gündemde olan 5 Ocak Fatih Terim Stadyumu yerine spor alanları, kent meydanı, yeşil alan, Reşatbey modern semt pazarı gibi kentsel donatı alanları."

ENGELLİLERE ÇOK BÜYÜK ÖNEM

Engellilere çok büyük önem gösterdiklerini dile getiren Karalar,”Dünya’da engelli oranımız yüzde 8’dir Türkiye’de yaklaşık yüzde 10’dur.  Ama maalesef Adana için bu böyle değil yüzde 15’in üstünde engelli nüfusumuz var. Bu aşağı yukarı 7 yaşayan insanın birinin engelli demek anlamına geliyor. Adana bu konuda çok geride kaldı. Sanki hiç engelli vatandaşımız yokmuş gibi bir şekilde yönetiliyor. Engellilerimize rehabilitasyon merkezleri kuracağız. Engelsiz bir Seyhan  yaratacağımızı söylüyoruz. Kadın sığınma evi zaten belediyeler yapmak zorunda ama buna rağmen pek yapılmadı. 2002, 2014 yılları arasında kadına şiddet artmıştır. Adana çok eski bir kent. Adana’nın bilinebilen tarihi 8 bin yıldır. Ancak daha fazlada bilinmeyen tarihi vardır. Tepebağ’ın tarihini tekrar açığa çıkartmak için çalışmalarımız olacak. Ayrıca turizm Adana için önemli olmalı. Turizmle istihdam sağlanabilir.” ifadelerini kullandı.

EN PROBLEMLİ İLÇE İMAR KONUSUNDA SEYHAN

Karalar, “Gençlerimiz pis sağlıksız suda yüzüyor kanalarda ve analarımızın yüreği yanıyor. Biz spora destek amaçlı yüzme havuzları yaptıracağız. Seyhan nehri tabiat harikası bir yerdir. Ancak kötü kullanılmıştır. Seyhan nehri Adana için bulunmaz bir nimettir. Ancak kaderine terk edilmiştir. İlçemizi Yeşil Vadi Projesi ile güzelleştireceğiz. Seyhan çok problemli bir yer. Bir kuzey Adana yapıldıktan sonra buraya hiç yatırım olmadı. 3’te 2’si yaşanabilir değil. İmar problemi var. Türkiye’nin en problemli ilçesi imar konusunda Seyhan’dır. Kişiye göre imar yapılıyor. Adana muhteşem bir kent. İnsanıyla havasıyla her şeyiyle mükemmel bir kent. Ancak görüyorsunuz, işsizlik diz boyu. Birçok konuda geriye düştü. Şunu yapalım bunu yapalım diyen kişiler hiçbir şey yapmadı. Osmaniye Antep’e teşvik veriyorsunuz. Burada ki fabrikalara vermiyorsunuz. Kapanıyor. Burada da insanlar yaşıyor. Bu konuda tüm herkes suçludur.” şeklinde konuştu.

YALAN BEYANLARLA SİYASET YAPMAYI ONAYLAMIYORUZ

Karalar daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü, “Siyasetin yapılış biçiminden ben son derece müzdaripim. Siyaset önemli bir iştir. Halka hizmet etmektir. 30 sene önce siyaset çok ulu bir işti. Siyasetçilikte saygın bir işti. Şimdi siyasetçi yerlerde. Siyasetin yapılış biçiminden kaynaklanıyor. Vatana, ülkeye, millete hizmet eden siyaset yok oldu. Sadece cebine çalışan bir siyaset geldi. Bu doğal olarak halk gözünde siyasetçi kimliğini de yerlere düşürdü. Halk siyasetçiye bakmıyor. Siyasetçi sadece halka vatana hizmet etmek olmalıdır. Siyaseti düzeltirsek ülke kazanır. AKP’nin ülkeyi çok iyi idare etmediğini düşünüyorum. Ve başarılı olmadığını görüyoruz. AKP gitsin dediğinizde bir alternatif yerine koymanız lazım. Bunu da hissi yapmayacaksınız. AKP gitsin ne gelsin. Bana sorarsanız CHP gelsin. Oylarımız 2 kat arttı. Halkı kandırmak siyaset değildir. Halkı kandırarak siyaset yapılmamalıdır. Zeydan Karalar herkesin önünde. Telefonla aranarak biz anlaştık . Çukurova’da CHP’ye oy vereceğiz. Seyhan’da da siz bize oy vereceksiniz anlaştık diye siyaset yapmak son derece yanlıştır.  Ben burada MHP’nin üst düzeyini eleştiriyor değilim, yanlış anlaşılmasın. Ama bir kadın kolları yada başka kolları böyle siyaset yapıyorsa ona müdahale etmek gerekir. A partisi B partisi kazanır ama olmayan yalan beyanlarla siyaset yapmayı onaylamıyoruz. Bunu biz deşifre ederiz.

Karalar toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER