banner6

Kuduz alarmı devam ediyor

Adana’da bir kedinin Mine Satır isimli kadını ısırması üzerine ortaya çıkan kuduz vakası nedeniyle mahalle karantinaya alındı. Karantinaya alınan mahallenin içerisinde bulunan okulda ki öğrenci velilerinin daha çok endişeli olduğu ifade edildi.

Kuduz alarmı devam ediyor

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da bir kedinin Mine Satır isimli kadını ısırması üzerine ortaya çıkan kuduz vakası nedeniyle mahalle karantinaya alındı. Karantinaya alınan mahallenin içerisinde bulunan okulda ki öğrenci velilerinin daha çok endişeli olduğu ifade edildi.

Adana’nın merkez Seyhan İlçesi Sümer Mahallesi’nde gerçekleşen kuduz kedi vakasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kuduz olduğu belirtilen kedinin dişi olduğu yavru yaptığı ve yavrularının tek tek öldüğü belirtildi. Karantina altına alınan mahallede mahalle sakinleri kuduz vakası hakkında bilgilendirilmeye başlandı.

Sümer Mahallesi Muhtarı Ülkü Okay, kuduz kedi yavrularının olduğunu ve bu yavruların tek tek öldüğü bilgisinin kendisine geldiğini belirtti. Ölü kedilerin toplanması için gereken çalışmanın yapıldığını anlatan Okay, “Bunun yayılmamasını istiyoruz. “ dedi.

Evcil hayvanlara bulaşmaması için bu süre içerisinde evcil hayvanların sokağa çıkartılmamasını isteyen Okay, “Sokaktaki tüm hayvanları ilgili belediyelere bildireceğiz. Anonsla duyuru yapacağız. Belli bir günde de aşı çalışması olacak burada. Haftanın bir günü sokaktaki ve evdeki evcil hayvanlar aşılanacak. “ ifadelerini kullandı.

Kedi ısıran Mine Satır isimli kadının alt kat komşusu, kedi ölünce komşusunun hastaneye gittiğini ve kuduz virüsü çıktığını belirtti. Yetkililerin daha sonra gelerek tutanak tuttuğunu dile getiren Satır, “Buranın karantina altına alındığını söylediler ama bizce karantinalık bir durum yok. 4-5 tane kedi var. Yavruları ölüyor. Ama kuduza benzemiyorlar. Sürekli süt veriyoruz. Isıran zaten yavru kedi. “ şeklinde konuştu.

Mine Satır, kedinin kuduz olduğunu öğrendikten sonra çok korktuğunu belirterek, "Ben kediyi sadece sevmek istedim o benim parmağımı tırmaladı ve ısırdı. Kedi bir gün sonra ölünce ben hemen hastaneye gittim ve tedaviye başladım. Dün kedinin kuduz olduğu haberi geldi. Doktora bunu öğrenince tekrar gittim doktorlar bunun tedavisinin olmadığını aşı olmam gerektiğini söyleyip bana ne zaman aşı olacağımı söyledi.” dedi.

 Öte yandan kuduz kedi karantinası uygulanan mahallede bulunan okul civarında olayın yaşanması öğrenci velilerini de tedirgin etti. Velilerin okula çocuklarını yalnız göndermedikleri belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 15:48

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER