banner6

Karpuz fiyatları düşüyor

Ceyhan ve Yumurtalık'ta hasadına başlanan "erkenci" adı verilen karpuzun fiyatı düştü. Geçtiğimiz haftalarda başlanan karpuz hasadında 1.30 TL'den başlıyordu. Fiyatlar şuan ise 30-40 kuruşa kadar geriledi. Talep olmadığı için çiftçinin ürünleri ellerinde kalıyor.

Karpuz fiyatları düşüyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Ceyhan ve Yumurtalık'ta hasadına başlanan "erkenci" adı verilen karpuzun fiyatı düştü. Geçtiğimiz haftalarda başlanan karpuz hasadında 1.30 TL'den başlıyordu. Fiyatlar şuan ise  30-40 kuruşa kadar geriledi. Talep olmadığı için çiftçinin ürünleri ellerinde kalıyor.


Dünyada karpuz üretiminde Çin'den sonra ikinci sırada olan Türkiye'nin yüzde 20'sinin karpuz ihtiyacını karşılayan Adana’da karpuz ilk günlerden üreticisini üzmeye başladı. Karpuza talep olmaması nedeniyle fiyatların düştüğünü dile getiren karpuz üreticilerinden Ahmet Ağa, karpuzun son günlerde fiyatının düştüğünü ve bu nedenle karpuzun tarlada kaldığını söyledi. Ağa, "Çok fazla karpuz var piyasada, alıcı da olmadığı için satış yok.” dedi.

 
Karpuzun tarlada kilosunun 30 ila 40 kuruş arasına düştüğünü belirten çiftçi Kahraman Güzel, "Şu anda müşteri yok. Hale ve komisyoncuya da gönderiyoruz ama orada da elde kalıyor.  Bizler karpuzu icare alan esnaflarız. Buraya gelen ne bir müşteri var, ne de dış ülkelere giden bir malımız var. Şu an için ürün tarlada kalmış durumda. “ diye konuştu.
 
Karpuz üreticisi Erhan Kurman hasat ettiği tarlada keserek test etti. Kurman, "Ürünümüzde kalite önemlidir. Kalite olmasa tüketimde olmaz. Ürünümüz hasada gelmiş durumda. Aroması tat ve kırmızılık oranı tamdır. Olgun hasat yapılırsa tüketici tekrardan talep ediyor. Karpuz ham çıkarsa insanlar bir daha eve karpuz almıyor. Fakat şu anda gönül rahatlığıyla bu karpuzu yerler. Rengi, aroması ve tadıyla çok iyi karpuz. Üreticilerin bol bol karpuz tüketmesini istiyoruz." şeklinde konuştu.  

Karpuz hasadı zamanının önemine değinen diğer bir üretici İsmail Kanlı da, "Bu kırmızılık ve tatda karpuz bulmanız mümkün değil. Karpuzun masrafından kaçmayıp gününde kırıyoruz. Gününde kırmayanlara karşı bakanlığımız tedbir alsın. Halkımız artık kötü karpuz yemesin." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 16:39

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER