banner6

Kimse Suriyelileri suiistimal etmesin

Adana Valisi Coş’tan, sendikaların “Patronlar daha az paraya kayıt dışı olarak Suriyelileri çalıştırıyor.” iddialarına yanıt verdi.

Kimse Suriyelileri suiistimal etmesin

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, sendikalar tarafından yapılan işverenlerin Suriye’den gelen mültecileri kayıt dışı olarak çalıştırdığı yönündeki iddialarına açıklık getirdi. Vali Coş, buradaki sorunun Suriyeliler olmadığını belirterek, hiç kimsenin Suriyelileri suiistimal etmemesini istedi.

 

 

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, göçmenlerin kayıt dışı çalıştırılmasının sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Adana Valisi Coş, “Türkiye’ye gelip Türkiye’de izinsiz bir şekilde çalışma konusu aslında sadece Türkiye’nin sorunu değil, dünyadaki tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sorunudur. Baktığımız zaman insanlar çocukların havuzlarda bile ancak binebileceği şişirme botlarla Ege adalarına oradan da Yunanistan’a geçmek için gayret sarf ettikleri yada basit teknelere yüzlerce insanı doldurup kendileri için gelecek vaat ettikleri ülkelere, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelere gidip oralardan Avrupa Birliği ülkelerine ulaşmayı hayal eden ve bu uğurda kendi hayatı ile birlikte eş ve çocuklarının da hayatını tehlikeye atan bir çok insan var. Yine bu anlamda Avrupa’da Amerika’da bir çok ülkede de bu yasa dışı göçmen olgusu var. Ve bütün alınan tedbirlere rağmen yine bu ülkelere gayri resmi yollarla giriş yapıp, buralarda kaçak olarak çalışan pek çok insan var.” dedi.

 

“ESKİDEN TÜRKİYE’DE BÖYLEYDİ”

Geçmiş yıllarda Türkiye’de yaşayan bir çok kişinin çalışmak için yurtdışına çıktığını ve bunlardan bazılarının da kaçak yollarla başka ülkelere giriş yaptığını belirten Vali Coş, “Hamdolsun eskiden Türkler de böyleydi. Eskiden baktığımız zaman hatta buna ilişkin filimler de var. Hamdolsun Türkiye artık o ölçüyü aştı. Türkiye kendi vatandaşlarını böyle çalışmak için yurt dışına gönderirdi. Ama şimdi başka ülkelerden Türkiye cazibe merkezi haline geldi. Dünyanın çeşitli yerlerinden Afrika’dan Bangladeş’e kadar çok çeşitli coğrafyanın insanları artık Türkiye’ye gelip Türkiye’de çalışmak için çabaladıklarını görüyoruz.” diye konuştu.

 

“İL GÖÇ MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU”

Yurt dışından gelen kişilerle ilgili işlemleri önceden yabancılar şubesi eli ile takip ettiklerini ancak, yurtdışından giriş yapanlarla ilgili çalışmaları artık yeni kurulan İl Göç Müdürlüğü tarafından takip edileceğini söyledi. Vali Coş, “Bu Göç Müdürlüğü sayesinde yurdumuza gelen, burada yasal ya da yasa dışı konumdaki kişilerle ilgili işlemleri takip edeceğiz.” dedi.

 

“SURİYELİLER OLMASA BAŞKASI OLUR”

Son yıllarda Türkiye’nin pek çok ülkeden daha fazla cazibe merkezi olduğunu belirten Vali Coş, “Suriyeliler olmasa, Iraklılar, İranlılar, Pakistanlılar, Afganistanlılar Türkiye’de çalışmak ister. Burada önemli olan kayıt dışı çalışıp çalışmaması meselesidir. Sendikalar tabi ki üyelerinin hakkını koruyacaktır ve korumak zorundadır da. Göçmenleri gayri resmi bir şekilde çalıştıran işverenler hakkında da ağır yaptırımlar var. Tabi denetimlere daha fazla ağırlık vererek bu yasadışı istihdamı önlememiz lazım. Yasa dışı istihdam, kayıt dışı istihdam, kayıt dışı ekonomi Türkiye’nin önemli sorunlarından birisidir. Sadece Suriyelilerle ilgili de değildir. Suriyeliler gitse de bunlar devam ediyor, edecektir de. Hatta kayıt dışı istihdam yani sigortasız çalıştırma, güvencesiz çalıştırma Türk vatandaşları için söz konusu olabilir. Burada sadece Suriyeliler söz konusu değil, sigortasız asgari ücretin altında rakamlarla insanların ekmek ihtiyacını istismar ederek, yasa kural dinlemeden riskini üstüne alıp çalıştırma yapılabilir, yapılmaktadır. İlgili kurumlarımız tespit ettiğinde gerekli cezalar vermektedir. Bu nedenle meseleyi sadece Suriyelilerle ilgili bir mesele gibi değerlendirmek konuyla ilgili ana meseleyi göz ardı etmek olur. Suriyeliler bu kayıt dışı istihdam ve göç olayının sadece bir bölümüdür. Şuan ki güncel kısmıdır.” şeklinde konuştu.

 

“ÇADIRKENTTE YAŞAYANLAR İZİNSİZ DIŞARI ÇIKAMAZ”

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Adana’da kurulan çadırkentte barınan Suriyelilerin çalışmasına kesinlikle müsaade etmediklerini belirten Vali Hüseyin Avni Coş, “Çadırkentte olanların çadırkentte olması ve orada yaşaması gerekiyor. Onların gelişi güzel dışarıya gidip gelmeleri de mümkün değil, çünkü hepsi kayıt ve kontrol altında. Zaten öyle kurallara uymayanların da sınır dışı edilmesi gündemde olan bir konu. Çadırkentte 500’ü aşkında personelimiz çalışıyor, Suriyeli mültecilerin sorun ve ihtiyaçları ile ilgileniyor. Dolayısı ile çadırkentte kalan misafirlerimizin oluşturduğu ciddi bir sorun olmaması gerekiyor. Ama bunun yanında yasal olarak, pasaport ya da geçerli belgelerle ya da belgesi olarak Türkiye’ye gelmiş olup burada çeşitli imkanları ile barınan pek çok da Suriyeli misafirimiz var. Bunların tespiti için de bir çalışmamız devam ediyor. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü gezici bir TIR oluşturdu. Bu TIR yabancıların yaşadığı mahallelere giderek Suriye yada başka ülkelerden gelip kalan insanların tespitini yaparak bunların takiplerini bilgisayar ortamında yapılabilmesini sağlamaya odaklandık. Bu konuda ki çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

 

“SURİYE’DEN GELENLER BİZİM KARDEŞİMİZDİR”

Suriye konusunun farklı şekillerde suiistimal edilmemesi gerektiğini belirten Vali Coş, “Suriye’den gelenler bizim kardeşimizdir. 100 sene öncesine baktığımızda, 100 yıl da olmamıştır Suriye bizden kopalı. Orası bizim kültürel coğrafyamızdır. Bu nedenle bizim Suriyelilerle ilgili konuları değerlendirirken, 1. Dünya Savaşı sonucunda çizilen sınırlar öyle çizilmiştir. Ayrı bir devletin vatandaşları olmuşlardır. Ama sınırlar farlı çizilmiş olsaydı bizim vatandaşlarımız olacaklardı. Yüzlerce yıl Osmanlı sancağı altında yaşamışlardır. Bize ait, başta dinimiz olmak üzere pek çok ortak değerimiz vardır. Bizim onların zor zamanında destek olmamız gayet doğaldır. Ve onların mağduriyetleri anında devletimizin onlara sahip çıkması milletimizin onlara sahip çıkması bizim geleneklerimize de o Kerim Devlet anlayışımıza da uygundur.” dedi.

 

“ÇADIRKENT ADANA’NIN EKONOMİSİNE DESTEK VERİYOR”

Türkiye’nin kendisine yakışanı yaptığını ve yapmaya da devam ettiğini belirten Adana Valisi Coş, “Çadırkent aynı zamanda Adana’nın ekonomisine destek veriyor. Yani orada 12 bin kişi kalıyor ve 400 civarında bir ek istihdam sağlıyor.  Yani yeni bir fabrika gibi 400 civarında aile çadırkentin kurulması nedeniyle evine ekmek götürme imkanına kavuştu. Baktığımız zaman orası 400 haneli bir köy ve 400 aile çadırkentten besleniyor. Bu şekilde olumlu yönleri de var onun ötesinde aramızdaki kalıcı dostluk akrabalık bağlarının güçlendirilmesi ve dünyadaki yeni gelişmeler olduğunda devletimiz ve milletimiz için yararlı sonuçlar oluşturması için alt yapısını oluşturacaktır.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2014, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42