Kredi kartıyla kurbanlık satışı revaçta

Kredi kartıyla kurbanlık satışı revaçta

Kredi kartıyla kurbanlık satışı revaçta

Kurban satıcıları satışlarının olmamasından, vatandaşlar ise kurbanlık hayvanların pahalılığından şikayetçi oldu.

Kurban Bayramı’na günler kala kurbanlık koyunları satışa sunan satıcılar, bu yılki satışların bekledikleri gibi olmadığını savundu. Vatandaşların alım gücünün de düşük olması bu yıl ki satışları olumsuz etkilediği belirtildi. Kurbanlık satıcıları yem fiyatlarının ve bakım maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile fiyatlarında buna bağlığı olarak yükseldiğini ileri sürdü.

Yem fiyatlarının yüksek olmasında dert yakınan kurbanlık satıcısı Emin Özbay, küçükbaş kurbanlık fiyatlarının 800 ila Bin 300 TL arasında satıldığını kaydetti. Bir küçükbaş kurbanın kendilerine maliyetinin 750 ila 850 TL arasında olduğunu söyleyen Özbay, Siirt’te 108 tane kurbanlığı Adana’ya getirdiğini ve 4 günde sadece 13 kurbanlık satabildiğini aktardı. Özbay, “Geçen yıl fiyatlar biraz daha düşük ama şuan yüksek. Fiyatlar yüksek olunca vatandaşta gelip, kurbanlık alamıyor. Kurbanlık bile sormuyorlar. Geçen yıl geldiğimiz 4 günde kurbanlıkların yarısını satmıştık. Şimdi ise 13’ünü satabildik. Bu yıl kurbanlıklarda zarar edeceğiz. Şuan kara kara düşünüyoruz. İnşallah satışımız olur” dedi.

Doların yükselmesi nedeniyle piyasada sıcak para olmadığını öne süren kurbanlık satıcısı Ahmet Arslan, canlı hayvanının kilosunun 12 ila 13 TL arasında değiştiğini ve bunun kurbanlıkların bile maliyetini de karşılamadığını belirtti. Arslan, “Ülkede ki hayvancılık politikaları bizi bitirdi. Millet evine et alamıyor. Gelip nasıl kurbanlık alsın. Bizim umudumuz bu kurbanlıklardı ama şuan o umudumuz da kalmadı. Kurbanlık satılmıyor dememiz bir kenara, vatandaş dahi  artık bu kurbanlık alanlarına gelmiyor” diye konuştu.

Güneydoğu’dan kurbanlıklarını satışa sunmak için getirdiğini söyleyen kurbanlık satıcısı İzzet Kırgın, vatandaşlarda para olmadığını ve satış yapamadıklarını vurguladı. Vatandaşların daha çok büyük marketlere gidip kredi kartı üzerinden kurbanlık aldığını belirten Kırgın, “İnsanlar borçla kurbanlık alır duruma geldi. Bizler bugün daha siftah bile yapmadık. Kimse gelmiyor buralara. Bizler bu kurbanlıkları satamazsak toptan yarı fiyatına kasaplara satacağız. Yani zarar edeceğiz. Evimize bir ekmek bile götürmeden memleketimize gideceğiz” şeklinde konuştu.

Adana’nın Türkiye’nin en işsiz kenti olduğunu ifade eden Hayrettin Ergen adlı vatandaş ise, insanların evlerine ekmek götürmekte zorlandığını, kurbanlık alabilecek bir durumlarının olmadığını aktardı. Ergen, “Artık neredeyse et yiyemez duruma geldik. Suriyeliler buraya geldi işimiz durdu. İşimiz yok insanlar 50 ila 60 TL’ye giderdi işe ama şuan Suriyeliler yüzünden 25 ila 30 TL’ye gidiyorlar. Ne yapalım para olmayınca nasıl alalım kurbanlık” ifadelerini kullandı.

 Kurbanlıkların çok pahalı olduğunu ifade eden Ali Dağ isimli vatandaş ise, insanların aç olduğunu ve ceplerinde para olmadığına değindi. Dağ, “Halkta para kalmadı. Nasıl alacak  ki kurbanlığı. Her şey ateş pahası” şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2