Narenciyede düşük rekolte beklentisi

Türkiye'de üretilen yaklaşık 4 milyon ton narenciyenin büyük çoğunluğunun yetiştirildiği Çukurova'da, narenciye üreticisi tedirgin.

Narenciyede düşük rekolte beklentisi

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Türkiye'de üretilen yaklaşık 4 milyon ton narenciyenin büyük çoğunluğunun yetiştirildiği Çukurova'da, narenciye üreticisi tedirgin. Geçtiğimiz günlerde yaşanan aşırı sıcaklar ağaçlardaki meyve dökümünün yanı sıra taze filizlerin kurumasına neden oldu.

Seyhan Ziraat Odası Başkan Vekili Cahit İncefikir; “iyi bir çiçeklenme dönemi geçirmemize rağmen, geçtiğimiz günlerde yaşanan 4-5 günlük güneşte 50 dereceleri bulan aşırı sıcaklar ile birlikte meydana gelen poyraz nedeniyle ciddi bir döküme uğradı. Daha sıcak bir yaz bizi bekliyor. Bu yıl özellikle bazı mandalina ve limon türlerinde rekoltesinin düşük olmasından korkmaktayız. Şuanda bazı ağaçlarımızda neredeyse yok denecek kadar az” dedi.

Türkiye’nin önemli narenciye üretim bölgesi olan Çukurova’da üreticileri rekolte endişesi sardı. İyi bir çiçeklenme dönemi yaşanmasına rağmen, son günlerde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle meyve dökümü ve yeni filizlerin kuruması, bu yıl rekoltede büyük düşüşe neden olacak gibi görünüyor. Sıcakların en çok zarar verdiği yer ise önemli narenciye üretimiz konumundaki Hatay olarak gözüküyor.

Konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan

Bu yıl kış mevsiminin iyi geçtiğini ve çiçeklenme konusunda bir sıkıntı Seyhan Ziraat Odası Başkan Vekili Cahit İncefikir, “İyi bir çiçeklenme dönemi geçirdik. Bu kış havaların zirai don, sert poyraz gibi olayların yaşanmaması ağaçların iyi filizlenme ve çiçek vermesine neden oldu. Yaptığımız incelemeler göre baharla birlikte çiçeklenmenin çok iyi olduğunu gördük” dedi.

Ağaçlardaki çiçeklenenin iyi olmasının iyi bir sezon geçireceği umudunu taşıdıklarını ifade eden İncefikir, “iyi bir Bu gelişme bize önümüzdeki sezon umut veren bir dönemin başlayacağı müjdesiydi. Fakat Nisan ayında çiçekten oluşmuş nohut büyüklüğüne varan meyveler, geçtiğimiz günlerde yaşanan 4-5 günlük güneşte 50 dereceleri bulan aşırı sıcaklar ile birlikte meydana gelen poyraz nedeniyle ciddi bir döküme uğradı” diye konuştu.

Zarar gören türelrin özellikle Hatay bölgesinde yetişen mandalina türleri olduğunu belirten Seyhan Ziraat Odası Başkan Vekili Cahit İncefikir, şöyle konuştu;

“Bu dökümün arkasından ağaçlar da ciddi zarar gördü. Bu hasarların başında hassas olan limon ciddi şekilde meyve döktü. Erkenci portakallar ve mandalina türlerinde beklediğimizden fazla zarar gördü. Hatta bazı cinslerde neredeyse ağaçlarda boş denilebilecek kadar meyve dökümü yaşandı.

pan style="font-size:12px">Şimdi başka sıkıntı daha söz konusu.. O da önümüzdeki günlerde özellikle Haziran dökümleri dediğimiz dönem ile birlikte bunun devam etmesi, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkından kaynaklı dökümlerde olabilir. Bu durum kalan ürünlere zarar verecektir. Umarız Haziran dökümleri olan cinslerde atlatırız.

Narenciyedeki bu zarar Hatay Samandağ’dan başlayıp, Dörtyol, Erzin başta olmak üzere Akdeniz kuşağında ciddi etkili oldu. Görüştüğümüz çiftçilerimiz özellikle Mersin tarafında zararın minimumda olduğu, ancak Hatay bölgesinde daha çok olduğunu gördük. Adana ilimizde de Mersin ile aynı durumda olduğunu görüyoruz.

Çok ciddi zarar gören Satsuma cinsi mandalina ki Hatay Dörtyol, Erzin bölgeleri adeta merkez konumunda yer almakta ve görülen zarar o cins mandalinada büyük etki yarattı.

Üreticilerimiz bu yaşanan anormal hava şartlarından korkmaya başladık. Çünkü ağaçlarda meyve tomurcuklarında çok dökülme oldu. Yani ağaçlarımızdaki meyve oranı azalmaya başladı hatta bazılarında yok denecek kadar azaldı. Ayrıca yaz mevsimine girdik. Eğer yaz mevsiminde de zaman zaman poyrazlar yaşanırsa, bu yıl narenciyede Türkiye rekoltesinin düşük olmasından korkmaktayız.

Narenciye biz Çukurovalı üreticiler için çok önemli bir üründür. Çünkü Narenciye biz Çukurovalı üreticilerin dinamosu, ülkemizin ihracat ürünleri açısından da önemli bir üründür. Ülkemize hemen hemen bir milyar dolarlık getirisi olan ve istihdama da büyük katkı sağlayan narenciyede yaşanacak bir sorun hepimizi etkilemektedir.

Bugün narenciye bölgemizin olduğu kadar, ülkemizin ihraç ürünleri arasında da önemli yere sahiptir. Dünyada önemli narenciye üreticilerinden İspanya, yıllık 6 milyon tonluk bir narenciye üretimine sahiptir ve bunun da 4 milyon tonunu ihraç edip 2 milyon tonunu iç pazarda tüketmektedir.

Türkiye ise yılda ortalama 4 milyon ton üretim yapıp, bunun 2 milyon tonunu ihraç etmektedir. Bu orantıya baktığımızda ülkemizde birim alandan alınan ürün miktarının İspanya’dan daha fazladır. Çünkü İspanya, 3 milyon dekarlık alandan 6 milyon ton ürün alırken, Türkiye 1 milyon 200 bin dekarlık alandan 4 milyon ton ürün almaktadır.

Her yıl kış mevsiminde yaşanacak uzun süreli zirai don olaylarından hep korkarız. Ayrıca kış mevsiminin çok sıcak geçmesinden de korkarız. Çünkü bu kez Akdeniz Meyve Sineği sıkıntısı olur.   Ancak bu yıl kış mevsimi bölgemizde ne sıcak, ne de soğuk geçti. Tam istediğimiz sıcaklıklar iyi bir çiçeklenme ve döllenme oldu.

Baharın iyi geçmesiyle birlikte filizler büyüdü, oluştu, çiçeğe dönüştü ve tomurcuğa döndü. Bu kez geçtiğimiz günlerde birden sıcaklıklar bastırdı. Hiç beklemediğimiz aşırı sıcaklar 45-50 dereceleri, hatta güneşte daha fazlasını gördük. Bu aşırı sıcakların hemen ardından yaşanan poyraz ile beraber, döllenmiş olan meyve dökülmeye başladı.

Ayrıca önümüzde daha fazla sıcakların yaşanacağı yaz mevsimi var. Biz üreticiler bu yaşanan anormal hava şartlarından korkmaya başladık. Çünkü önümüzdeki sezon ağaçlarımızdaki meyve oranı azalmaya başladı. Eğer önümüzdeki yaz mevsiminde zaman zaman poyrazlar yaşanırsa, bu yıl narenciyede Türkiye rekoltesinin düşük olmasından korkmaktayız. Şuanda bazı ağaçlarımızda neredeyse yok denecek kadar az meyve var diyebiliriz.

“ÜRETİCİLERİMİZ BAKIMLARI İYİ YAPMALI”

Temennimiz önümüzdeki günlerde aşırı sıcakların yaşanmamasıdır. Burada üreticilerimize de bazı uyarılarda bulunmakta yarar vardır. Üreticilerimiz, yaşanan bu olay karşısında ümidini kesmesin. Bahçelerinin gerekli bakımlarını iyi yapmalı ve gerekli takviye bakımlarını yapmalıdır.

Sulama işini zamanında vermelidir. Özellikle poyraz esen günlerde ağaçların toprağının nemli olması zarar görmesini engelleyecektir. Bu bağlamda üreticilerimiz bu yıl ürünlerine biraz daha fazla ilgi göstermelidir.

“YENİ ÇEŞİTLER ARTIRILMALIDIR”

Biz üreticilerin yapacağı en önemli şey hasat periyodumuzu uzatabilecek çeşitleri arttırmasıdır. Ülkemizde ise üreticiler son yıllarda yeni türler ile hasat periyodunu uzatmaya başladı. Ancak bu yeni türlerin yetişmesi için de birkaç yıla ihtiyaç vardır. Bizde Eylül ayında başlayan üretim, Ocak ayı ortalarına kadar sürmektedir”

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2019, 00:55

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2