banner6

Şemsiyesiz çıkmayın

Adana’da bir kaç gündür devam eden sıcak hava yerini yağışlara bırakacak.

Şemsiyesiz çıkmayın

 

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre Adana’da havalar Cuma gününe kadar yağışlı olacak.

 

 

Meteroloji İşleri 6. Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, Adana’da bir kaç gündür bunaltıcı sıcakların etkili olduğunu belirterek, sıcak hava dalgasının ‘Çöl’ kökenli olduğunu kaydetti. Sıcak havanın Suriye ve İran’dan geldiğini belirten Ahmet Kocaman, yağışlarla birlikte hava sıcaklığının mevsim normallerine döneceğini söyledi.

 

Mart ayında Adana’da metrekareye 46 kilogram yağış düştüğünü belirten Kocaman, “Son aylarda olduğu gibi Mart ayında da yağış miktarı uzun yıllar ortalamasının altında kaldı. Uzun yıllar ortalamasına göre her yıl Mart ayında Adana’da metrekareye 65 kilogram yağış düşüyordu ancak geçtiğimiz ay bu rakam 45 kilogramda kaldı.” Dedi.

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) Meteroloji 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan son ölçümlere göre Adana’da son bir kaç günder etkili olan bunaltıcı sıcaklar yerini yağışlı havaya bırakacak. Hava sıcaklığında ise 4-6 derece arasında düşüş bekleniyor.

 

 

Meteroloji 6. Bölge Müdürü Ahmet Kocamaz, son bir kaç gündür etkili olan sıcak havanın hafta içinde etkisini kaybedeceğini söyledi. Bunaltıcı sıcakarın ‘Çöl’ kökenli bir sıcaklık olduğunu ve Suriye ile İran üzerinden Türkiye’ye geldiğini belirten Ahmet Kocaman bunaltıcı sıcakların Salı gününden itibaren yerini yağışlara bıracağını kaydetti.

 

ADANA’DA SICAKLIK 4-6 DERECE DÜŞECEK

Adana’da hava sıcaklığında 4-6 derece düşüş beklediklerini kaydeden Ahmet Kocaman, Çarşamba ve Perşembe günleri hava sıcaklığının gündüz en yüksek 21, gece en düşük 11 derece, Cuma günü ise gündüz en yüksek 22 ve gece en düşük 12 derece olmasını beklediklerini belirtti.

 

Adana’da 3 gün boyunca gökgürültülü sağanak yağış beklediklerini ifade eden Ahmet Kocaman, yağışlarla birlikte rüzgarın da etkili olacağını belirtti.

 

MART AYINDA METREKAREYE 45 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ

Mart ayında uzun yıl ortamalamasına göre yağış miktarının düşük kaldığını belirten Ahmet Kocamaz, “Adana’da uzun yıl ortalamasına baktığımızda her yıl metrekareye 65 kilogram yağış düştüğünü görüyoruz. Ancak bu rakam bu yıl 45 kilogramda kaldı. Su yılı olarak hesapladığımızda ise Adana’da Ekim ayından Mart ayı sonuna kadar metrekareye toplamda 195 kilogram yağış düştü. Adana’ya yıl bazında baktığımız zaman ise metrekareye her yıl 635 kilogram yağış düştüğünü görüyoruz. Ancak bu yıl Ekim ayından Mart ayının sonuna kadar metrekareye sadece 195 kilogram yağış düştü.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER