STK’lardan suç duyurusu

STK’lardan suç duyurusu

 

Memur Sen Adana Temsilciliği üyeleri, bir konuşmasında farklı düşünce ve etnik kökene sahip insanların değer verdiği kişilere hakaret ettiği ve saldırdığı iddiasıyla Adana  Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Öğlen saatlerinde Adana Adliyesi önünde toplanan Memur Sen Adana  Temsilciliği üyeleri ilk olarak burada basın açıklaması yaptı. Memur-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer yaptığı açıklamada, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün kentte düzenlenen birlik ve beraberlik yürüyüşü sonrasında kamuoyuna açık ortamda, toplumun çeşitli kesimlerinin değer verdiği tarihi kişilerden İskilipli Atıf Hoca, Şeyh Said ve Seyyit Rıza'ya uygun olmayan cümlelerle hakaret ettiğini gazetelerde internet sitelerinde yer alan haberlerden öğrendiklerini dile getirdi.

Sözlü'nün söz konusu konuşmasında tarihi kişiliklere açıkça küfür ettiğini ilere süren Sezer, "Hüseyin Sözlü, milletin manevi değerlerine hakaret etmiş ve toplumun büyük kesimini topyekun hedef alarak halk arasında kin, nefret ve düşmanlık tohumları ekmiştir. Sözlü, bilmelidir ki bu millet, değerlerine saldıranları asla affetmez ve affetmeyecektir. Bu ülkede Şeyh Said ve İskilipli Atıf Hoca'yı Mehmet Akif Ersoy'dan ayırmayan mütedeyyin bir halk yaşamaktadır. Ayrıca Seyyit Rıza'ya muhabbet duyan duyarlı bir toplum da yaşamaktadır. Birlik ve beraberliği öne çıkarma iddiasıyla düzenlenen bir etkinlikte toplumun hassas değerlerine küfür etmek bir şehrin belediye başkanına hiç yakışmamıştır. "Şapka Kanunu'na muhalefet ettiği bahanesiyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca'nın isminin 2012'de İskilip Devlet Hastanesine verildiğine atıfta bulunan Sezer, "Devlet, İskilipli Atıf Hoca'ya iade-i itibar sağlamıştır" dedi.

İskilipli Atıf Hoca'nın İzmir'in Yunanlılar tarafından işgaline karşı ilk beyanat veren alimlerden olduğunu anlatan Sezer, "Mehmet Akif ile İskilipli Atıf Hoca arasındaki bağdan haberdar olmadığı için 'Mehmet Akif gibi olun' diyor. Eminim ki hayatında Sebilürreşad diye bir dergi duymamıştır. Duysaydı eğer o dergide Atıf Hoca'nın ve Mehmet Akif'in beraber yazan iki dava arkadaşı olduklarını da bilirdi. Ayrıca Şapka Kanunu'na muhalefet ettiği bahanesiyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca'ya yıllar sonra devlet tarafından iade-i itibar verilmiştir." diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü nün yaptığı açıklamalarıyla Seyit Rıza  üzerinden Alevi vatandaşları, İskilipli Atıf Hoca üzerinden dindar vatandaşları, Şeyh Said üzerinden de hem dindar hem Kürt vatandaşları açıkça düşman ilan ettiğini söyleyen Mehmet Sezer , Başkan Sözlü'nün bölücülük yaptığını ve millet arasına nifak soktuğunu söyledi.

Açıklamanın ardından Memur Sen üyeleri Adana Adliyesi'ne girerek Sözlü hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2